Jó napja volt a befektetőknek a Chicagói árutőzsdén, a fontosabb termékek ára mind emelkedett. A búza 3 százalékot, a kukorica és a szójabab 1,5-1,5 százalékot szedett magára. Párizsban nem volt ennyire egyértelmű a kereskedés iránya. A malmi búza és a takarmánybúza befektetői örülhettek, ám a kukorica árjegyzése nem változott, a repce ára pedig csökkent.
A búza második napja drágult, mert az Egyesült Államok déli részén a következő héten magas hőmérsékletű időjárás várható, valamint a dél-oroszországi termőterületekre is az átlagosnál melegebb időt jeleznek előre. Mindez annak ellenére támogatja az árak emelkedését, hogy a közelmúltban eső enyhítette a korábbi szárazság miatt kialakult helyzetet a száraz, nyugat-európai búzatermelő vidékeket. Az előrejelzésekre figyelve most egyre többen aggódnak a betakarítási kockázatok miatt.
A szójabab piacán az élénkülő kínai kereslet támasztotta az ár emelkedését. A kereskedők a következő heti exportértékesítési adatra várnak.
„A kínai kereslettel kapcsolatos minden kedvező jel segíti a szójabab árának emelkedését, már régóta ki van éhezve a piac az ilyen jellegű hírekre” – mondta Sebastien Poncelet, az Agritel tanácsadó cég munkatársa. A dollár közelmúltbeli gyengülése megerősítette az exportüzleteket, miközben a pálmaolaj árának emelkedése is támogatta a szójababot és más olajos magvakat is, hívták fel a figyelmet az elemzők. A stabil dollár, valamint az olcsóbb nyersolaj és pálmaolaj csütörtökön együttesen éreztette hatását a szójabab kereskedésében.
A kukorica kurzusának jót tett, hogy a koronavírus-járvány utáni helyzetben várhatóan emelkedik az üzemanyagok és így a kukoricából előállított etanol iránti igény is.
A párizsi árutőzsdén maradt a napok óta megfigyelhető bizonytalanság. A malmi búza és a takarmánybúza drágult, ám a kukorica kurzusa nem változott, de a repce ára viszont csökkent. A malmi búza tonnájáért 2,75 euróval adtak többet, így az árjegyzés egészen 187,5 euróig ment fel, de napközben a 188,75 eurós szinten is kötöttek üzletet. Meglehetősen élénk volt a forgalom a parketten, összesen 26 628 üzletet kötöttek. A takarmánybúza ára 3,8 euróval a tonnánkénti 171,75 euróig menetelt. A kukorica árjegyzése a 170 euró/tonnás értéken stagnált. A repce értéke 1 euróval a tonnánkénti 373,25 euróra kúszott vissza.