Egy amerikai mezőgazdasági szervezet a zambiai partnerével együtt azon dolgozik, hogy lényegesen tudják növelni a terméshozamokat.
Egy amerikai nonprofit szervezet 40 millió dolláros közös vállalkozást indított Zambia egyik legfontosabb farmszolgáltatójával a terméshozam és az élelmezésbiztonság növelése érdekében. Azért hozták létre az új céget, mert a mezőgazdasági termelők a COVID-19 világjárvány következtében nehezebben jutottak finanszírozásokhoz – tette közzé a vállalat.
Az Afrikai Zöld Erőforrások (AGR) szervezet elnöke, Zuneid Yousuf elmondta, hogy az amerikai székhelyű Afrikai Trágyázási és Agrárvállalkozási Partnerséggel (AFAP) kötött megállapodás egy olyan programot tartalmaz, amely 250 ezer, főként önellátó gazdát támogat. A kukorica hozamának megduplázása és körülbelül 10 millió ember élelmiszerrel való ellátásban nyújtanak segítséget Zambiában és a dél-afrikai régióban.
„Az AFAP szerepe nem csak a műtrágya biztosításában és hitelkeret biztosításában jelentős, hanem tanácsadóként is segítik majd a későbbi munkálatok alatt az érintetteket. Így a kukorica gondozásához is kapnak szakmai segítséget a gazdálkodók” – nyilatkozta Zuneid Yousuf a Thomson Reuters hírügynökségnek.
Hitelcsomagokat kínálnak, amelyet vetőmag és/vagy műtrágya vásárlásra, illetve képzésre használhatnak fel az igénylők. Az is a tervek között szerepel, hogy a kukorica mellett a szójababot is bevonják a mezőgazdasági termelők számára indított programba és a nyersanyagot különböző élelmiszerek mellett állati takarmány előállítására is felhasználhatják – tette hozzá az AGR elnöke.
A 2018/2019-es termésidőszakban Zambiában a kukorica országos átlagos hozamaránya 2,52 tonna/hektár volt, bőven az egyiptomi és a dél-afrikai szintek alatt, melyek 8 tonna/hektárt, illetve 4 tonna/hektárt tettek ki.
Az előrejelzés szerint Zambia 2019/2020-as kukoricatermelése több mint 3,3 millió tonnára növekedhet, de ez továbbra is a lehetőségek alatti adat – egészítette ki Zuneid Yousuf.
Az Afrika déli részén, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Zimbabwe között található ország újjá akarja építi a mezőgazdasági ágazatot, amelyet nagy mértékben sújtott a legutóbbi aszály. A kis létszámú önellátó gazdálkodó egységek, amelyek Zambia kukorica termésének több mint 90 százalékát biztosítják, elveszítenék a piacra jutás esélyét, és csökkenne a termelékenységük, ha a COVID-19 hatásaival a terméshozam-növelési segítség nélkül kellene megküzdeniük.