Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Búzát termeszteni pedig kell! Akkor csináljuk jól és hatékonyan!

YARA Hungária Kft.

A magyarországi vetésszerkezet kihagyhatatlan része a búza. Lehet csökkenteni, más kalászosra cserélni, de azért a búza mindig ott lesz a vetésszerkezet legfontosabb tagjai között. Ha nem lehet kihagyni, akkor az a cél, hogy minél gazdaságosabban, eredményesebben termesszük. Egy pár gondolat a sikeres technológiához tápanyagellátási oldalról közelítve.

A makroelemek közül kiemelném a foszfor szerepét és jelentőségét. Egyrészt a magyarországi talajok foszfor ellátottsága általában közepes vagy gyenge. A növény számára felvehető részét tekintve még rosszabb a helyzet. Nagyon fontos, hogy folyamatos és jó minőségű foszfor utánpótlásban gondolkodjunk. Ha csak a foszfor lekötődését, a talajban lévő immobilitását vesszük alapul, akkor máris érhető ez a kijelentés. Azt se felejtsük el, hogy búza esetében a 10 kg/t foszforigényből 8 kg, repce esetében a 25 kg-ból 18 kg az a mennyiség, amit a terméssel leviszünk, tehát tovább rontjuk az amúgy is gyenge foszfor ellátottságot. Az elmúlt évtizedek kísérleti eredményei alapján kijelenthető, hogy átlagos körülmények között 60-70 kg/ha P2O5 kijuttatása szükséges. Természetesen kiváló minőségben, jó oldékonyságban. Az alábbi képen a piacon jelenleg is kapható 3 NPK termék oldékonysága látható 72 óra után.

Mindezek ismeretében a Yara technológiában a YaraMila 16-27-7 (5 SO3, Zn) termék használatát javasoljuk partnereinknek, átlagosan 250 kg/ha dózisban.

A következő elem, amire felhívnám mindenki figyelmét az a kén kérdése. Az őszi búza esetében is létfontosságú – a megfelelő S/N arányt ismerve, legalább egy alkalommal javasolt – kénes nitrogén kijuttatása. A YaraBela Sulfan erre ideális, nemcsak az összetételt illetően, hanem a talajra gyakorolt hatását is figyelemebe véve.

Harmadik beavatkozási pont a lombtrágyázás, ahol a növényspecifikus YaraVita Gramitrel a vezértermék. Ennek ősszel 2 l/ha az ajánlott mennyisége, a magas hatóanyag-tartalom (604 g/l!) miatt ez elegendő.

Ez a standard technológia természetesen, ha bármi egyéb probléma felmerül vagy hiánytünet jelentkezik, keressen bennünket a kiadványainkban vagy a www.yara.hu weboldalunkon feltüntetett elérhetőségeken. Sikeres búzatermesztést kívánok!

Gyuris Kálmán
+36 30 383 9341
Yara Hungária Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Szakmázzunk a BAYER-rel! – Színre lépett az új fungicid generáció: Ascra Xpro

2020. március 25. 12:03

Változik a magyarországi és a Kárpát-medencei kalászos gabona termesztése: alacsonyabb szinten állandósult a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges, újítanunk kell.

Új (gondolat)vetés a csávázásban

2019. augusztus 13. 08:20

Az Európai Unió hatósága az egyes rovarölő hatóanyagok betiltásával pontosan kettészelte az őszi kártevők elleni stratégiánkat. Ezidáig a talajlakó és gyökérzetet támadó és a talajfelszín feletti növényi részeket károsító rovarfajok ellen egyidőben és egy helyen – csávázással – lehetett védekezni. Jelenleg kalászosaink föld feletti részeit károsító levéltetvek, kabócák elleni beavatkozást el kell választani a talajban élő lárvák elleni védekezéstől.

Karintiás genetikák és a klímaváltozás - Lesz mire idén is odafigyelni a kalászos fajtaválasztásnál

2020. szeptember 8. 14:48

Az idei év sem telt el a változékony időjárás okozta termesztési nehézségek nélkül. Az ország számos pontján elégtelen mértékű téli csapadék helyzetet tovább tetézte a rendkívül aszályos tavaszunk.

Növekedésükben elmaradt, sárguló növények a kalászosokban?

2021. március 15. 10:02

Ha az őszi búzákat és árpákat járva ilyen, a képeken is látható tüneteket mutató töveket látnánk, gondoljunk a gabonavírusokra, ugyanis ezeket most azok okozzák.