A Fendt cég 2017 óta kutatja azokat a technológiákat és stratégiákat, amelyek lehetővé teszik több robot (robotraj), azonos időben, azonos területen való munkavégzését A német gyártó szerint a Xaver mezőgazdasági robot, alacsonyabb tömegével kisebb nyomást gyakorol a talajra, ezáltal tömörítő hatása is kisebb. A robot alacsonyabb energiaigényű, csendesebb és emissziómentes, ezért üzemeltetése költséghatékony és gazdaságosabb lehet.
A Fendt 2020. szeptember 3-án tartott sajtótájékoztatóján mutatta be a Xaver mezőgazdasági robotok legújabb generációját. A bemutatott Xaver robot nemcsak formai, hanem tartalmi változást is mutat. Az AGCO-hoz tartozó Precision Planting vetőelemének beépítésével a szemenkénti vetés centiméter pontossággal megvalósítható. Az elektromos hajtású vSet vetőelemek egyenként ejtik a magokat a barázdába, és a tervek szerint később a Smart Firmer szenzoregység is beépítésre kerül, amely méri a talaj nedvességtartalmát, hőmérsékletét, humusztartalmát, valamint jelzi az előforduló növényi maradványokat, és ezáltal képes a helyi adottságokat figyelembe vevő optimális munkamélységet beállítani.
A robot járószerkezete is módosult, a korábbi négykerekes megoldást háromkerekes, hátsó kerék kormányzásra változtatták. A szélesebb kerekek nagyobb felfekvő felülete, hatékonyabb mélység szabályzást és gyorsabb táblavégi fordulást tesz lehetővé. A hátsó kerék nyomása segíti a mag megfelelő takarását. A mellső kerekek tömege hozzájárul a vetőcsoroszlya szükséges mértékű talajba hatolásához. A 2 m hosszú és alap kivitelben 150 kg-os minirobot tömege pótterheléssel max 250 kg-ra növelhető.
A robot magtartályát 20 literesre növelték, amely 90.000 mag/ha tőszámmal számolva 0,5 ha területre elegendő, ily módon egy hat egységből álló rajjal 3 ha/óra teljesítmény érhető el. A lítium-ion akkumulátorok kapacitását 2,6 kWh-ra növelték, így a robot 1,5 órás működésre alkalmas újratöltés nélkül.
Az új generációs robotokat felszerelték VarioGuide kormányzással és FendtONE platform kapcsolattal, amelynek eredményeként a traktor és robot, illetve robot és bázisállomás közötti adattovábbítás megvalósítható.
A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd. Az egyik ilyen rendszer az OptiVizer algoritmus, amely optimalizálja a robot tervezett útvonalát és gondoskodik arról, hogy haladása során ne ütközzön össze más robottal. Miután a rendszer meghatározta a megfelelő útvonalat, a robotok egymás után a tábla széléhez vonulnak, és elfoglalják a számukra kijelölt helyet. Ha egy robot esetleg meghibásodna, egy másik automatikusan átveszi a feladatát, és befejezi azt.
Dr Benno Pichlmaier (igazgató, global technology & innovation) szerint, a Xaver robotok által készített térképek nagyon jól használhatók a vetés utáni munkáknál, vagyis a növényvédelemnél, a mechanikai gyomirtásnál és műtrágyázásnál függetlenül attól, hogy ezeket a műveleteket robottal vagy traktorral végezzük. A robotrajok működésének előfeltétele a megfelelő kommunikációs hálózat megléte. Ezért a jövőben támaszkodunk az 5G hálózat segítségével működtetett digitális stratégiákra Németországban és világszerte.
Forrás:
https://www.profi.co.uk/news/new-look-fendt-xaver-field-robot?dm_i=6CXV,2VCX,NEROO,B8EQ,1;