Agrárközélet

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

Agrofórum Online

Az orosz mezőgazdasági minisztérium hétfőn közölte, hogy az ország gabonaexport-kvótamechanizmusa, amelyet április-júniusban a koronavírus-járvány közepette alkalmaztak, továbbra is érvényben marad. Annak ellenére hozták ezt a döntés Moszkvában, hogy a mezőgazdasági termelők az idén nagy termés betakarítására készülnek.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre kijelentette, hogy a 2021 január-júniusi időszakig meghosszabbítja a gabonaexport-kvótát. A döntést azzal indokolták, hogy szükség van az oroszországi ellátás biztosítására.

„A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető és az agrárminisztérium ezen intézkedés alkalmazását tervezi a jövőben” – áll az agrárminisztérium közleményében.

Oksana Lut, mezőgazdasági miniszterhelyettes mindezt elmondta a legnagyobb orosz gabonaexportőröknek is azon a találkozón, ahol ezen cégek képviselőivel találkozott – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters üzleti hírügynökség.

A minisztérium egyelőre más részleteket nem közölt a lehetséges kvótaszabályozásról.

Az Orosz Gabonaexportőrök Szakszervezete az ülés után a közösségi médiában közölte, hogy a gabonakvóta nem lesz korlátozó a jelenlegi piaci szezonban, amely 2020. július 1-től 2021. június 30-ig tart.

A kvóta pontos mechanizmusáról még mindig folynak a viták – tette hozzá a megbeszéléseket ismerő két forrás a hírügynökségnek. Szerintük a kvóta nagysága 20 millió tonna gabona lehet majd a 2021 januárjától 2021 júniusáig tartó időszakban. A moszkvai agrárminisztérium nem válaszolt a Thomson Reuters kérdéseire.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre, várhatóan a legmagasabb gabonatermést aratja le ebben a szezonban 2017 óta. A gazdálkodók a terület 88 százalékáról már 121,8 millió tonna gabonát takarítottak be a jelenlegi adatok szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Jövő hét elején padlózhatnak le a terménypiacok

2024. február 24. 09:10

Mínuszokkal ért véget a hét a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,6 százalékkal, a kukorica 1,5 százalékkal, a szójabab 1 százalékkal, a repce pedig 0,6 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce kurzusa is mínuszban zárt, a takarmánybúza ára stagnált.

Eladói fölénnyel indult a hét az európai parketteken

2023. január 17. 06:38

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Képalkotó technológia a gabonafélék fagykárának vizsgálatára

2020. november 22. 04:36

Az Optics Express folyóiratban megjelent kutatásuk kimutatta, hogy képalkotó technológiával sikeresen tudják szűrni az árpát fagykár szempontjából.

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.