22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Agrárközélet

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

Agrofórum Online

Az orosz mezőgazdasági minisztérium hétfőn közölte, hogy az ország gabonaexport-kvótamechanizmusa, amelyet április-júniusban a koronavírus-járvány közepette alkalmaztak, továbbra is érvényben marad. Annak ellenére hozták ezt a döntés Moszkvában, hogy a mezőgazdasági termelők az idén nagy termés betakarítására készülnek.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre kijelentette, hogy a 2021 január-júniusi időszakig meghosszabbítja a gabonaexport-kvótát. A döntést azzal indokolták, hogy szükség van az oroszországi ellátás biztosítására.

„A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető és az agrárminisztérium ezen intézkedés alkalmazását tervezi a jövőben” – áll az agrárminisztérium közleményében.

Oksana Lut, mezőgazdasági miniszterhelyettes mindezt elmondta a legnagyobb orosz gabonaexportőröknek is azon a találkozón, ahol ezen cégek képviselőivel találkozott – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters üzleti hírügynökség.

A minisztérium egyelőre más részleteket nem közölt a lehetséges kvótaszabályozásról.

Az Orosz Gabonaexportőrök Szakszervezete az ülés után a közösségi médiában közölte, hogy a gabonakvóta nem lesz korlátozó a jelenlegi piaci szezonban, amely 2020. július 1-től 2021. június 30-ig tart.

A kvóta pontos mechanizmusáról még mindig folynak a viták – tette hozzá a megbeszéléseket ismerő két forrás a hírügynökségnek. Szerintük a kvóta nagysága 20 millió tonna gabona lehet majd a 2021 januárjától 2021 júniusáig tartó időszakban. A moszkvai agrárminisztérium nem válaszolt a Thomson Reuters kérdéseire.

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre, várhatóan a legmagasabb gabonatermést aratja le ebben a szezonban 2017 óta. A gazdálkodók a terület 88 százalékáról már 121,8 millió tonna gabonát takarítottak be a jelenlegi adatok szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Szép lenne a kukorica, de pusztítja a mezei vad

2018. július 18. 04:05

Az elmúlt hét száraz időjárása felgyorsította az őszi búza aratását, és amint végeznek vele, folytatódhat a rozs, a tavaszi árpa és a zab betakarítása. Csapadékosabb helyeken a kint levő búza kalászain megjelent a korompenész tünete.

Új világrekord: több mint 17 tonna búza hektáronként

2020. július 20. 09:17

Egy új-zélandi gazdálkodó földjén új világrekordot mértek, hektáronként 17 398 kilogramm búzát takarított be.

Növénykórtani helyzetkép az őszi vetésű szántóföldi kultúrák állapotáról január végén

2023. január 28. 05:36

Az átlagnál csapadékosabb ősz után gyakorlatilag november eleje óta a szántóföldek és a rajtuk növekvő őszi vetésű kultúrák folyamatos csapadék- és víznyomás alatt álltak, aminek hatása már erőteljesen látható ezen kultúrák növénykórtani állapotán is.

Valamit titkol Kína a búzaterméséről, furcsa felvásárlásba kezdett

2023. november 8. 09:10

Hivatalosan kiemelkedő búzatermésről szólnak a kínai híradások, ám az ázsiai szuperhatalom mégis jelentős terményfelvásárlásba kezdett. Mi állhat a háttérben?