13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Intenzív vagy extenzív? Martonvásáriból van választás

Agrofórum Online

Zöldszáron érés, gyors vízleadás, kiemelkedő szárazságtűrés. Csak néhány tulajdonság, ami a Marton Genetics portfóliójának legújabb kukoricáit jellemzi. A 2020-as Bábolnai Gazdanapok alkalmával a Bázismag Kft. fajtasorában öt hibridet tekinthettek meg az érdeklődők, köztük a tavaly már megismert, középérésű csoportba tartozó Somodort, a FAO 500-as hibridként 15-16 tonnás hektáronkénti termést is hozó Illango-t, valamint a korai szegmens egyik kiemelkedő tagját, a Dalamert.

„A Dalamert, a Somodort és az Illango-t már tavaly bevezettük a piacra, és nagy sikert is arattak. Ezekkel a hibridekkel főként az intenzív technológiát kedvelő partnereinket céloztuk meg, az ő igényeiket szerettük volna kielégíteni” – tudtam meg az őszi rendezvényen Kasza András Gézától, a Bázismag Kft. termékfejlesztési vezetőjétől, aki a kukoricasorok mellett fogadta videós stábunkat.

Mindez nem véletlen, hiszen Bábolnán már látni lehetet a jövő újdonságait, amiket honlapunkon keresztül egy kisfilmben mutathattunk be olvasóinknak. A két „hagyományosabb” martonvásári kukoricákkal a régebbi hibridekre jellemző tulajdonságokat kereső gazdálkodókat szólítanák meg. Az MV Ducat és az MV Mardena akár extenzívebb termelési körülmények között is megállja a helyét, ha pedig mindent megkap, kiemelkedő termésszintet produkálhat.

„A portfóliónkban szereplő összes hibridünknek jó a betegségtoleranciája, és kiemelkedő a terméspotenciáljuk. Ha mindez jó csapadék- és tápanyag-ellátottsággal párosul, az MV Ducat és az MV Mardena esetében átlagosan a hektáronkénti 12 és 14 tonnás termés is elérhető. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a munkánk során nem összpontosíthatunk csak a termésátlagra, a termésmennyiségre, hiszen a kiegyensúlyozottság is nagyon fontos. Az, hogy a hibridjeink minden évben produkálják az átlag fölötti szintet” – hangsúlyozta a termékfejlesztési vezető. A Bázismag Kft.-nél megfigyelhető teljes megújulás tehát rendkívül összetett, hiszen a kutatás-fejlesztésnek egyszerre több oldalról kell vizsgálnia a hibrideket, hogy azok minden igényt kielégítsenek.

„Mindenképpen fontosnak és kiemelt témának tartjuk a magyar nemesítés eredményeit, ezt a hibridjeinknél kiemelt helyen tartjuk szem előtt. Ugyanakkor az a célunk, hogy a termelők ne csak azért válasszanak minket, mert magyar nemesítést, magyar terméket kínálunk.

Fontosnak tartjuk, hogy a gazdák tényleg elégedettek legyenek a kínálatunkban található kukoricákkal. Mivel ők profitorientáltak, ezért a portfóliónkat is úgy pozícionáljuk és fejlesszük, hogy a termelők minden igényét kielégítsük” – zárta beszélgetésünket Kasza András Géza a Bábolnai Gazdanapokon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

2024. szeptember 25. 08:10

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés.

Mely növényeket érdemes, és melyeket nem tanácsos társítani a kertben?

2022. augusztus 9. 04:39

Érdekelne, hogy milyen növényeket érdemes egy ágyásba egymás mellé ültetni, vetni, és melyeket nem tanácsos társítani.

Nem enyhültek az ellátási aggodalmak

2021. május 8. 11:33

Pluszokat hozott a hét utolsó kereskedési napja az agrárpiacokon. Párizsban is drágult mindegyik fontos gabona.