Terményárak

Az olajosmagvak ára szárnyal az év végéhez közeledve

Agrofórum Online

Továbbra is erősen emelkedett a szójabab ára, aminek hátterében változatlanul a dél-amerikai terméssel kapcsolatos félelmek állnak. A brazíliai terméskilátások ugyan nem romlottak a héten, de a már elkezdődött áremelkedés nem állt meg, a kereslet -főleg Kína részéről- áttevődött megint az USA-ból származó árura és ez adott lökést ismételten a jegyzések emelkedésének.

A pénzügyi alapok is a vételi oldalra álltak és egyre nagyobb a nyitott vételi pozíciójuk, ami egyúttal veszélyt is jelenthet a későbbiekben. Most még azonban 5 éves csúcson van a jegyzés, 12 USD/bushel fölé emelkedett az árszint. A továbbiakat illetően várhatóan nagyobb vetésterületekre és várhatóan jobb átlaghozamokra számítanak, de még ez sem hozott megnyugvást.

A kukorica követte a szója áralakulását, különösebb ok nélkül, ahogy megfogalmazták „szimpátiából”. A búza jegyzése nem volt ennyire hektikus, ott az orosz exportot fékező intézkedés híre már nem volt hatással az árakra. Megerősítették a források, hogy a kb. 25-27 USD/to-s (2.000 Rubel/tonnás) extra vámot a termelőkkel fizetteti meg a piac, az exportárakra nem várható jelentős áremelő hatása. Az azonban már látszik, hogy a február 15-étől és 17,5 millió tonnára érvényes vám bevezetése a hátralévő 1,5-2 hónapban erősödő és várhatóan rekord mennyiségű exportot fog eredményezni. Már eddig is hetenként 1 millió tonna búza hagyta el az orosz kikötőket és ez az elmúlt hetekben már 1,5 millió tonnára emelkedett.

A héten lekötött fizikai tételek ezen okok miatt is inkább más származási helyről kerültek megvételre – a legutóbb egyiptomi tenderen is román és ukrán búzát vettek meg. Azon túlmenően, hogy a tender február második felében történő szállításra vonatkozik és ez bizonytalanságot okoz, az orosz ajánlatok árszintje közel 15 USD/to-val volt magasabb, mint a nem-orosz áruért kért eladói ajánlatok voltak.

Az európai piacok árainál nem volt ugrás, a párizsi tőzsdei jegyzések azonban visszatértek a két héttel ezelőtti csúcsértékek közelébe. Grafikonunkon is látható ez az emelkedés, a hazai piaci áraknál azonban ez nem volt jellemző – nincs érdemi forgalom, leállt a piac. A táblázatunkban látható HUF/to árakban az EURO-Forint árfolyam önmagában 600 Ft/to körüli áremelkedést jelentett, az egyes potenciális piacainkon a jegyzések alig néhány EUR/to-val változtak, az összehasonlításban az orosz és az ukrán búzaárak még mindig a hazai eladói árelképzelések alatti árakat eredményeznének csak, bár a FOB Duna paritású búza árindikációknál volt 1-2 EUR/to-s emelkedés. Ez azonban még mindig alacsonyabb, mint a többek által várt 70.000,-Ft/to-s árszint és ez is a piac csendessége irányába hatott.

A kukorica estében sem volt, ami felfelé mozdíthatta volna el az árakat, a kínálat hiánya miatt nem csökkentek az árak – gyakorlatilag itt sem volt forgalom és így igazán az árak sem mozdultak.

Kedves Olvasóim!

Köszönöm egész éves figyelmüket és ezúton is kívánok Békés, Boldog Karácsonyi Ünnepet és egészségben telő és sikeres Új Évet.

Következő elemzésemmel jövőre találkozhatnak, január első hetéig nem várok sok mozgást, de ha bármi kérdésük lenne, írjanak a chat felületre: https://agroforum.hu/termenypiac-chat/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Alaposan megmozgatta a piacot a bioüzemanyag-bekeverési javaslat

2025. június 14. 11:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. A gabona határidős ára megugrott pénteken.

A búza ára emelkedett, miután Oroszország visszavágott Ukrajnának

2025. június 7. 11:10

A kukorica kivételével emelkedtek az árak a terménypiacokon ezen a héten. Chicagóban a búza 3,9 százalékkal, a szójabab 1,5 százalékkal, a repce pedig 0,1 százalékkal lett drágább, a kukorica kurzusa 0,3 százalékkal csökkent.

Továbbra is a zöld a jellemző szín

2021. október 26. 08:17

A globális pénzbőség beindította a keresletet minden termékre és ez hat vissza a terménypiacokra is és ennek következménye egyelőre nem számítható ki.

Általános árcsökkenés a bizonytalanságok ellenére

2022. július 5. 08:04

Az eddigi eredmények alapján is elegendő lesz az itthoni árualap, még akkor is, ha egyes térségekben kifejezetten kevés a termés.

Terménypiac: kismértékű árcsökkenés, talán csak a várakozás miatt?

2018. szeptember 10. 12:34

Az már jórészt biztosra vehető, hogy az EU28-akon belül a kukorica termés mennyisége legalább változatlan lesz 2018-ban, mint volt 2017-ben, még ha a belső forgalom lényegesen nagyobb szintjét is eredményezi, hogy a keleti régió többletéből kell biztosítani a nyugati régiók ellátását.

Terménypiac: lassú erősödés a világban, itthon még ne várjunk sokat tőle

2018. február 13. 18:13

Az év 6. hete kicsit derűsebben telt, köszönhetően a korábbi sok eladásnak és a korábbi eladók döntésének, miszerint fedezik az eladásokat és így vásárolni kezdtek.