Zöldség-Gyümölcs
Zöldség-Gyümölcs

A retek megterem az űrben is!

A retek megterem az űrben is!

Agrofórum Online

A NASA tájékoztatása szerint 2020 novemberében sor kerülhetett az első sikeres űrbéli retektermesztésre, illetve betakarításra a Nemzetközi Űrállomáson.

Az emberiség egyre közelebb kerül ahhoz, hogy egyre hosszabb űrutazásokat tegyen, és ennek egyik feltétele, hogy gazdagabb élelmiszer-raktárakkal felszerelkezve vegye kezdetét az expedíció.

Hogy egy Mars célpontú, közel kétéves “kiruccanást” sikerre vigyen egy több főből álló legénység az utazó közönséggel együtt, elképesztő mennyiségű munícióra van szükség. Arról nem is beszélve, hogy az űrkabinban minden négyzetcentiméternyi helynek, és grammnyi többletsúlynak jelentősége van, a fagyasztott ételekben az idő múlása következtében fellépő beltartalmi értékek romlásáról már nem is beszélve…

Az űrállomásokon végzett növénytermesztési kísérletek egészen fél évszádnyi múltra tekintenek vissza. Elméleti űrkutatóként Konsztantyin Ciolkovszkij már a múlt század húszas éveinek végén publikálta terveit egy “kozmikus” melegház kialakításával kapcsolatban. 1960-ban Bjelka és Sztrelka kutyák társaságában sikeres utazást tett többek között egy adag kukorica-, búza-, zöldborsó-, és hagymavetőmag is. Az első kozmikus termesztés gyümölcseit pedig 1974-ben aratták le a kutatók zöldborsó formájában a “Szaljut – 3” űrállomás fedélzetén.

A termesztés során olyan technikai problémát kellett megoldani, mint az öntözés, hiszen gravitáció hiányában a víz speciális gömb formát ölt, és nem áramlik automatikusan a gyökérzóna irányába. Problémát okozott a szellőztetés, és a megvilágítás (természetesen a növény számára hasznosítható spektrális tartomány) kialakítása. Termesztő közegként a talaj természetesen nem jöhetett, és nem is jön szóba.

2017-ben az amerikai asztronauták menüjének már részét képezte a saját maguk által termesztett Mizuna fajtájú mustár, Waldman fajtájú zöld levelű saláta, és a rendkívül dekoratív vörös levelű Romano saláta is.

E szokatlan körülmények között gyökérzöldségek termesztésére vonatkozóan eddig is történtek kísérletek, ám eljutni a végfázisig, vagyis a termés fogyaszthatóságáig, a “galaktikus retektermesztésben”, most sikerült először.

Kate Rubins – fotó: NASA

A NASA kutató munkatársa, Kate Rubins volt az első szerencsés, aki felszedhette a törekvések gyümölcsét, pontosabban ,,gyökerét”, az Advanced Plant Habitat (APH) néven futó űrállomáson. A legénység sajnos nem ízlelhette meg a termést, mivel beltartalmi paraméterekre vonatkozó vizsgálatokat hajtanak végre mind a 20 retken, bebizonyítandó, hogy sikerült a földi körülményekhez mérhető minőséget produkálni.

Fotó: NASA

A retek remek kísérleti alanynak bizonyult – kitágítva ezzel az űrben termeszthető zöldségek körét –, mivel nem igényelt különösebb gondozást a legénység részéről, és remekül viselte a mikrogravitációs körülményeket is. A megelőző kísérletekhez képest a retek esetében rendkívül precíz tápanyagutánpótlást végeztek, amely lehetővé tette a hasznosulás mértékének számszerűsítését. Mint minden kísérleti folyamatban, itt is vetésre került egy kontroll, vagyis összehasonlító vizsgálati állomány, természetesen a Földön, a Kennedy Space Center kutatóállomáson (USA).

A termesztési kísérlet ezzel nem fejeződik be – mint minden statisztikailag értékelhető vizsgálatot – megismétlik, ezzel is növelve a tudományos értelemben feldolgozható adatmennyiséget.

,,Nagy megtiszteltetés számomra, hogy részt vehetek annak a csapatnak a koordinálásában, amely az űrben termeszthető növénykultúrák kutatásában tesz erőfeszítéseket. A legelső lépések óta jelen vagyok, és minden egyes termés hatalmas boldogságot hoz, hiszen ezek az eredmények segítenek minket hozzá ahhoz, hogy az embereink eljussanak a Marsra, és lehetővé teszik, hogy vissza is térjenek onnan.”  – mondta a projekttel kapcsolatban Nicole Dufour, a NASA APH (Advanced Plant Habitat) program menedzsere.

(forrás: NASA)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért érdemes a sütőtököt kukoricával és babbal együtt termeszteni?

2024. augusztus 31. 08:10

Régen folyópartokon termesztették, általában a kukoricával és babbal együtt. Ezt a módszert a „Három Nővér Módszerének” nevezték.

Miért érdemes édesburgonyát termeszteni?

2024. augusztus 30. 13:10

Akkor finomak a levelei, amikor még zsengék. Sokak szerint a spenót leveleinek ízét idézik, bár édeskésebb, földesebb ízűek.

A mohó kereskedők tönkretették a spanyol olívaolaj-piacot?

2024. augusztus 28. 15:10

A termelők a kereskedőket vádolják a visszaeséssel, állításaik szerint a legnagyobb láncok 59 százalékot tettek rá a beszerzési árra.

Az elmúlt 7 év legrosszabb almatermése várható Németországban

2024. augusztus 27. 15:10

A gyümölcstermesztők jóval az átlag alatti, 734 ezer tonnás mennyiségre számítanak, ez mintegy 22 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

Melyik két növényt lehet energiahatékonyan együtt termeszteni?

2024. május 11. 16:10

Egy holland egyetem azt kutatja, üvegházban mely két növény együttes termesztése optimális az energiahatékonyság szempontjából.

Hajtatott padlizsán palántanevelése

2020. február 18. 04:37

A padlizsán termesztésének egyik akadálya a környezettel szemben támasztott magas igénye. Ilyen tekintetben leginkább a paprikához hasonlít, de még annál is több meleget kíván.

Az ellenségem ellensége a barátom – A ragadozó atkák

2018. június 28. 09:44

Elsősorban a hajtott zöldségkultúrákban (paradicsom, paprika, uborka, dinnye, padlizsán) és az üvegházi dísznövénytermesztésben vetik be a ragadozó atkákat, viszont egyes képviselőiket gyümölcsültetvényekben is felhasználják. Célszervezeteik között elsősorban tripszek, (széles- és takács-) atkák, valamint liszteskék szerepelnek.