A tél nem a szántóföldi növényekről szól, de a repcetermesztők sokszor ilyenkor is aggodalommal figyelik az állományokat, hogyan alakul azok telelése. Ha meg is tettek mindent a sikeres áttelelésért, de az olyan sok tényezőtől függ, hogy a teljes biztonság nem létezik.
Ha növényvédelmi szempontból, sőt a rovarkártevők szempontjából vizsgáljuk ezt az időszakot, egy olyan fajt is találhatunk, amely ezt közvetlenül is befolyásolhatja.
Ez a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala), amelynél elsőre biztosan a károsított (1. kép), vagy éppen kipusztított (2. kép), kelőfélben lévő, szikleveles vagy néhány lombleveles növények jutnak az eszünkbe.
Frontális támadásuk (3. kép) sokszor olyan erőteljes, hogy ellene a többszöri rovarölő szeres beavatkozásunk is kevés lehet. Ez az egyetlen faj a földibolhák közül, amelynek kártétele nem ér véget a zöld növényi részek pusztításával, a levélnyelekbe rakott tojásaikból kifejlődött lárvák ott tovább károsítanak, de fejlődésük során később berágnak a növény szárába is.
Ha több lárva is károsít egy-egy levélnyélben, az annak pusztulásához vezethet, aminek első jelei a levél sárgulása, vörösödése, turgorának elvesztése. Súlyosabb kártétele rontja a károsított növény esélyeit a sikeres áttelelésre.
Hogy hol keressük a kártevőt? Azokon a növényeken, amelyek alsó levelei mutatják a fenti tüneteket. Felkutatását az előző évben foltszerűen, vagy táblaszegélyeken jelentkező kártételi foltok szélén kezdjük. Ha még most nem is, de rövidesen a levélnyeleken kívülről is látható lesz, hogy ott benn egy vagy több lárva fejlődik.
Felszínre törő vagy a bőrszövet alatti járatok (4. kép) nyomait találhatjuk az ilyen leveleken. Ezeket a levélnyeleket megbontva (5. kép) megtalálhatjuk magát a lárvát (6. kép) is. Egy erős kézi nagyító sokat tud segíteni a megtalálásában, vigyünk magunkkal ilyet ezekre a „vadászatokra”.
Ebben a stádiumban beavatkozásra sajnos már nincs lehetőségünk, nem tudjuk a lárvákat rovarölő készítménnyel elérni. Viszont, ennek ellenére mindenkit biztatnék arra, próbálja meg megkeresni ezt a nem a szemünk előtt zajló, de még csak nem is annyira látványos kártételt. Lehetséges, hogy mértékével meglepetést fog okozni!