21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növénytermesztés

Árpatermelésben az oroszok vezetnek a franciák és a németek előtt

Agrofórum Online

A globális árpatermelői listán Oroszország vezet, méghozzá a második helyezetthez képest elég nagy fölénnyel. Franciaország a második listán, a harmadik pedig Németország. A magyarországi termés 1,38 millió tonnát tett ki.

Egy év alatt 20,49 millió tonna árpát termesztettek Oroszországban, amely első ebben a rangsorban a világon. A z árpatermelői világranglista dobogójára Franciaország és Németország fért még fel 13,56 millió és 11,59 millió tonnával. Kanada negyedik 10,38 millió tonnával, Ukrajna pedig ötödik 8,92 millió tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felében Ausztrália, az Egyesült Királyság, Spanyolország, Törökország és Argentína sorrend alakult ki.

A legtöbb árpát exportáló ország Franciaország, amely 7,17 millió tonnát ad el külföldi vevőknek. Második Oroszország 3,94 millió tonnával, harmadik pedig Ausztrália 2,87 millió tonnával. Az exportlistán Európából az ötödik, a hetedik, a kilencedik és a tizedik helyet szerezte meg egy-egy ország a TOP 10-ben. Ukrajna a negyedik 2,35 millió tonnás exporttal, az Egyesült Királyság hetedik 1,66 millió tonnával, Németország a kilencedik 1,58 millió tonnával, a hazánkkal szomszédos Románia pedig a tizedik 1,12 millió tonnás exporttal.

A legtöbb árpát importáló ország tízes listáján Kína az első 5,93 millió tonnával. Szaúd-Arábiában a második legnagyobb a behozatal 3,9 millió tonnával, majd Irán következik 3,29 millió tonnával. Ezután Hollandia, Belgium, Németország, Spanyolország, Japán, Jordánia és Brazília sorrend alakult ki az élmezőnyben.

A FAO adatai szerint Magyarországon 1,38 millió tonna árpa termett 2019-ben. A hazai adat számottevő növekedés a 2018-as 1,15 millió tonna után. Az 1992-es 1,72 millió tonna jelentette az 1961 óta rendelkezésre álló adatsorban a rekordmennyiséget. A legalacsonyabb árpatermést 1970-ben regisztrálták, akkor 553 ezer tonna volt a magyar adat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: általánosnak tekinthető a káposztamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés

2022. október 25. 08:37

Az árpa levelein megjelentek a levélfoltosság kezdeti tünetei, az enyhe-meleg és tartósan harmatos idő kedvez az újabb tünetek előfordulásának.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2022. augusztus 29. 12:29

A jelenlegi bizonytalan termesztési környezetben még inkább felértékelődik a termésbiztonság.

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Az idei kalászos szezon messze elmaradt az ideálistól – elég, ha csak az idei év első négy hónapját vesszük górcső alá a lehullott csapadék tekintetében

2020. július 1. 10:18

Az időjárás az elmúlt években egyre hektikusabbá vált, egyre többször találkozunk aszály miatt bekövetkező károkkal. Ezek mérséklésében komoly szerepet játszik a terület adottságainak megfelelő agrotechnika, és a fajta/hibrid kiválasztása.