A február első felére jellemző télies időjárás után az utolsó dekádban fokozatos hőmérséklet emelkedés kezdődött. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 10-15 Celsiust is elérik, éjszakánként viszont még közel a hőmérő higanyszála a 0 fokhoz. Tennivaló bőven akad a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben.
A gyümölcsfák és a szőlő metszése most a legsürgősebb feladat, bár a januári enyheségben már megkezdődtek ezek a munkák. Fontossági sorrendben a szőlő mellett az almástermésűek és a cseresznye, meggy, szilva metszése a sürgető.
Növényvédelmi szempontból az őszibarack és a kajszi metszését célszerű a legvégére hagyni, a baktériumos- és fitoplazmás fertőzések elkerülése érdekében. A metszés nemcsak termésszabályozó fitotechnikai művelet, hanem fontos eszköz a betegségek és kártevők elleni védekezésben. A szellős fakorona kevésbé fertőződik, a permetlé könnyebben átjárja, a korona belsejében is megfelelő lesz a permetlé borítottság.
Metszéskor távolítsuk el a fertőzött ágakat, vesszőket, a fa tövéből kihajtott gyökérsarjakat, ezek ugyanis fertőzési forrásai lehetnek számos betegségnek és kártevőnek. A fák ágain tavalyról fennmaradt gyümölcsmúmiák szintén eltávolítandók és megsemmisítendők.
Ha lehetőségünk van rá, akkor az ágakon látható vértetű kolóniákat, pajzstetveket, atkatojásokat kaparóvassal, drótkefével távolítsuk el. A korhadt ágakat, rákos sebeket szintén tisztogassuk meg. Nagyon fontos a nagyobb sebfelületek lezárása sebkezelő pasztával vagy fémmentes festékkel, mely megvédi a fát az újabb fertőzéstől a sebek behegedéséig.
A télvégi lemosó permetezés elvégzésével fontos lépést teszünk a sikeres növényvédelmi szezon megalapozásához. Alapesetben elegendő a szőlőtőkék és a gyümölcsfák rezes lemosó permetezése, ha azonban a metszés során kártevők áttelelő alakjaival, vértetűvel, pajzstetvekkel, atkatojásokkal illetve lisztharmatos vesszővégekkel is találkoztunk, elengedhetetlen az olajat is tartalmazó lemosó készítmények bevetése.
Ebben az esetben a legcélszerűbb az olajos-rezes-kénes készítmények használata. Így egyszerre védekeztünk minden fontosabb áttelelt károsító ellen. Fontos, hogy a lemosó permetezés során bőséges permetlével dolgozzunk, mert csak így folyik be minden rejtett zugba.
Az őszibarack fák rezes lemosását még akkor is végezzük el minél előbb, ha nem metszettünk még. Ennek oka, hogy a tafrinás levélfodrosodás csapadékos időben már most is képes fertőzni, ugyanis az eső a kórokozó szaporító képleteit bemossa a rügyekbe, így a levélkezdemények már eleve fertőzötten fakadnak ki.
A metszés során keletkezett nyesedéket ágaprítóval szecskázzuk fel, használjuk mulcsozásra, talajtakarásra, égetni ugyanis tilos.