Határszemle

Vízben állnak a repcék!

Agrofórum Online

Repcetáblán tébláboló, fejüket vakargató gazdák? Az ország egyes részein mostanában nem is annyira ritka látvány, mint gondolnánk.

A Dél-Alföldön, a mélyebb fekvésű területeken, egyes táblákban, vagy táblarészekben foltokban még a mai napig is vízben állnak a repcenövények (1.-2. kép), ezért jelentős területen már a növények pusztulása is látható (3.-7. kép).

Régóta tart már ez a vízborítás, eddig bírták, a gyökérzetük elhalása már látványos (8.-9. kép). Ha kihúzzuk a földből ezeken a részeken a növényeket, erről magunk is megbizonyosodhatunk. Ami a fejvakarást illeti, valóban nehéz döntés előtt állnak az ilyen területek gazdái!

Ki művelje a repcét, felvállalva az őszi költségek biztos veszteségként való elkönyvelését, egyúttal bízzon abban, hogy a helyére vetett kultúra kipótolja majd az itt elszenvedett veszteségét?

Vagy nem hozzányúlva a táblához, vállalja fel annak a kockázatát, hogy egy töredék termés nem lesz képes fedezni a költségeit, és súlyos veszteséget hoz a terület idei művelése? Valóban nehéz döntés, talán nincs is igazán jó válasz a kérdésre.

Mekkora területen érinti a növényeket a víznyomás okozta károsodás, milyen arányát érinti ez a konkrét táblának, ki kell-e művelni a teljes területet, vagy „szerencsénk van” és a nagyjából szabályos alakú vízállásos rész lehetővé teszi, hogy leválasszuk a területről?

Milyen a nem víznyomott részen tenyésző növények állapota, tudják-e vajon kompenzálni termésükkel a kieső terület termését?

A megelőző év talajmunkája lehetővé teszi-e kapás növénykultúra vetését, egyáltalán, hogyan állunk időben, belefér-e még az új növénykultúra vetése az optimális vetésidőbe mire a talajra rá tudunk menni és egy elfogadható magágyat készítünk?

Számtalan kérdés, számtalan variáció. Ne irigyeljük azokat, akik ilyen döntések előtt állnak, nincsenek könnyű helyzetben!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Az ellátási gondok fűtötték a szójabab piacát

2023. július 5. 02:05

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce ára emelkedett.

Mit mutat a repcetarló?

2022. június 30. 14:38

Akár vissza is kérdezhetnénk, miért, növényvédelmi szempontból mutat bármit is?

Kártevők az őszi repcetáblákon, I. rész

2023. szeptember 15. 07:10

Szántóföldi növényeink közül az őszi káposztarepce rendelkezik a legtöbb kártevővel, és bőségesen akadnak olyanok közöttük, amelyek az ősz során károsítanak. Nézzük, melyek ezek!

A szójabab ára öt hónapos csúcshoz közelít

2023. július 19. 21:17

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.