Növényvédelmi előrejelzés

A korán kiszórt szilárd fejtrágyák hasznosulásával gond van

Agrofórum Online

Március utolsó dekádjában tovább folytatódott az átlagoshoz képest hűvösebb és szárazabb időjárás. A lehullott néhány milliméter esőt, időnként hózáport a rendszeresen feltámadó viharos erejű szél hamar felszárította.

A szárító szél tovább csökkentette a leginkább Kelet-Magyarországra jellemző belvizes borítottságot, de már eddig is jelentősnek mondható a növénykipusztulás. Másutt nagyon hiányzik az őszi vetésű növények fejlődéséhez az áztató eső. Pozitív következménye a szárazságnak, hogy a tavaszi simítózással, vetőágy előkészítéssel és a tápanyag utánpótlással időarányosan jól állnak a gazdaságok, viszont a korábban kiszórt szilárd nitrogén fejtrágyák hasznosulásával gond van, ami jól látszik a növények fejlődésén.

Az őszi árpa vetések zöme a bokrosodás állapotában van, az őszi búza pedig a bokrosodás kezdetén. Ettől a fejlettségtől ugyan sok helyen lehet elmaradás, főként búzában, mert az ősz folyamán megcsúsztak a vetéssel. Kifagyás az extrém eseteket leszámítva nem tapasztalható, a lazább talajokon viszont a szélsőséges hőmérséklet ingadozás miatt gyakori a felfagyás. Itt jó hatású volt a hengerezés.

Áárpa hálózatos levélfoltossága

A kalászosok növényegészségügyi állapota továbbra is jónak mondható. Árpában gyenge tünetekkel jelentkezik a hálózatos levélfoltosság, búzában pedig a szeptóriás levéltünetekről mondható el ugyanez.

Búza vetésfehérítő

A hideg idő miatt egyelőre csak észlelési szinten található vetésfehérítő bogár az árpában és a búzában. Népesebb betelepedéssel csupán majd a tartósabb felmelegedés után találkozhatunk majd, amennyiben a hőmérséklet folyamatosan 13-15 Celsius fok körül alakul. Most még az erdősávok avarjában várják a kellemesebb időt.

Repceszár-ormányosok

Az őszi káposztarepcében a szárormányosok kiugróan magas betelepedése a februári felmelegedés után kezdődött. A csúcs a hónap végén tetőzött, azóta a védekezések és a hideg hatására alábbszállt a kártétel, de a bogarak egy része most is a levélnyelek védelmében várja a jobb időt. A tojásrakás eddig a levélnyelek 15-20 %-át érintette. A most található lárvák feltehetően a fekete szárormányos fertőzéstől származnak. A repce kártevői közül létszámban most a nagy repcebolha imágó a domináns faj, a földibolhák jelenléte emelkedő szintet mutat, a szárormányosok egyedsűrűsége csökkenő darabszámot jelez.

Szórványosan már néhány repcefénybogár is megjelent, de az idő melegedésével hamarosan tömegesen fogják majd a sárgatálak és a ragacsos fogólapok, ezért azokat rendszeresen ellenőrizni kell. A repce szempontjából a gyors felmelegedés lenne a kedvező, míg elhúzódó virágzás esetén fokozódni fog a kártételi veszély, több bimbót fognak megrágni a fénybogarak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tovább fog terjedni a szklerotínia

2023. augusztus 2. 09:10

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias, kissé változékony időjárás. Több alkalommal hullott eső, szeszélyes eloszlásban és mennyiségben. Több helyen extrém mennyiségű jég is esett, jelentős károkat okozva.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: továbbra is tart az almamoly rajzása

2023. július 28. 17:40

A lehullott gyümölcsök egy része almamollyal is fertőzött, melynek a rajzása továbbra is tart, bár a lepkék repülése most enyhén csökkenő tendenciát mutat. A levélaknázó molyok repülése szintén tart, de ez is csökkenő tendenciájú.

Tovább erősödött a gyapottok bagolylepke hernyó fertőzöttség

2020. augusztus 9. 08:02

A kedvező időjárási viszonyok hatására a szója területeken, mint ahogy más növénykultúrákban is erőteljesen felszaporodtak a takácsatkák.