Növényvédelmi előrejelzés

Veszélyben a gyümölcstermés

Agrofórum Online

Április első dekádjában a változékony, az évszakhoz képest hűvös időjárás uralkodott. A negyedéve tartó szárazság csak április 13-án szakadt meg, de az országos esőt jelentős lehűlés kísérte. A lehulló eső csak átmenetileg csökkenti a tavaszi aszályt, további csapadékra lenne szükség.

A korábbi fagyok jelentős, de még nem számszerűsíthető károkat okoztak, elsősorban a kajsziban és a korai virágzású őszibarack fajtákban. Jelenleg a szilva, meggy és a cseresznye virágzását érinti a hűvös, szeles idő, ami a beporzó rovarok munkáját akadályozza.

Emellett a csonthéjas növények vannak abban az érzékeny fenológiai stádiumban, amikor a moníliás virág- és hajtásfertőzés hatalmas károkat képes okozni, főként azért, mert a lehulló csapadék rendkívüli módon elősegíti a kórokozó behatolását a virágokon keresztül a növénybe. A fertőzésre a fák elsősorban a virágzás idején a legfogékonyabbak, de csapadékos tavaszon a fiatal hajtások érzékenysége is megnő, emiatt a kórokozó elleni védekezéseket a virágzási időszak lezárulása után is folytatni kell.

A szilva virágzásának kezdetével a hűvös idő ellenére megjelentek az első poloskaszagú darazsak a fehér színű ragacsos csapdákban (2-5 db/csapda/nap), sőt már néhány virágszirmon lerakott petéket is megfigyeltek. A rajzás csúcsidejében meg kell kezdeni a védekezést, hogy a kikelő lárvák ne tudjanak befurakodni a terméskezdeménybe. Védekezésre csak olyan készítményt használjunk, ami megkíméli a beporzó rovarokat a mérgezéstől.

A kihelyezett feromonos csapdák már fogják a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly és az almalevél- aknázómoly lepkék első példányait. A fogott egyedek száma most még nem magas, de az időjárás javulásával egyre több fog kirajzani.

Almában még most is mérsékelt a levélpirosító levéltetű szívogatása, de az eső meghozta a varasodás fertőzésveszélyének erősödését, ugyanis tömeges az aszkospóra szóródás, a nedvességborítás pedig elősegíti a kórokozó inkubációját. Ebben az időszakban fontos a preventív jellegű védekezések megkezdése. A lisztharmat fertőzésből még csak a primer, elsődleges tünetek észlelhetők a fertőzött vesszővégeken, de melegebb időben beindul a szekunder fertőzés is.

Mivel továbbra is hűvös az idő és eső is hullott, fokozódott az őszibarack tafrinás levélfodrosodás fertőzés veszélye. A levelek fakadása miatt felszívódó gombaölő készítmények adnak kellő védettséget a fáknak. A sárgahúsú fajták és a nektarin típusúak fokozottan érzékenyek a kórokozóra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Kis kolóniákban szívogatnak a levéltetvek a repceállományokban

2021. október 5. 12:17

A levéltetvek betelepedése továbbra is megfigyelhető, bár a fertőzés üteme ebben az időszakban nem erősödött, inkább a néhány egyedből álló kis kolóniák szívogatása a jellemző.

A kukorica szárfertőzöttsége elérheti a 60-65 százalékot

2021. szeptember 14. 09:51

Az elmúlt héten ismét visszatért a későnyári, csendes és száraz időjárás. a kevés felhőzetnek köszönhetően a nappali maximum hőmérséklet 25-30 Celsius fok között alakultak, viszont az éjszakai hőmérséklet általában csak 5-10 fokra csökkent, emiatt a hajnali páralecsapódás rendszeresen jelentős volt. Eső sehol sem hullott, így minimális a talajok felső rétegének vízkészlete.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Tarra rágott bokrok: még rajzik a puszpángmoly

2018. szeptember 19. 10:15

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt nyárvégi napok jellemezték. Eső nem hullott, így semmi sem zavarta a betakarítási és talaj előkészítési munkákat. Az alma és a körte szüretelése javában tart, a szőlőé pedig a finiséhez közelít.