Növénytermesztés

Élő algás technológia alkalmazása a növénytermesztésben (I.) – A természet erejével!

Agrofórum Online

Az elmúlt évtizedekben a mezőgazdasági politika az ipari jellegű termelést helyezte előtérbe, melynek leginkább látható jelei a kemikáliák, vegyszerek túlzott használata és a monokultúrák elterjedése. A fenntartható gazdálkodás egyik útja, hogy olyan környezetbarát anyagokat juttassunk vissza a termőföldbe, amelyek növelik a talaj termelő erejét, de nem veszélyeztetik a környezetet. Az egyre szeszélyesebb időjárás pont a legfontosabb fenofázisban hagyja cserben növényeinket (őszi-tavaszi aszály). Az Organic Green Gold egy új lehetőség, egy ionos formájú tápanyag, amely vizes állaga miatt eleve oldott formájú, így a növény a szükséges makro- és mikroelemet képes pillanatok alatt beépíteni a saját szöveteibe.

Az algák a természetben előforduló egysejtű növények, melyek a környezetükből fotoszintézissel állítják elő saját táplálékukat az általuk felvett anyagokból. Az algák különleges tulajdonsága, hogy képesek felvenni és eltárolni (élő vagy holt szerves anyagként) nagy mennyiségű tápanyagot. A Chlorella (Chlorella vulgaris) egy egysejtű kis alga, mely a sötét, zöld levelű zöldségekben is megtalálható. Innen jött az alapötlet, hogy ezt az élőlényt érdemes visszajuttatni a környezetbe, ha így is, úgy is megtalálható a növényekben, akkor jó transzferként működhet a növényi szervezetben.

Az élő alga hatásmechanizmusa

A sejtek közötti áramlás (ICE, inter-cellar exchange) a kulcsa az algás termékünk sikeres hatásmechanizmusának. Az algasejt a növényi sztómákon bejutva ”hozzákapcsolódik” a növényi sejtekhez és a benne lévő tápanyagokat diffúzióval juttatja át oda. A citoplazma (növényi sejt alapállománya) áramlása felgyorsítja a tápanyagok mozgását. A nyomáskiegyenlítődés miatt a tápanyagok nagy sebességgel áramlanak sejtről-sejtre. A sejtek közötti áramlás a fiatal élő sejtekben jelentősebb és gyorsabb.

Az algakoncentrátumnak a növényekre gyakorolt hatásához az alábbi feltételek szükségesek:
• a két sejt közötti koncentráció különbsége
• a két rendszer közötti funkcionális összeköttetés: ez a citoplazma szála
• a két sejtet (alga és növényi sejt) körülvevő kisebb sűrűségű közeg (pl. sejtközötti tér)

A tápanyagkoncentráció az algasejtben nagyon magas , a növényi sejtben ennél alacsonyabb, de a legkisebb a sejtek közötti térben. A koncentráció különbsége miatt a víz a sejt közötti térből elsősorban az algasejtek felé, de a növényi sejtbe is diffundál a sűrűségkülönbséggel arányos mértékben.

Az alga- és növényi sejtek közötti citoplazma szálaknak köszönhetően a nyomás és ezzel a tápanyag a növényi sejt felé halad. A folyamat a nyomás kiegyenlítődéséig tart.


Összegezve:

Az Organic Green Gold nagy mennyiségű tápanyagot tartalmaz. A folyadékban lévő egyedi algasejt kapcsolatba lép a levél sejtjeivel, és a citoplazma nyúlványokon keresztül áramlanak a tápanyagok, valamint a növekedést tápláló, nagyrészt ionos formájú tápláló elemek a növényi levélsejtekbe. Az áramlás a magas koncentrációtól az alacsonyabb koncentráció felé történik a forrástól (alga) a nyelőig (növényi sejt), amíg létre nem jön az egyensúly. Továbbá hozzájut még klorofil α-hoz és β-hoz is, amellyel a növény fotoszintetizációját, anyagcseréjét segíti.

Termékünk kísérleti eredményeit az alábbi táblázatokban láthatjuk. A kezelések hatásait a különböző alma-, illetve barack (őszi és kajszi) fajtákon vizsgálták.
Elsőként a Gala Must almafajta relatív klorofill-tartalmának eredményeit láthatjuk.

*mintánként 20-20 db levél 5-5 pontján mért adatok átlaga. A különböző szignifikancia szinteket eltérő betűjelzés jelöli (P≤0,05)
Forrás: Károly Róbert Főiskola, Kísérleti Telep, Sopronnémeti

A táblázat adataiból megállapítható, hogy a kezelés szignifikánsan növelte a levelek relatív klorofill-tartalmát, ami az üdébb, zöldebb, jobban fejlett levelek révén vizuálisan is észlelhető volt.

Az alábbi táblázatban látható a Pinova almafajta mérési eredménye, melyről leolvasható, hogy az Organic Green Gold kezelésének hatására nagyobb átlagtömeget kaptak.


Forrás: Debreceni Egyetem, Kísérleti Telep, Pallag

Az őszibarack fajták közül a Suncrest fajtán végeztek kísérletet. Az Organic Green Gold-al kezelt fák 6%-al nagyobb termést adtak.


Forrás: Károly Róbert Főiskola, Kísérleti Telep, Siófok

A Bergarouge kajszibarack fajtáknál különösen jelentős volt az Organic Green Gold használata. A kontroll csoporthoz képest 26,6%-al! nagyobb átlagtömeget mértek.


Forrás: Károly Róbert Főiskola, Kísérleti Telep, Siófok

A Magyar Termék Nagydíjas és a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. védjegyével rendelkező termék nagy segítség a mezőgazdaságban a szervetlen tápanyagok visszaszorításában, a talaj degradáció csökkentésében, de nagy jövő vár rá az AKG-s és biogazdaságokban történő felhasználás területén is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Selyemfényű puszpángmoly: aktívak, idén még két nemzedékre lehet számítani

2019. március 20. 04:36

Néhány korai virágzású gyümölcsféle, így a mandula és a korai kajszi fajták már virulnak, de néhány kertészeti károsító is előjött telelőhelyéről.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Hogyan védekezzek az őszibarackon megjelenő levélfodrosodás ellen?

2019. március 30. 05:37

V. Csaba kérdése: Rendszeres probléma az őszibarack levélfodrosodása kertemben. Hogyan védekezhetnék ez ellen?

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?