Házikert

Vadméhek a holland bélyegeken

Agrofórum Online

A PostNL új bélyegsorozattal igyekszik a figyelem középpontjába helyezni a holland vadméheket.

A holland méhpopulációk veszélyes zsugorodása miatt már az önkormányzatok is közbelépnek – hívja fel a figyelmet a németalföldi bélyegegyesület sajtóközleménye. A 358 Hollandiában honos méhfaj közel 50 %-a veszélyeztetett, amit elsősorban a táplálékforrások és fészkelőhelyek hiánya idéz elő, miközben a vadméhek oroszlán részt vállalnak élelmiszereink megtermelésében.

A bélyeg forgalomba hozatalának első napján – a holland szokásoknak megfelelően – küönleges boríték is megvásárolható volt a bélyegekhez

Áprilisban került megszervezésre a negyedik országos méhszámlálás több, mint 9000 fővel. 168 ezer méhet, 40 ezerrel többet regisztráltak, mint a tavalyi év során. A számok növekedése ellenére a fajok veszélyeztetettsége aggasztó méreteket ölt. Az emberiség táplálékellátása, valamint számos növény termésképzése nagyban a méhek, beporzók jelenlététől függ. A megfigyelt méhfajok közül a háziméh került első helyre, a faliméhek stabilan a második helyen, a poszméhek harmadik helyen zárták a rangsorolást.

Hollandiában a települések önkormányzatai és a városi kerttel rendelkezők is egyre több figyelmet szentelnek a rovarok életteréhez szükséges feltételek megteremtésének; méhhotelek kihelyezésével, nagyobb zöld- és virágtömeggel rendelkező növényfajok ültetésével valamint a zöldfelület-fenntartási stratégiák módosításával, vadvirágágyások telepítésével. A mézelő méhekkel ellentétben a zömében magányos életformát folytató poszméhek rendkívül változatos fészkelési stratégiákkal rendelkeznek, így a méhhotelek igen vonzó lakóhelynek bizonyulnak számukra.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Mire jó (és mire nem) a szexferomon csapda

2022. június 18. 08:36

A szántóföldi és kertészeti növénytermesztés során a legtöbb kultúra esetében védekeznünk kell a különböző állati károsítók ellen.

A poszméhek fifikásan védekeznek az ázsiai lódarazsak ellen

2023. október 26. 16:10

Idén hivatalosan is megjelentek az ázsiai lódarazsak Magyarországon. Ezek a hártyásszárnyúak ugyan az európai lódarázsnál kisebbek, így nagy veszélyt nem jelentenek az emberre, ám gazdasági kárt okoznak azzal, hogy előszeretettel vadásznak méhekre.

Ismerje meg a kertek szelíd óriásait, a dongókat!

2024. április 19. 15:10

Ha tudnák az emberek, milyen hasznosak a dongók és milyen veszélytelenül végzik a munkájukat, nem akarnák mindenáron lecsapni, csapdába ejteni vagy rovarirtóval lefújni őket.

Egy ellenanyag megvédheti a poszméheket a rovarölő szerektől

2024. október 3. 13:10

A tudósok kifejlesztettek egy „ellenanyagot” a méhek számára a rovarirtó szerek ellen – és az első tanulmány szerint úgy tűnik, hogy működik.