Növényvédelem

Speciális rovarhálóval a tripszek kártétele ellen

Agrofórum Online

A világ nagy részét meghódító tripszfajok életmódjuknak köszönhetően rendkívül jelentős kártevőnek számítanak, melyek a dísznövénytermesztésben, zöldség-, illetve gyümölcstermelésben komoly károkat okoznak.

A tripszek invazív jellege elsősorban a nemzetközi gyümölcs-, virágosnövény-kereskedelmi, valamint növényi szaporítóanyag-értékesítési folyamatoknak köszönhető. Apró méretük és rejtett életmódjuk, viselkedésük (szaporodási, táplálkozási), valamint peszticidekhez történő alkalmazkodási készségük különösen megnehezíti felderítésüket és az ellenük folytatott növényvédelmi kezelések sikerességét is kétségessé teszi. Közvetlen kártételük táplálkozási tevékenységükben nyilvánul meg, míg közvetetten – vektorként – számos patogén szervezet terjedéséért felelősek.

A rovarhálók termelésben történő felhasználása egyre elismertebbnek számít, mely a tripszek elleni integrált növényvédelmi eljárások egyik elemét képezheti főként az üvegházi termesztésnél. Az Arrigoni által gyártott hálók szövési sűrűsége, szemmérete és szerkezeti sajátosságai lehetővé teszik, hogy megfelelően bevethetővé váljanak a biológiai növényvédelmi eljárások során. Mivel a tripszek behatolási képessége jelentős, ezért a szemek méretének csökkentése nagy jelentőséggel bír. Azonban ezek redukciójával párhuzamosan mérséklődik a légáramlás mértéke is, valamint az ennek folytán kialakuló hőmérséklet és páratartalom növekedése kedvezőtlen hatást gyakorol az alapvető növényi életfunkciókra.

Az Arrigoni BIORETE 80 és 90 Airplus rovarhálók extrém erős szálakból szőtt, csökkentett, 0,17 x 0,15 mm szemméretének, valamint a 3D szerkezeti sajátosságainak köszönhetően 99%-os védelmet nyújtanak a tripszekkel szemben, miközben az egységnyi területre eső magasabb szemszám elősegíti a levegő áramlását. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Ritka kártevők a repcében

2019. december 6. 04:37

Az őszi káposztarepce az a szántóföldi növénykultúránk, amelynek növényvédelmében az állati károsítók döntő jelentőséggel bírnak és amelynek a termesztési költségeiben az ilyen károsítók elleni védekezés adja az egyik legnagyobb tételt.

Adjunk esélyt egy jó kalászos évnek!

2018. március 2. 07:46

A kora tavaszi fejtrágyázást követően március-áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása.

Amistar Sun – a sikeres és nyereséges repcetermesztés kulcsa

2019. április 5. 06:58

Az intenzív módon őszi káposztarepcét termesztő gazdálkodók körében köztudott tény, hogy a magas és nyereségesen értékesíthető terméshozam elérése a tenyészidőszak során szigorú technológiai fegyelem betartását követeli meg.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.