Szakcikkek

Úgy tűnik, az idén nem lehet eleget beszélnünk a gyomokról

Agrofórum Online

Az szántókon mai napig történtek alapján bátran kijelenthetjük, ez az év eddig a gyomnövényekről szólt, … és fog is szólni még egy ideig.

1. kép: Fehér libatop (Chenopodium album)
2. kép: Pokolvar libatop (Chenopodium hybridum)

Az országban sokfelé találkozhatunk szokatlanul erős gyomkeléssel, tömegesen jelennek meg a kapásokban a magról kelő egyszikűek és kétszikűek, de már az évelők is intenzíven növekednek. Azonban ezek közül is kiemelkednek a libatopfajok, a fehér (1. kép) és a pokolvar (2. kép) libatop.

3. kép: Főként libatopfajokból álló gyomtenger

Egy-egy táblára ránézve csak találgathatunk, hány darab van belőlük egy négyzetméteren, ötszáz, ezer, kétezer (3. kép)? Első látásra túlzónak tűnhetnek ezek a számok, de sajnos sokszor nem állnak messze a valóságtól. A két faj közül az előbbi, a fehér libatop (Chenopodium album) az, amely a nagyobb gondot okozza.

Mi lehet az oka a fehér libatop fokozódó térnyerésének? Melegedő, egyben egyre szárazabbá váló viszonyainkra a faj sikeresen reagál. Erőteljes, mélyre hatoló karógyökere képes elérni a talaj mélyebb, kellő nedvességtartalmú rétegeit. Ugyanakkor a növény föld feletti részei fokozott viasztermeléssel reagálnak a száraz, csapadékmentes körülményekre, csökkentve ezzel a párologtatás miatti vízvesztést. Magtermő potenciálja nagy, több ezer magot nevelhet meg egyetlen növény, de ez a szám elérheti akár a húszezret is. A magok hosszú ideig megőrzik csírázóképességüket a talajban, ami nem ritkán akár tíz év is lehet. Kellő talajnedvesség esetén tavasztól őszig bármikor képes csírázásnak indulni, amely nagyban nehezíti az ellene történő eredményes védekezést.

Kártétele elsősorban abból adódik, hogy nagyon nagy tömegben képes megjelenni egy területen, és mivel nagy mennyiségben veszi fel a talajból a tápanyagokat és a vizet, veszélyes konkurenciát jelent a kultúrnövények számára. Nagy magassága, óriási zöldtömege és erőteljes habitusa miatt fizikailag is képes azokat elnyomni, a gyökérzete által termelt allelopatikus anyagok pedig gátolják egyes kultúrnövények fejlődését.

4. kép: A fehér libatop az egyik legveszélyesebb gyomnövénye a kukoricatermesztésnek
5. kép: Mi lesz veled kukorica?

Ha a fehér libatop elleni védekezésre gondolunk, elsőre talán azt kérdeznénk, hogy jól ismert, közönséges nyomnövény lévén, amely a gyomirtó hatóanyagokra többnyire érzékeny, milyen problémát okozhatna? Az a tény viszont, hogy a gyomfelvételezési adatok szerint a faj pl. a kukorica gyomnövényei közül stabilan a 3.-4-ik helyet foglalja el a fontossági sorrendben (4.-5. kép), azt mutatja, korántsem ennyire egyszerű a helyzet. A preemergensen, vetés után-kelés előtt végzett kezelések elvileg jó hatékonyságúak lennének ellene, így ez a technológia a kapásnövényekben sikeres védekezést tenne lehetővé. Az „elvileg” kitétel annak szól, hogy bár a hatóanyagok valóban jó hatékonyságúak lennének, azonban azok a kis mennyiségben, késve, vagy egyáltalán meg sem érkező bemosó csapadék híján nem tudják érvényesíteni valódi tudásukat.

6. kép: A levelek erős viaszossága szemmel látható

Ezért a gyakorlat egyre inkább a posztemergens, állományban végzett gyomirtások felé fordult. Az itt felhasználható hatóanyagok jelentős része szintén kellően hatékony a fehér libatop ellen. Helyesebben az lenne, ha kellő mennyiségben át tudna jutni a növény felületét borító vastag viaszrétegen (6. kép). Mert a kulcskérdés ez ennél a gyomnövénynél, akár a permetlébe adagolt további hatásfokozó adalékanyagok használatával elérni, hogy a gyomirtó hatóanyagból kellő mennyiséget vegyen fel. Hasonlóan fontos kérdés a kezelés időzítése. A fehér libatopnál valóban komolyan kell venni a gyártók által ajánlottakat, ami szerint a kezelést annak 2-4 leveles állapotban kell elvégezni. Talán mindenki találkozott már azzal, hogy egy szenvedő, száradó, első látásra a pusztulás határán járó libatop egyszerre nekiindul, a levélhónaljakból új hajtásokat fejleszt és a vegetáció végére magot nevel, tovább növelve a talajok amúgy sem kicsi gyommagkészletét. Ez főként akkor fordul elő, ha az optimálisnál később történik a gyomirtó kezelés, amelyet a fejlett gyomnövény nagyobb valószínűséggel képes átvészelni. Sajnos jelenleg pontosan efelé az állapot felé tartunk, a gyakori csapadékhullás, a felázott talajok, vagy éppen a viharos erősségű szél miatt nehéz elvégezni a gyomirtó állománykezeléseket, így várhatóan sok területen túlfejlett gyomnövényeket kell majd kezelnünk, amely magában hordozza a rosszabb hatékonyságú gyomirtás veszélyét.

A fentiek alapján egyetérthetünk talán abban, hogy érdemes komolyan vennünk a fehér libatopot, mert évről évre jelentős terméskiesés írható a számlájára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhettek a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk nektek egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Évszaktól, időjárástól függetlenül a KITE Jet-tel Ön nyer!

2025. április 7. 16:10

A mai változó piaci körülmények között az inputköltségek kezelése kritikus fontosságú. A nitrogén az egyik legdrágább inputanyag.

Kezd magára találni a hazai mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. április 7. 08:10

Összesen 172 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első negyedévében Magyarországon.

Hatékony megoldás egyszikű gyomnövények ellen kétszikűekben

2025. április 6. 13:10

A termelőknek hatékony növényvédelmi megoldásokra van szükségük, amelyek hatékonyan irtják az egyszikű gyomnövényeket.

Pontos® – az őszi búza és az őszi árpa új őszi gyomirtó szere

2021. augusztus 26. 04:36

Az őszi búza és az őszi árpa őszi gyomirtása viszonylag rövid múltra tekint vissza, mivel a gyomszabályozás ezen módja valamikor csupán a 2000-es évek elején indult el Magyarországon. Az akkor még „idegennek” tekintett technológia azóta folyamatosan terjed, és egyre népszerűbb a termelők körében.

Megint tavasszal kell megoldani: széltippan elleni tavaszi kezelések őszi búzában

2020. február 20. 11:13

A széltippan (Apera spica-venti) az utóbbi néhány évben a bolondját járatja a búzatermesztőkkel. Leírás szerint T2-es gyomflórába tartozó növény, vagyis illene ősszel csíráznia, majd ezután áttelelnie, a valóságban azonban nem mindig hajlandó így viselkedni.

Széles körű FMC-Agro megoldások a repce gyomirtására

2019. augusztus 14. 07:55

A repce gyomirtásának tervezése során figyelemmel kell lenni a hatósági előírásra, miszerint metazaklór hatóanyagú készítményeket 3 évente egyszer lehet használni ugyanazon területen.

ZÉRO tolerancia a gyomokkal szemben

2019. március 14. 13:18

A gyomfelvételezés módjának, értékelésének kidolgozása Dr. Újvárosi Miklós nevéhez fűződik. Az első 1947-ben, 80 község határában a rendszeresen talajművelés alá vont szántókon végzett felvételezéshez képest jelentősen átalakult a hazai gyomösszetétel. A tulajdonviszonyok, a gyomirtás változásával, új veszélyes gyomok megjelenésével indokolták a gyomflóra változását a magyar gyomkutatók.