Határszemle

Úgy tűnik, az idén nem lehet eleget beszélnünk a gyomokról

Agrofórum Online

Az szántókon mai napig történtek alapján bátran kijelenthetjük, ez az év eddig a gyomnövényekről szólt, … és fog is szólni még egy ideig.

1. kép: Fehér libatop (Chenopodium album)
2. kép: Pokolvar libatop (Chenopodium hybridum)

Az országban sokfelé találkozhatunk szokatlanul erős gyomkeléssel, tömegesen jelennek meg a kapásokban a magról kelő egyszikűek és kétszikűek, de már az évelők is intenzíven növekednek. Azonban ezek közül is kiemelkednek a libatopfajok, a fehér (1. kép) és a pokolvar (2. kép) libatop.

3. kép: Főként libatopfajokból álló gyomtenger

Egy-egy táblára ránézve csak találgathatunk, hány darab van belőlük egy négyzetméteren, ötszáz, ezer, kétezer (3. kép)? Első látásra túlzónak tűnhetnek ezek a számok, de sajnos sokszor nem állnak messze a valóságtól. A két faj közül az előbbi, a fehér libatop (Chenopodium album) az, amely a nagyobb gondot okozza.

Mi lehet az oka a fehér libatop fokozódó térnyerésének? Melegedő, egyben egyre szárazabbá váló viszonyainkra a faj sikeresen reagál. Erőteljes, mélyre hatoló karógyökere képes elérni a talaj mélyebb, kellő nedvességtartalmú rétegeit. Ugyanakkor a növény föld feletti részei fokozott viasztermeléssel reagálnak a száraz, csapadékmentes körülményekre, csökkentve ezzel a párologtatás miatti vízvesztést. Magtermő potenciálja nagy, több ezer magot nevelhet meg egyetlen növény, de ez a szám elérheti akár a húszezret is. A magok hosszú ideig megőrzik csírázóképességüket a talajban, ami nem ritkán akár tíz év is lehet. Kellő talajnedvesség esetén tavasztól őszig bármikor képes csírázásnak indulni, amely nagyban nehezíti az ellene történő eredményes védekezést.

Kártétele elsősorban abból adódik, hogy nagyon nagy tömegben képes megjelenni egy területen, és mivel nagy mennyiségben veszi fel a talajból a tápanyagokat és a vizet, veszélyes konkurenciát jelent a kultúrnövények számára. Nagy magassága, óriási zöldtömege és erőteljes habitusa miatt fizikailag is képes azokat elnyomni, a gyökérzete által termelt allelopatikus anyagok pedig gátolják egyes kultúrnövények fejlődését.

4. kép: A fehér libatop az egyik legveszélyesebb gyomnövénye a kukoricatermesztésnek
5. kép: Mi lesz veled kukorica?

Ha a fehér libatop elleni védekezésre gondolunk, elsőre talán azt kérdeznénk, hogy jól ismert, közönséges nyomnövény lévén, amely a gyomirtó hatóanyagokra többnyire érzékeny, milyen problémát okozhatna? Az a tény viszont, hogy a gyomfelvételezési adatok szerint a faj pl. a kukorica gyomnövényei közül stabilan a 3.-4-ik helyet foglalja el a fontossági sorrendben (4.-5. kép), azt mutatja, korántsem ennyire egyszerű a helyzet. A preemergensen, vetés után-kelés előtt végzett kezelések elvileg jó hatékonyságúak lennének ellene, így ez a technológia a kapásnövényekben sikeres védekezést tenne lehetővé. Az „elvileg” kitétel annak szól, hogy bár a hatóanyagok valóban jó hatékonyságúak lennének, azonban azok a kis mennyiségben, késve, vagy egyáltalán meg sem érkező bemosó csapadék híján nem tudják érvényesíteni valódi tudásukat.

6. kép: A levelek erős viaszossága szemmel látható

Ezért a gyakorlat egyre inkább a posztemergens, állományban végzett gyomirtások felé fordult. Az itt felhasználható hatóanyagok jelentős része szintén kellően hatékony a fehér libatop ellen. Helyesebben az lenne, ha kellő mennyiségben át tudna jutni a növény felületét borító vastag viaszrétegen (6. kép). Mert a kulcskérdés ez ennél a gyomnövénynél, akár a permetlébe adagolt további hatásfokozó adalékanyagok használatával elérni, hogy a gyomirtó hatóanyagból kellő mennyiséget vegyen fel. Hasonlóan fontos kérdés a kezelés időzítése. A fehér libatopnál valóban komolyan kell venni a gyártók által ajánlottakat, ami szerint a kezelést annak 2-4 leveles állapotban kell elvégezni. Talán mindenki találkozott már azzal, hogy egy szenvedő, száradó, első látásra a pusztulás határán járó libatop egyszerre nekiindul, a levélhónaljakból új hajtásokat fejleszt és a vegetáció végére magot nevel, tovább növelve a talajok amúgy sem kicsi gyommagkészletét. Ez főként akkor fordul elő, ha az optimálisnál később történik a gyomirtó kezelés, amelyet a fejlett gyomnövény nagyobb valószínűséggel képes átvészelni. Sajnos jelenleg pontosan efelé az állapot felé tartunk, a gyakori csapadékhullás, a felázott talajok, vagy éppen a viharos erősségű szél miatt nehéz elvégezni a gyomirtó állománykezeléseket, így várhatóan sok területen túlfejlett gyomnövényeket kell majd kezelnünk, amely magában hordozza a rosszabb hatékonyságú gyomirtás veszélyét.

A fentiek alapján egyetérthetünk talán abban, hogy érdemes komolyan vennünk a fehér libatopot, mert évről évre jelentős terméskiesés írható a számlájára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Kiszámíthatóság és tervezhetőség a napraforgótermesztésben

2022. április 8. 11:36

2021-ben a napraforgó az egyik legjobban jövedelmező növényünk lett. Vetésterülete növekszik, gyakorlatilag csak a vetésforgó szab gátat neki. Tavaly 664.000 hektáron termesztettük, melyből több, mint 200.000 hektár Express™-toleráns hibrid került elvetésre.

Fejlesztés a vegyszermentes gyomirtásért

2021. augusztus 20. 04:42

A munkagép a legmodernebb, mesterséges intelligencia segítségével működtetett vizuális érzékelőrendszer - Stout True Vision - segítségével tesz különbséget a haszonnövények és nem kívánatos növények között.

Ne hagyjuk, hogy az évelő gyomnövények irányítsák döntéseinket!

2020. június 2. 06:01

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszanyerjük a termőföldjeink kultúrállapotát! Összehangolt munkával, vetésforgóval, helyes agrotechnikai elemek használatával és célzott növényvédelmi beavatkozással elérhetjük azt, hogy visszaszorítjuk az évelők jelenlétét.

Esőből is megárt a sok - hátráltatja a mezőgazdasági munkát a felázott talaj

2019. május 27. 08:46

Jelentős területeken kérdéses, hogy egyáltalán el tudják-e végezni a kezelést, hiszen a húsz fok körüli nappali hőmérséklet a sok csapadékkal robbanásszerű növekedést okoz a kukoricánál.