Egyéb szakmai közlemények

A gyep növényvédelme

Agrofórum Online

Mindenki szép, dús és egészséges gyepről álmodik, amire mezítláb is ugyanúgy öröm rálépni, mint amikor elheveredünk rajta egy mókás, kacagásokkal teli labdázás után. De mi a titka a szép gyepnek és milyen növényvédelmi kérdéseket vet fel? Erről lesz szó ebben az írásomban.

A két leggyakoribb növényvédelmi kérdést a gyeprozsda és a nyálkagomba okozza.

A gyeprozsdákról

A gyepet több rozsdagomba is fertőzheti, melyek közül az egyik leggyakoribb a Puccinia fajok közé tartozik. Jellegzetes sárga foltokként jelentkezik a fűben. Mivel viszonylag gyorsan terjed, így általában a kerttulajdonosok akkor veszik észre, mikor már komolyabb fertőzéssel állnak szemben.

Általában a nyár elejétől jelenik meg a gyeprozsda, de az utóbbi évek egyre felborultabb időjárásainak köszönhetően, főleg a meleg és csapadékos időjárásban ez már átcsúszhat tavaszra, vagy Pünkösd környékére is. Most egy egyre több kertbarát keres fel minket is, hogy azonosítsuk be a problémát, pedig még május elejét írjuk.

A fűszálakon lévő narancsos színű képletek könnyen megfigyelhetők, ha közel hajolunk a gyephez. A rendszeres kaszálás és a levágott nyesedék összegyűjtése csökkenti a kórokozó terjedését. A túlöntözésre is oda kell figyelni, illetve a nitrogén műtrágyákkal is óvatosan bánjunk, mert a serkentett növekedés erősödő fertőzést is eredményezhet.

A rozsdagombák ellen általában feszívódó és kontakt készítményeket is alkalmaznak, kombinálva és szükség esetén 10 naponta ismétlik a kezelést. Lehetőség szerint viszont igyekezzünk a gyepet megfelelően trágyázni, magnéziummal, magnézium-szulfáttal, mert úgy ellenállóbb lesz akár a rozsdabetegségekre is.

A nyálkagomba

Nyáron és ősszel jellemző betegség, de nagy kárt azért nem okoz, maximum esztétikailag kellemetlen. A gond a nyálkagombás betegségekkel az, hogy nem gyógyítható, viszont a rendszeres gyepszellőztetéssel és nyírással a legtöbb esetben gyérítjük a betegség megjelenését. A nyálkagombát vízzel le is lehet mosni a gyepről.

Rózsaszín fonalasodás – leggyakoribb probléma

A rózsaszín fonalasodás egy gyakori probléma. A betegség elején a fű vöröses fényűvé válik, majd barnul és elhal. Az ilyen károsodott fűszálak végén vöröses micéliumok vehetők észre, mely okozza a vöröses elszíneződést is szemmagasságból nézve. Az egyik oka a megjelenésének a nitrogénhiány, amit műtrágyákkal könnyen meg is oldhatunk. Ha a bio megoldások felé kacsingatnánk, akkor csalánlével is lehet nitrogént pótolni, de azt érdemes azért tudni, hogy a növényi levekkel való utánpótlás mindig lassabb a komplex trágyákhoz képest.

Ha viszont a nitrogént túladagoljuk, akkor a növekedés serkentésével egyidejűleg a már említett fenti két probléma is megjelenik. Emellett a hópenész sem utolsó jelenség, mely a hóolvadás után a sárgás, barnás foltként jelenik meg a gyepben. Esetenként szürke penészgombák is észrevehetők a hópenész megjelenésével egyideőben.

 A megoldást a helyen fnyírási magasság és gyakoriság oldhatja meg,  illetve ha ősszel már nem adagolunk nitrogéntartalmű trágyát a fűnek.

A gyakori problémák közé tartoznak a rovarkártételek is.

Hangyabojok

A hangyák időszakosan nagyon elterjednek a kertben és a gyepet sem kímélik. Bár közvetlenül a gyepet nem károsítják a hangyák, a hangyafészkek ugyanúgy kellemetlenné tehetik a gyep összképét is és a rajta való járást, pihenést, napfürdőzést. A hangyák ellen a védekezés nehéz. Egyesek a sütőporra, mások a bolhaírtó porokra esküsznek. Van, aki csilliókat költ hangyacsapdákra és hangyaírtó porokra sikertelenül. A legtöbb készítményt lakásban, beltérben ajánlott használni, így a hatékonyság kültéren kérdéses.

A cserebogárpajor, a lótetű és a vakond is komoly kellemetlenségeket okozhat. A pajorok esetében a növények gyökereinek rágásával okozzák a fő gondot. A lótetű esetében viszont a talajlakú kisebb rovarokra, gilisztákra szakosodásuk révén kell odafigyelni. Ha gazdag a talajélet, akkor a lótetű is hamar járatokat kezd kiépíteni a gyep alatti talajrétegben. A járatok kialakításához az útjába kerülő növények szárát és gyökerét is rágja, így igen komoly gazdasági kárt tudnak okozni. Főleg, ha veteményeskertünk is van.

Bár a vakond védett állat és valójában jó jelző a kertben, hogy mennyi rovar, féreg és lárva van a talajban, mégis komoly gazdasági kárt képes csinálni munkájával. Az is igaz, hogy vannak vakondcsapdák, gázosodó anyagok és sok egyéb lehetőség a vakond távoltartására és elűzésére, azért újra le kell írjam, hogy a vakond védett állat, így legyünk körültekintőek a kerti munkáját és annak megszüntetését illetően. Inkább az okokat értsük meg, mi miért történik a kertben és hogyan megoldható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért jelenik meg egyre több szajkó a ház körül?

2025. július 20. 13:10

A feltűnő külsejű és hangú szajkó egyre gyakrabban bukkan fel kertvárosi környezetben is. De vajon barát vagy ellenség a kertünkben?

A kék vadvirág visszatér – szerepe a mai mezőgazdaságban

2025. július 18. 13:10

A búzavirág nemcsak gyönyörű vadvirág, hanem ökológiai és kultúrtörténeti szempontból is jelentős növény. Érdemes figyelni rá!

Baleset-megelőzés aratási szezonban: mezőgazdasági gépek az utakon

2025. július 16. 13:10

Aratáskor sok traktor és kombájn közlekedik a közutakon. Cikkünk a balesetek megelőzéséhez ad hivatalos forrásokon alapuló tanácsokat.

Ártalmatlan gyomból komoly baj – mit kell tudni a toklászról?

2025. július 12. 13:10

A nyári hónapok alattomos veszélye a toklász – egy apró növényi rész, amely akár súlyos sérüléseket is okozhat kedvenceinknek.

Hogyan távolítsam el a gyepből a mohát?  

2024. március 17. 04:39

A tavaly telepített gyepem tele lett mohával. Hogyan távolíthatom el a mohát a területről a fű megkímélésével?

Homokolás a gyepen: mikor, mennyit, miért

2022. december 16. 14:24

Sok kérdés merül fel a gyep homokolásával vagy más néven felülszórásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabb és leggyakoribb kérdésekkel foglalkozunk, valamint útmutatásokat adunk ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen a gyep homokkal történő feltöltése során.

Gyepápolás ősszel: Hogyan készítsük fel a gyepet a téli időszakra?

2022. szeptember 2. 11:34

Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?