A nem megfelelően állatbarát tartásból származó hús fokozatosan eltűnik a nagy élelmiszer-kiskereskedők hűtőszekrényeiből.
Sertések friss levegő nélkül, csirkék szorosan egymás mellett – ilyen képek kapcsolódnak az „olcsó hús” kifejezéshez. Az Aldi fokozatosan a részben vagy teljesen szabadon tartott állatok húsát értékesíti majd. Az állatvédők dicsérik a kezdeményezést.
A németországi Aldi Nord és az Aldi Süd (amelyhez a magyarországi Aldi is tartozik) diszkontok bejelentették, hogy 2030-ra abbahagyják a pusztán istállókban előállított hús értékesítését, amelyet olyan állatok levágásával állítanak elő, amelyek soha nem voltak szabad levegőn és nem látták a napot. 2025-ben a két lánc már nem akar olyan húst kínálni, amelyekhez kapcsolódóan az állattenyésztés csak a törvényi minimumkövetelményeknek felel meg. Az állatvédők és a politikusok üdvözölték a bejelentést, a német földművesszövetség követeli, hogy a szavakat tettekkel kövessék.
A hús nem lehet silány termék – kommentálta az Aldi bejelentését Julia Klöckner német szövetségi mezőgazdasági miniszter. „Döntő fontosságú, hogy a jelenlegi elkötelezettség ne legyen PR-fogás, és végül a magasabb árakból adódó magasabb árbevétel eljusson azokhoz a gazdálkodókhoz is, akik többet tesznek az állatjólétért” – hangoztatta a CDU politikusa. Szerinte ezenkívül a feldolgozott termékeket is figyelembe kellene venni az állatjóléti szempontokat.
Az Aldinál és más nagy élelmiszerbolt-kiskereskedőknél az állattenyésztés jelölésének négy fokozata volt 2019-ben Németországban. Az 1. szintű csak a törvényi előírásoknak felel meg, a 2. szinten a valamivel több helyük van az állatoknak. Több teret és friss levegőt kapnak a 3. szinten. A „Premium”, 4. szinten szabad levegőre is mehetnek az állatok, a német biohús is ebbe a kategóriába tartozik.
Az Aldi 2025-ig teljesen el akarja kerülni az 1. típusú gazdálkodásból származó marhahúst, sertéshúst, csirkét és pulykát. Egy évvel később a friss hús harmadának el kell érni a jelenlegi szándék szerint a 3. és a 4. szintet. Ez az arány jelenleg csak 12-13 százalékos. 2030-tól az Aldi már nem akarja értékesíteni a két alacsonyabb szintű tartásból származó húsokat. Ezzel az ütemtervvel az Aldi „a gazdálkodóknak és a feldolgozóknak biztonságos fejlődési lehetőségeket teremt az elkövetkező évekre” – mondta Tobias Heinbockel, az Aldi-Nord menedzsere. A német Proplanta agrároldal saját információi szerint az Aldi Nord és a Süd mintegy 24 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik az önkiszolgáló hús piacán Németországban.
Az Aldi úttörőnek tartja magát a tartási formák átalakításában. Az Aldi bejelentésére reagálva a Rewe kiskereskedelmi lánc is közölte, hogy a szupermarketekben és a Penny diszkont leányvállalatnál 2030 végéig a 3. és 4. szintű tartású állatokból származó húst kívánja kínálni a sajátmárkás friss húsoknál (sertés, marhahús és baromfi).
Németország legnagyobb élelmiszerlánca, az Edeka versenyjogi okokból nem fogalmazott meg konkrét célokat.
Arról nem szóltak a hírek, hogy az Aldi vásárlóinak mennyit kell majd fizetniük a húsért a jövőben – számolt be a német mezőgazdasági szaksajtó. Az átállás „természetesen nem történhet meg az 1. és 2. szint árszintjén” – mondta a cég szóvivője.
A környezetvédelmi és állatvédelmi aktivisták támogatják az Aldit az átállásban. „Az Aldi bejelentése olyan mérföldkő, amely megmutatja az egész iparnak, hová kell fejlődni” – kommentált Stephanie Töwe, a Greenpeace mezőgazdasági szakértője.