Szakcikkek

A talajlakó kártevők felmérésének jelentősége

Agrofórum Online

A tavaszi hónapokban a vetések előtt fontos tisztában lenni a talajlakó kártevők jelenlétével. Kikkel állunk szemben és hogyan szemlézhető a jelenlétük a területeinken?

Elővetemény függvényében is vannak különbségek a talajlakó kártevők jelenlétében. Szalmásabb területen mindig több kártevővel fogunk találkozni.

A főbb talajban károsítók közül kiemelendő a pattanóbogarak szerepe. Lárvájuk, a drótféreg több éves fejlődésük során igen nagy kárt képesek okozni a magokban, kikelő csíranövényekben.

Másik polifág kártevőnk a vetési bagolylepke mocskospajorja, mely ugyanúgy a fejlődő gyökér visszarágásával tud kárt okozni.

A cserebogár pajorok is sokfélék lehetnek, szintén évekig a talajban károsítva nehezítik meg a gazdálkodó mindennapjait.

Kártételük mértéke a talajfertőtlenítő és csávázószerek kivonása óta egyre nagyobb gazdasági szintet is képes elérni. Különösen a tág térállású kapásnövényekben igen komoly ritkulást tudnak okozni, ahol minden tőnek külön jelentősége van. Fontos beszélni a másodlagos kártételükről is, ugyanis nem csak közvetlenül okoznak kárt ezek a kártevők. Rágásuk nyomán baktériumos, gombás megbetegedéseknek nyílik út a sebzett gyökéren át, de a területen a kiritkulás után keletkezett üres helyeket könnyen betöltik a gyomok is.

A talajlakó kártevők közös jellemzője, hogy a telet a mélyebb rétegekbe húzódva töltik, majd a tavaszi felmelegedéssel mozognak a felsőbb rétegekbe, a gyökerek zónájába, ekkor kezdik meg táplálkozásukat. Ilyenkor tudjuk alkalmazni a talajcsapdákat, hiszen az „ébredő” lárvák a friss csírázási „illatok” hatására rögtön a csapda köré gyűlnek.

Fontos az előrejelzés, a táblán elszórt jelzőpontok alatt csapdázva megállapíthatjuk, hogy az adott területen mekkora kártétellel kell számolnunk.

A talajba helyezett gabona- és kukorica-vetőmagvak a csírázásuk során odavonzzák a közelben lévő kártevőket. Az előrejelző csapdák adatait a vetés előtt értékes információvá tudjuk formálni. Ha sok fogásunk van, a sikeres kelés érdekében mindent be kell vetni, hogy ne károsodjon a kultúra. Fontos lehet a csapdázott fajok alapján meghatározni az alkalmazni kívánt talajfertőtlenítő és/vagy csávázószerek dózisát is. Ha pedig nincs a területen veszélyt jelentő talajlakó, akkor ezek alkalmazása csökkenthető, elkerülhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Versenyelőny a kukoricának – A preposzt technológia szerepe a gyomirtásban

2025. április 10. 16:10

Minél előbb kiiktatjuk a gyomokat, a kukorica versenytársait, annál jobb eséllyel indul kukoricánk a terméspotenciálja kiaknázásában.

Drónos monitoringrepülések szabályainak változása

2025. április 10. 13:10

A legfontosabb változás a nyílt kategóriában a drónnak a távpilótától való legnagyobb eltávolodást megengedő VLOS (visual line of sight) fogalmát érinti.

Áramlatváltozás: veszélyben a klímaegyensúly

2025. április 10. 08:10

Amikor nyáron a hőmérséklet 40 °C fölött van, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a mediterrán éghajlat jellemzői határozzák meg napjainkat.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Drótféreg van az édesburgonyában

K. József kérdése: Édesburgonya termelőként nagy kárt okoznak a drótférgek, hogyan tudok védekezni ellenük?

Nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak - magas az ázsiai márványos poloska egyedszáma is

2019. július 2. 14:41

A napokban kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók és továbbra is nagy tömegben rajzanak a pattanóbogarak.

Figyeljünk a talajlakó kártevőkre

2021. március 9. 09:15

A tavasz közeledtével egyre több károsító kezdi meg idei tevékenységét és kezd veszélyt jelenteni az idei vetésekre. E károsítók közül szinte a legelsők, amelyek kártételével a gazdák a kelés során (vagy annak hiányában) szembesülhetnek, azok a talajlakó kártevők.

Új (gondolat)vetés a csávázásban

2019. augusztus 13. 08:20

Az Európai Unió hatósága az egyes rovarölő hatóanyagok betiltásával pontosan kettészelte az őszi kártevők elleni stratégiánkat. Ezidáig a talajlakó és gyökérzetet támadó és a talajfelszín feletti növényi részeket károsító rovarfajok ellen egyidőben és egy helyen – csávázással – lehetett védekezni. Jelenleg kalászosaink föld feletti részeit károsító levéltetvek, kabócák elleni beavatkozást el kell választani a talajban élő lárvák elleni védekezéstől.