Egy új gombafaj segítségével vegyszeres kezelések nélkül lesz lehetséges a mézelő méheket súlyosan károsító, globális szinten elterjedt ektoparazita, a varroa atka (Varroa destructor) elleni küzdelem. A Washington State University által gondozott kutatás a Scientific Reports tudományos folyóiratban jelent meg.
A rovarkutatók által kitenyésztett gombafaj a többi Metarhizium fajjal ellentétben képes elviselni a 35 oC körüli hőmérsékletet, amely a kaptárak belső terében is előfordul. A Steve Sheppard entomológus által vezetett kutatócsoport olyan törzsek szelekciójára fektette a hangsúlyt, amelyek magas hőmérsékleten is életképesek. Az elpusztult atkák testéből származó gombaspórák gyűjtése magas fokú fertőzőképességet eredményezett.
Az atkás fertőzés nagyban hozzájárul a kaptárelhagyás (CCD – Colony Collapse Disorder) kialakulásához. A paraziták a méhek testnedvének szívogatásával gyengítik az egyedek immunrendszerét, melynek következtében fokozódik a vírusos fertőzésekre való hajlam. A varroa atka elleni küzdelem egyetlen lehetséges módját jelenleg a kémiai védekezés jelenti, ugyanakkor rezisztencia is egyre gyakrabban üti fel a fejét.
A Metarhizium faj belülről képes kolonizálni az atkát, miután a testfelszínen csírázó spóra behatolt az ektoparazita testébe. Mivel a méhek magas szintű immunitással rendelkeznek a spórákkal szemben, így a spórák nagy biztonsággal bevethetők az atkák elleni védekezésben.
A kutatók megközelítőleg 27 000 fertőzött atkát vizsgáltak meg a megfelelő hiperparazita gomba törzs kitenyésztése céljából. A két éven át tartó kemény munka gyümölcse (pontosabban gombája) nemcsak laboratóriumi, hanem terepi körülmények között is hatékonynak bizonyult.
A kutatók reményei szerint 10 éven belül az új védekezési technológia határokon átívelő teret nyer.
Az eredeti cikk a sciencedaily.com oldalon érhető el.