Terményárak

Profitrealizálás állította meg a búza drágulását

Agrofórum Online

Amerikában mínuszok, Európában pedig vegyes összkép jellemezte a kereskedést az agrárpiacokon. Chicagóban a búza 2,5 százalékot, a kukorica 1,1 százalékot, a szójabab 1,9 százalékot, a repce pedig 3,2 százalékot vesztett értékéből. Kontinensünkön a malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett, míg a repce és a kukorica drágult.

Az amerikai búza határidős ára 3 százalék feletti mínuszba is zuhant, és hat kereskedési napos nyereséges időszakot zárt le a csökkenés. A szójabab határidős ára két százalékkal esett vissza, a legfrissebb időjárás-előrejelzések szerint a fő termőterületekre időszerű esőzések érkeznek, a termés a fejlődés kritikus szakaszába érkezik.

A kukorica határidős ügyletei szintén jelentős veszteségeket könyvelhettek el a piacon a gyenge exportkereslet jeleinek hatására.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) csütörtök közölte, hogy a kukorica heti exportértékesítése visszaesett, nagyrészt a kínai vásárlások lemondása miatt.

„Kicsit több eső szerepel az előrejelzésben, mint amennyit gondoltunk” – mondta Ted Seifried, a Zaner Csoport vezető agrárstratégája. „Ez rendkívül időszerű lesz a szójabab számára” – fűzte hozzá. Az amerikai közép-nyugati szójabab általában augusztus folyamán ér el termésmeghatározó szakaszába.

A kereskedők azt is elmondták, hogy gyenge az export – az USDA heti jelentésének adatai szerint a szójabab exportértékesítése csak 238 400 tonnát tett ki, mivel a tengerentúli vásárlók olcsóbb alternatívákat keresnek.

„A magas árak arányban vannak a külföldi kukorica- és szójabab iránti kereslettel” – mutatott rá Matt Zeller, a StoneX piaci információs cég igazgatója.

Több befektető szerint már olyan szintre drágult a búza és a többi agrártermék az elmúlt napokban, hogy megéri lezárni a pozíciójukat.

Európában ezzel szemben vegyes hangulat uralkodott. Párizsban a malmi búza a szeptemberi határidőre 3,75 eurós tonnánkénti mínuszt követően 210 euróba került. A forgalom valamivel élénkebb volt, mint az elmúlt napokban, 23 322 kontraktust kötöttek. Decemberre 4,25 eurós mínusz után 212,25 eurós árszint alakult ki 29 128 üzletkötés mellett.

A kukorica 75 eurócentes plusz után 260,75 euró/tonnába, a repce 5,25 eurós áremelkedést követően 529 euró/tonnába került.

Londonban a takarmánybúza árszintje 4,2 angol fontos lejtmenetet követően 174,3 angol font/tonnába került.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Befűtött a búza piacán a közelgő hőhullám

2025. július 19. 11:10

Amerikában és Európában is emelkedtek a főbb terményárak a héten. Chicagóban a búza 4 százalékkal, a kukorica 7,9 százalékkal, a szójabab 1,7 százalékkal, a repce pedig 4,5 százalékkal drágult.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Három hónapos mélypontról pattant vissza a búza ára

2023. szeptember 6. 08:10

A kukorica határidős ára is emelkedett, míg a szójabab piacán enyhe árcsökkenést lehetett látni, mivel a kereskedők várták az amerikai betakarítás kezdetét.

Kizöldült az európai agrárpiac

2020. április 7. 09:17

Európában, a párizsi árutőzsdén hétfőn minden zöldbe fordult, azaz mind a négy fő agrártermék ára emelkedett mindhárom következő határidőre.

A stratégiai készletek feltöltésére készülhet Kína

2020. április 24. 07:48

Kína 30 millió tonnányi agrártermék vásárlására készül, hogy megvédje magát a koronavírus világjárvány miatt a globális ellátási láncokban esetlegesen fellépő zavaroktól.

Terményárak: csendes évkezdet – Dél-Amerika került a figyelem középpontjába

2019. január 18. 09:35

Számunkra rövid távon két üzenete lehet az elmúlt napoknak és ezek közül az egyik, hogy a vevői piacunk továbbra is keresi a malmi búzákat, de a héten az árak növekedése már lassult.