A korábbi időszak forró nyári időjárását július második dekádja végén csapadékos periódus váltotta fel. A záporokkal, zivatarokkal érkező nedves légtömegek enyhítették a hőséget, egyúttal bőségesen áztatta a földeket. A fronttal érkező viharos szél az ország több pontján súlyos károkat okozott gyümölcsösökben és szőlő ültetvényekben, főként, ahol jéggel érkezett a viharos idő. A károsodott ültetvényekben elmaradhatatlan feladat a sérült növények rezes fertőtlenítése.
A növények nagy részénél, a szőlő kivételével megállt a hajtások növekedése, a fák a termés fejlődésére fordítják energiájuk nagy részét. Az öregedő levelek vastagabb bőrszövetet fejlesztenek, kissé jobban ellenállnak a károsítók támadásának, viszont a gyümölcsök még érzékenyek a betegségekre.
Az almások, körtések levéltetű fertőzöttsége a korábbi kedvezőtlen viszonyok miatt alaposan lecsökkent, csak kisebb kolóniák figyelhetők meg. A vértetvek szaporodását viszont nem állította meg a hőség, továbbra is intenzíven terjed a zárt lombozat védelmében. Az almamoly folyamatos rajzását jelzi, a feromon csapdákban hetente 10-25 db lepke repül. A varasodás és lisztharmat veszély továbbra is fennáll, a leveleken közepes-erős, a termésen gyenge-közepes a fertőzés. A lisztharmat már főként a hajtáscsúcsokat fertőzi, így az áttelelő rügyek betegedhetnek meg.
A csonthéjas növények védelme érdekében a gyümölcsmolyok szilvamoly, keleti gyümölcsmoly) erős rajzása mellett a lombvédelemre kell koncentrálni. A szigminás-és blumeriellás fertőzés a meggy és a cseresznye lombozatát, a polisztigmás levélfoltosság a szilváét veszélyezteti, különösen azért, mert a csapadékos körülmények kedveztek a kórokozók terjedésének.
A dió ültetvények és szórvány fák buroklégy fertőzöttsége igen heterogén, emiatt nagyon fontos a helyben elvégzett csapdázás a rajzásdinamika megfigyelése és a jól időzített védekezés érdekében. A fertőzött ültetvényekben a mostani fogás 15-20 db/hét csapdánként.
A szőlő ültetvények lisztharmat fertőzöttsége mind a leveleken, mind pedig a fürtökön tovább emelkedett, ami most még elsősorban a gyakoriságban jelentkezik, de a feltételek kedvezőek az erősödéshez is. Hasonló a helyzet a peronoszpóraesetében is, újabb életképes olajfoltok jelentek meg a leveleken, melyeken már spórakiverődés látható. E két kórokozó mellett nem szabad figyelmen kívül hagyni a feketerothadás és a szürkerothadás (botritisz) fertőzésveszélyét sem. Ahol szükséges, ismét el kell végezni a lombozat zöldmunkáit, hogy szellős maradjon a lombkorona.