Növényvédelem

Változó a kórokozó-paletta

Agrofórum Online

Egy új modellezés eredményei szerint a klímaváltozás növelheti a növényi patogén szervezetek előfordulását a világ egyes területein, míg más régiókban ezek fogyatkozása várható - olvasható a sciencedaily.com-on.

A légkör hőmérsékletének emelkedésével a trópusi területeken (Brazília, India, Dél-Ázsia, illetve szubszaharai Afrika) jellemző növényi betegségek előfordulásában csökkenő tendencia várható.  Az Egyenlítőtől távolabb eső területeken azonban a betegségek megjelenésének gyakorisága várhatóan növekedik az idő előrehaladtával – mely során Európa és Kína különös érintettséggel rendelkezik majd e tekintetben.

A University of Exeter tanulmányában a modellezések arra mutatnak, miszerint az északabbra elterülő régiók növekedő termésmennyiségét a trópusi övezetek termelékenységének csökkenő tendenciája kíséri. Az USA, Európa és Kína várhatóan jelentős változásokat fog tapasztalni a haszonnövényeiket érintő betegségek összetételében.

Daniel Bebber, a University of Exeter professzora szerint a növénypatogén szervezetek napjainkban is hatalmas mértékű veszteséget eredményeznek. A szakember régebbi kutatásában már megállapította a kártevők és kórokozók egyenlítői régiókból történő ,,elmozdulásának” jelenségét, és a jelenlegi publikáció az elkövetkezendő évtizedek kockázatait taglalja.

Az eredmények azt mutatják, hogy a mérsékelt övi régiók éghajlatfüggő hozamnövekedését mérsékelni fogja a növekedő kár- és kórokozónyomás. A fertőzési intenzitást jelentősen befolyásolják a hőmérsékleti körülmények.

A tanulmányban 80 növénypatogén gomba fertőzéséhez szükséges, már leírt hőmérsékleti minimumot, optimumot és maximumot használtak fel. 12 haszonnövény jövőbeni (2061-2080) hozampredikciójához jelenlegi termésadatokat, terménymodelleket és globális klímamodelleket használtak fel.

,,Mivel a növénynemesítés egy rendkívül időigényes folyamat, és csupán néhány évtized van hátra az új, káros szervezetek megérkezéséig, így gondolnunk kell az ezekkel szembeni rezisztencia kialakítására is.” – mondta Thomas Chaloner a SWBio DTP doktorandusza, valamint hozzátette: ,,A trópusi területeken jellemző növényi betegségek kevéssé ismertek, ugyanakkor ezek a későbbiekben komoly kockázatot jelenthetnek a jelenlegi kulcsfontosságú termőrégiók növényállományára nézve, így ezek kutatására nagy hangsúlyt szükséges fektetni”.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210805115431.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

A sokoldalú Laudis

2019. április 27. 03:33

Több mint egy évtizede, hogy engedélyt kapott a Laudis kukoricagyomirtó-szer, ez idő alatt óriási karriert futott be, hiszen könnyebb felsorolni azokat a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényeket, amelyek ellen nincs, vagy nem elegendő a hatékonysága, mint azokat, amelyek ellen hatékonyan alkalmazható.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Változik a növényvédelmi dokumentációk szokásos rendje

2020. április 6. 13:12

Könnyítést jelenthet, hogy a hatóság ellenőrzései során elfogadja, ha nem a felírt készítményt, hanem azonos hatóanyagú, az adott kultúrában és károsítóra engedélyezett készítményt szolgál ki a forgalmazó.