Ház, táj

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a veteményesben

Agrofórum Online

Az augusztus az év egyik legizgalmasabb hónapja a házikerti feladatok szempontjából: ültetünk, vetünk, gondozunk, gyomlálunk, pótolunk, szüretelünk és tervezünk. Lássuk, milyen feladatok várnak ránk pontosan a hónap elején, közepén és végén a veteményesben!

Öntözés és gyomlálás: elengedhetetlen!

Az egyik legfontosabb feladatunk, hogy gondoskodjunk minden zöldségnövényünk számára megfelelő vízmennyiségről! Ez alól kivételt képez a vörös káposztánk, mert annak a fejei felrepedhetnek a túl sok öntözéstől.

A másik nagyon fontos feladatunk, hogy folyamatosan ügyeljünk a gyomnövényekre az egész kertben! A legtöbb, hazánkban gyakori kétszikű (pl. libatopfélék, disznóparéjfélék, parlagfű, apró szulák, mezei aszat stb.) és egyszikű (pl. tarackbúza, kakaslábfű) gyomnövény nemcsak elhappolják a vizet és a tápanyagot a termesztett növényeinktől, hanem még a magvaikat is ebben az időszakban érlelik. Hogy megakadályozzuk a bőséges utánpótlásukat, mindent meg kell tennünk, hogy időben eltávolítsuk ezeket a fajokat a kertünkből! A legeredményesebben akkor védekezhetünk, ha a közelünkben élőkkel (pl. szomszéddal) együtt igyekszünk gyommentesen tartani a környezetünket.

Augusztus elején

Most van itt az ideje a paprika, a paradicsom, a cukkini, a padlizsán, az uborka, a brokkoli, a cékla, a vöröshagyma és a csemegekukorica szedésének.

Augusztus elején vethetünk még rövid tenyészidejű zöldborsót, endíviasalátát, tépősalátát és spenótot is, a hónap közepén pedig lehet még gumós köménnyel, kínai kellel és téli retekkel feltölteni a sorokat. A hónapos retek a nyári melegben félárnyékos vagy árnyékos helyen gyorsan fog fejlődni. A fodros kel és a póréhagyma palántái a végső helyükre kerülhetnek. Ha most vetünk áttelelő salátát, és októberben szétültetjük őket, tavasszal örvendhetünk a korai, friss saláta szüretelésének. Augusztus második felében vethetünk még sárga vagy zöld hüvelyű babot, újra vethetünk zöldborsót a megüresedett ágyásokba, de megpróbálkozhatunk a téli fekete retek vetésével is! Ennek a fajtának nagy előnye, hogy rendkívül jól tárolható, és sokrétűen fel lehet használni a konyhában.

Felszedést követően válogassuk szét a vöröshagymát

Szedjük fel a vöröshagymát, amelyet télire be akarunk tárolni. Ha elszáradt a lombja, ne halogassuk a felszedést, mert esős időben új gyökereket fejleszt és kihajt. Felszedést követően válogassuk szét a terményt: a sérülteket friss fogyasztásra különítsük el, az épeket, egészségeseket hagyjuk száradni. Egészen a fagyokig tárolhatjuk kint a levegőn, utána fagymentes helyre kell vinnünk.

Augusztus közepén

Augusztus végéig még palántázhatunk téli vörös és fejes káposztát, karalábét, kínai kelt, bimbós kelt és gumós köményt, de a hónap vége felé még az áttelelő kelkáposztát is vethetünk! A siker feltétele itt is a bőséges tápanyag- és vízellátás. Ha sóskát szeretnénk telepíteni, gondosan válasszuk meg a helyét, mert a sóska évelő növény, több évig ugyanazon a parcellán marad(hat).

Augusztusban még gondolnunk kell a dinnye felszedésére is. A sárgadinnyét és cukordinnyét akkor válasszuk le az indájáról, amikor a kocsány tányérja könnyen elválik a gyümölcstől. A görögdinnye indáján látható egy kacs: ha ez megfásodott és megbarnult, és a dinnye kopogtatásra mély, döngő hangot ad, akkor szedhetjük is.

A sárgadinnye és cukordinnye betakarítása még aktuális

Itt az ideje a szamóca telepítésének is! Az idősebb szamócaágyásból kapával vagy kézi ásóval könnyen ki lehet emelni a gyökeres palántákat. A telepítés során ügyeljünk arra, hogy a palánták a földben se magasabban, se mélyebben ne álljanak, mint ahogy az eredeti helyükön voltak! Az ültetést alapos beöntözéssel zárjuk, majd a következő év májusában gyönyörködhetünk is a növények virágaiban, júniusban pedig a friss termésben.

Augusztus végén

A hónap végén kiszedhetjük a korai paradicsom letermett töveit, majd az ágyás kitisztítása és megfelelő mennyiségű komposzt bedolgozása után a helyükre kerülhet petrezselyem, spenót, áttelelő saláta is! A spenótnál figyeljünk arra, hogy a túl gyenge vagy éppen túlfejlett növények nem fognak jól áttelelni. A túlfejlett töveket még idén fogyasszuk el, és most akár hetente vessünk új köröket, hogy biztosan legyen szépen áttelelő spenótunk.

A túlfejlett spenóttöveket még idén fogyasszuk el!

A hónap utolsó hetében vethetünk még hónapos retket.

Egészséggel és örömteli kerti munkákkal teljes augusztust kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Jól halad a betakarítás

2018. július 31. 06:30

A kalászosok teljes termőterületének 73,8 százalékáról, 1 millió hektárról közel 5 millió tonna gabonát takarítottak be.

Alacsony napraforgó- és kukoricafelvásárlási árak rontják el a Békésben arató gazdák kedvét

2023. szeptember 28. 11:40

Tovább folyik a napraforgó és a kukorica aratása Békésben, sőt az előbbivel már csaknem végeztek a vármegyei gazdák. Az alacsony felvásárlási árak viszont nem sok örömöt tartogatnak számukra.

Több mint kilenc tonna a kukorica hektáronkénti termésátlaga Tolnában

2019. november 7. 11:03

A Tolna megyei eredmények elsősorban annak köszönhetőek, hogy kedvezőbb volt a csapadék térségi eloszlása, így kevésbé sújtotta az aszály a megye kukoricatábláit.

Kiugró hozamokkal zárult az idei aratás

2021. augusztus 3. 06:48

A kiugró hozamnak köszönhetően az őszi búza összhozama kisebb termőterületen is ugyanannyi lett, mint tavaly.