Házikert

Hogyan tartósítsuk el: ha túl sok paradicsom és paprika terem

Agrofórum Online

Előfordul még a kezdő kertészekkel is, hogy hirtelen sok termény keletkezik és pont a paprika és a paradicsom az, amit nehezebb hosszútávon betárolni. Ilyenkor jönnek a tartósítási megoldások!

Savanyúság hordóba téve

Bár a zöldparadicsom nem a legjobb étkezésre, de a régi időkben simán elrakták csalamádénak. Ma már egyre divatosabb éretten savanyítani, mely egy érdekes orosz receptúrával könnyen kivitelezhető. Egy koriandermagos, babérleveles, mustármagos, ugyanúgy hagyományos ecetes lébe kerül bele az érett paradicsom, ami a savaknak köszönhetően még a színét is szinte teljesen megtartja. A lé idővel kicsit megsárgul, de alapvetően kiváló téli csemege lesz.

Ha a paprikával járunk úgy, hogy túl sok, akkor savanyítsuk le! Bármilyen paprikát el lehet tenni savanyítva, akár egészben, akár félbevágva vagy vékony szeletekre szelve. Ha van hagyományos savanyúságreceptünk, akkor érdemes azzal dolgozni, de az interneten is számos ötlet áll rendelkezésre.

Tartósítószerrel vagy anélkül?

Egy dolog fontos, ha tartósítószertől mentesen tennénk el a terményt, hogy mindig „patika-tiszta” befőttesüveggel és lehetőség szerint új lapkával dolgozzunk. A lapka belsejében lévő bevonatban megtapadhatnak a penészgombák, ami romláshoz vezet. Régen a lapkákat kiforralták, ahogy a befőttesüvegeket is. Tartósítószer nélkül ráadásul a terménynek is tisztának és hibátlannak kell lennie, mert ha penészes a paprika csúcsa, gombás a héjrész, akkor a mosás nem elegendő, érdemes az ilyen részeket kivágni.

Fermentálás

Ha a fermentálás vonz minket, akkor érdemes az interneten kutakodni, mert rendkívül jó Fermentor blogok vannak. Mi is sok ötletet merítünk innen, mert egy teljesen más ízvilága lesz egy zöldségnek, ha fermentáljuk.

A fermentálás egy irányított erjesztés, akárcsak a kovászosuborka készítése, csak nem kell bele a kenyér. A legtöbbször elég csak sót tenni a vízbe és máris pár nap alatt beindul a fermentálódás. Készülhet gyümölcsből és zöldségből egyaránt, de a fermentált paprika is rendkívül finom csemege a téli időszakban.

A fermentálás jótékony a belek számára is, érdemes ennek is utánaolvassunk.

Aszalhatunk is

Most még van annyi ereje a napnak, hogy akár aszalhatunk is a szabadlevegőn. Persze ha tudjuk takarni szúnyoghálóval vagy más védelemmel, hogy a legyek és muslicák ne találják meg az aszalnivalónkat. Ugyanígy sütőben is aszalhatunk, lassú elkészüléssel és alacsony hőfokon pár óra alatt elég nagy mennyiségű aszalt paradicsom készíthető el, amit utána olívaolajban befűszerezve eltárolhatunk.

Paprikapépek, mártások, lecsók

Félkész vagy készételként is betárolhatjuk a paprikát és a paradicsomot. A paradicsomból főzhetünk leveket, hogy télre leveseket készíthessünk belőle. A lecsó a leguniverzálisabb téli csemege, ha a nyári időszakban gondoskodtunk a jövőnkről. A lecsó viszonylag egyszerű tartósítással vagy dunsztolással is eltehető télire.

Paprikapépet készthetünk fermentálással, grillezhetjük a paprikát, majd apróra daráljuk, de még számos más irány működőképes. Lehet készíteni ajvárt, pörköltalapot paprikásan, hagymásan, sós pépeket is.

A mártások témakörében csak a képzeletünk szab határt. Ha van olyan étel, aminek az alapját ez a két zöldség adja, akkor tejmentesen és húsmentesen nagyon egyszerűen el tudjuk rakni az alapokat. Utána télen csak levesszük a kamrapolcról az üvegnyi mártást, pirítunk kolbászt, virslit vagy darálthúst és már csak nyakon kell önteni a szószunkkal.

Egyedül a babbal és cukkinivel vigyázzunk, mert lúgosítja nagyon az ételeket és így a paradicsom és paprika mellé fontos tenni más savakat is, hogy tartósítható legyen. Ez lehet aszkorbinsav, citromsav, ecet vagy bármilyen más savanyításhoz való sav.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Miért hullik le a paradicsom levele?

2024. augusztus 13. 04:40

A paradicsomomról egyre több alsó levél hullik le, elkezdett felkopaszodni. A leveleken barna foltok kialakulását vettem észre. Mi lehet a probléma hátterében?

Jó paradicsomszezon elé néz Portugália

2019. augusztus 31. 09:33

Portugáliában jó ipariparadicsom-termést várnak, 10%-kal magasabb hozamokkal.

Hiánybetegség vagy kórokozó miatt sárgul a paradicsom levele?

2024. június 21. 04:36

Pár éve nevelek kiskertünkben paradicsomot, saját felhasználásra. Az idén próbáltam ki először S. Marzano 2 (alacsony, bokros növekedésű) paradicsomot és számomra furcsák a levelei. Tanácsát kérem, hogy hiánybetegséggel vagy valami fertőzéssel van dolgom?

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.