24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A profi termelők fegyvere lett a biostimulátor

Malagrow Kft.

Két évtizeddel a hazai megjelenésük után a magyar növénytermesztők is egyre tudatosabban használják az agrár hi-technek számító biostimulátorokat. A legprofibb gazdaságok már tudják, hogy az elérhető eredményben a szakmai támogatásnak legalább akkora szerepe van, mint a kiváló készítményeknek – állítja Pálinkó Zsolt, a legnagyobb hazai forgalmazó Malagrow Kft. kereskedelmi vezetője, akit az „ördög ügyvédjeként” szembesítettünk a biostimulátorokkal kapcsolatos leggyakoribb termesztői felvetésekkel is.

A Malagrow az elsők között kezdte el Magyarországon forgalmazni a biostimulátorokat. Mi változott két évtized alatt, mennyire váltak ezek a készítmények a növénytermesztés szerves részévé, kihasználják-e a bennük rejlő lehetőséget a termelők?

Kezdetben tapasztalatok híján az volt a jellemző, hogy a forgalmazók a biostimulátorokat érthető módon a gyártói leírások alapján kínálták, hiszen csak ez állt a rendelkezésükre. Sokan a mai napig ezt teszik, vagy azért, mert nincs a birtokukban hazai felhasználói tapasztalat, vagy azért, mert ez a kényelmesebb. A felkészültebb, komolyabb forgalmazóknál mára kiépült az a tanácsadói rendszer, ami a biostimulátorok minőségén kívül a legnagyobb különbséget jelenti a felhasználók számára. Ez a szakmai olló mostanra nagyra nyílt, hiszen amíg az egyik oldalon a szimpla termékértékesítők állnak, akik a termékleírásokon kívül nem tudnak, de nem is akarnak segítséget nyújtani az alkalmazásban, addig a másik oldalon a termékeket és a hazai termesztési körülményeket jól ismerő szakemberek évtizedes alkalmazási tapasztalatok alapján tudnak személyre, azaz növényre és termőhelyre szabott megoldásokat kínálni a gazdálkodóknak.

Pálinkó Zsolt

A termelők sokszor hallják indoklásként, hogy „ebben a szerben ugyanaz van, mint a drágábban, csak én sokkal olcsóbban adom”. Ha valóban ugyanaz van, akkor miért ekkora az árkülönbség?

Ez az alaptalan érvelés jelenti ma a legnagyobb szakmai problémát. Két különböző biostimulátor ugyanis egész egyszerűen nem lehet egyforma, aki ezt állítja, az biztosan félre akar vezetni. A biostimulátor nem alaptrágya vagy lombtárgya, nem a növény tápanyag-utánpótlására szolgál, hanem az élettani folyamatainak szabályozását segíti. Minden valódi biostimulátor egyedi, komplex készítmény, amelyben az összetevők arányának és minőségének is meghatározó szerepe van. Ezért az alkalmazott hatóanyagokból – ellentétben a műtrágyákkal és növényvédő szerekkel – nem lehet megállapítani a termék hatékonyságát. Ha ilyen egyszerű lenne, akkor elég lenne ugyanazokat az összetevőket összeönteni, és mindenki meg tudná csinálni ugyanazt a szert. Bizonyos beltartalmi elemekből ugyan következhetnek alapvető hatásirányok, de a különbség éppen a termékfejlesztés nyomán létrejövő egyedi jellemzőkben van. A biostimulátorokat tehát szakmailag nem szabad pusztán az összetevőik alapján összemérni egymással.

De ha ebből nem, akkor honnan tudja a termelő, hogy melyik a jó, számára alkalmas szer?

A piacon kapható termékek között óriási különbségek vannak árban és hatásban is. A termelő akkor választ jól, ha a biostimulátort nem egyszerűen egy termékvásárlásnak tekinti, hanem megoldásnak az adott helyzetben jelentkező termesztési feladatra, problémára. Ennek fontos, de nem az egyetlen eleme maga a termék. A legkiválóbb készítmény is csak akkor tudja kifejteni a tökéletes hatást, ha az alkalmazása előtt pontosan felmérik a problémát, ismerik a termesztési körülményeket, és a korábbi tapasztalatokat is figyelembe véve ajánlanak szert és kezelést, majd nyomon követik a hatást, szükség esetén beavatkozva a folyamatba. Senkinek nem jutna eszébe, hogy a legjobb szívgyógyszert a sarki közértben kellene árulni, és minden előzetes vizsgálat, diagnózis és folyamatos ellenőrzés nélkül beszedni. A biostimulátorok eltérő árát a szerek közötti nyilvánvaló különbség mellett éppen ez a szakmai háttér indokolja.

A gyártók már évekig kísérleteznek egy-egy szerrel, mire az forgalomba kerül, használati útmutatóik alapján is lehet ezeket a termékeket alkalmazni. Miért kellene ezt a tudást még egyszer megfizetnie a felhasználónak a szakértőtől?

A legjobb készítmény gyártója sem tud a használati leírásban minden speciális körülményre, termőhelyi adottságra kitérni. Ilyen széles körű kutatást a termékfejlesztés során senki sem képes elvégezni. Éppen ezért van kulcsszerepe a forgalmazó szakértelmének és tapasztalatának, ez az a hozzáadott érték, ami döntően befolyásolhatja egy szer alkalmazásának sikerét. A Malagrownak két évtizedes tapasztalata van az általa forgalmazott termékek alkalmazásában a helyi körülmények, növénykultúrák és fajták esetén. Ez az óriási adatbázis és szakmai tudás még világszinten is speciális, kiemelkedő értéknek számít. A mi szakembereink erre támaszkodva tudják megmondani, hogy a termesztésben elérendő cél, felmerülő probléma hogyan oldható meg a legjobban. Mindemellett az elmúlt években olyan demonstrációs rendszert fejlesztettünk ki és alkalmazunk, amely ebben a termékkörben egyedülálló precizitással vizsgálja és dokumentálja a különböző készítmények hatékonyságát az ország egész területén.

Most akkor készítményt vagy szakembert válasszanak a termesztők, ha élvezni akarják a biostimulátorok előnyeit?

A termék és az alkalmazási szakértelem egyaránt fontos. Rossz termékből a legjobb szakember sem tud jó eredményt kihozni, de a legjobb termék sem tudja kifejteni a hatását, vagy akár vissza is üthet a termesztésben, ha rosszul alkalmazzák. Ezért fontos az, hogy a termelők alaposan és tudatosan válasszák ki, kitől vesznek biostimulátort, és ne hagyják magukat elcsábulni csupán az ígéretek alapján. A jó és rossz választás hatása között ugyanis a terméseredményben sokkal nagyobb lesz a különbség, mint gondolnák.

Minden forgalmazó, a Malagrow is terméket akar eladni, ráadásul azt, amit ő kínál. Az ő szakembere sem fogja azt mondani, hogy ne vegyen valaki terméket, vagy ne az övét vegye.

Éppen ez az, ami egy komoly, megbízható, a termelővel hosszú távú partneri kapcsolatra törekvő forgalmazót megkülönbözteti a szerencsevadászoktól. A Malagrow szakemberei sohasem mondják, hogy az ő készítményeik mindenre jók, minden problémát megoldanak, ráadásul egyszerre. Mi tíz-húsz év múlva is szeretnénk együtt dolgozni a partnereinkkel, ezért akár azt is őszintén elmondjuk, ha a problémájukra nem tudunk megoldást kínálni. Mint ahogyan azt is, hogy egy általunk forgalmazott készítmény az adott termőhelyen, termesztési feltételek között és fajtánál milyen hatást tud kiváltani. Nem erőltetünk egy biostimulátort, ha a termelő problémájára a lombtrágya vagy más a megoldás.

Megtérül egy forgalmazónak befektetni a költséges szakmai támogatásba, a folyamatos edukációba? Díjazzák ezt a felhasználók, vagy inkább az egyszerűen alkalmazható vagy annak gondolt olcsó termékeket keresik?

A több mint két évtizedes sikeres működésünk és stabil partnerkapcsolataink azt igazolják, hogy megéri a szakmai munkába fektetni. Természetesen mindig vannak termelők, akik keresik az olcsó megoldásokat, és ez így van rendjén. Meggyőződésem azonban, hogy a biostimulátorokat precíz és folyamatos szakmai támogatással érdemes használni. A professzionális gazdálkodást folytató termelők ezt már Magyarországon is tudják, a kertészetekben és szántóföldi termelésben egyaránt. Nekik ugyanis gyakran már olyan piacon kell versenyezniük, ahol nem engedhetik meg maguknak, hogy ne használják ki maximálisan a biostimulátorok nyújtotta lehetőségeket, mert a konkurenseik is ezt teszik. Arra számítok, hogy az elkövetkező években tovább nő a biostimulátorokat értőn használó növénytermesztők száma, amit a Malagrownak is segíteni kell a folyamatos tudásátadással. A szántóföldi felhasználásban még különösen kiaknázatlanok a lehetőségek.

Nem bizonytalanítja majd el a termelőket a választásban, hogy 2022-től már elég lesz az uniós engedély ahhoz, hogy Magyarországon is forgalmazni lehessen egy biostimulátort?

Elvileg okozhat akár ilyen hatást is ez a lépés, hiszen eddig a magyar szakhatóság engedélyére volt szükség a hazai forgalmazáshoz. Sok függ majd attól, hogy az uniós engedélynek ténylegesen milyen feltételei lesznek. A Malagrow mindenesetre a termékeire 2022-től is beszerzi a hazai hatóság engedélyét, amit uniós összehasonlításban szigorú és alapos hatásvizsgálat után lehet csak megkapni. Ez jövőre is iránytű lehet a termelőknek, akiknek az eddigieknél is körültekintőbben kell biostimulátort választani.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

A vetőmagkezelés pozitív hatással lehet a kalászosok fejlődésére

2024. július 20. 12:10

A fejlődés korai szakaszában a növényeknek olyan segítségre van szükségük, amelyek hatékonyan hozzájárulnak a növény fejlődéséhez és a termés minőségének javításához.

Nakon is bizonyított a BactoFil Technológia

2019. október 21. 06:37

Minden rosszban van valami jó is tartja a mondás. Így járt ezzel Jakab Gábor - naki gazdálkodó - is, akinek a napraforgó földjén a nyári vihar komoly károkat okozott. A viharkárok felmérése során bebizonyosodott, hogy érdemes volt alkalmazni a BactoFil technológiát az elmúlt években.

A növényi biostimulátorok intenzív növekedést és magasabb terméshozamot eredményezhetnek

2024. február 19. 14:40

A biostimulátorok alkalmazása a mezőgazdasági növénytermesztésben a terméseredmény jelentős javulásához vezethet – hangzott el a Corteva Agriscience szakértőjének előadásában a Magro.hu Stresszkezelés a mezőgazdaságban című konferenciáján, amelyet 2024. február 15-én tartottak Debrecenben.