Gépészet

Óriási teljesítménnyel a talaj védelmében

Agrofórum Online

Vadas Ferenc és felesége, Vadasné Velker Magdolna a '90-es években 4 hektár bérelt földön kezdte a gazdálkodást a Bács-Kiskun megyei Öregcsertőn. Azóta a Vadas Agro Kft. 750 hektáros, egyre komolyabb precíziós technológiát alkalmazó üzemmé nőtte ki magát, ahova 2021 szeptemberének elején megérkezett a 12. és 13. John Deere gép: egy gumihevederes járószerkezetű S780i kombájn, valamint egy szintén talajkímélő, kifejezetten nagy teljesítményű, több mint 500 lóerős 9520RX traktor.

Mégis a méret a lényeg?

A nem mindennapi gépátadásra az Agrofórumot képviselve én is meghívást kaptam, így egy kellemes őszi délelőttön el is látogattam a Sárközbe. A rendezett, tiszta, példaértékű telephelyre bekanyarodva egyből szemet szúrt, hogy igazi óriásokkal lesz dolgom. A vágóasztal mérete, a traktor monumentalitása, a lóerők száma azonnal megszülte az első kérdést: tényleg kellenek ekkora gépek egy ekkora mezőgazdasági üzembe?

Hatalmas teljesítmény, tágas fülke, digitális megoldások – az impozáns John Deere 9520RX traktor

„Gazdaságunk méretéhez képest ezek a gépek elsőre tényleg túl nagynak tűnhetnek, sőt a befektetett tőke mértékét tekintve sem feltétlenül indokolt a beruházásunk. Ahhoz azonban, hogy optimális időben elvégezzük a talajművelési munkákat, a vetés, a betakarítást, nagy teljesítményű eszközökre van szükségünk” – válaszolta kérdésemre Vadasné Velker Magdolna.

A Vadas Ferencnek és feleségének tehát kifejezetten fontos szempont volt a munkaszervezés kérdése, ami nem véletlen. A jellemzően 14-17 aranykoronás vályogtalajokon a feladatok elvégzéséhez nagyon rövid idő áll rendelkezésre. De az is a komoly teljesítményű gépek mellett szólt, hogy hadrendbe állításuknak köszönhetően kevesebb dolgozóval is biztosított a hatékony működés, amit az érzékelhető munkaerőhiány különösen indokolttá tesz. Ráadásul a kevesebb dolgozó alapvetően kisebb költséget is jelent hosszútávon.

Középpontban a talaj védelme

A Vadas Agro területein régóta talajközpontú gazdálkodás folyik. A szalmát nem adják el, inkább meghagyják mulcsnak, ehhez pedig olyan kombájn kellett, ami a szármaradványt megfelelően szecskázza és teríti. A forgatásnélküli talajművelés alapvetés, ami mellett a gépek taposását is próbálják minél inkább lecsökkenteni. Ezért fontos a nagy munkaszélesség, a gumihevederes járószerkezet, és a már említett, körülményekhez igazodó munkaszervezés.

A talajközpontú gazdálkodás egyik fontos eleme a gumihevederes járószerkezet

„A legnagyobb magyar, Széchenyi István is azt mondta annak idején, hogy ökrökkel, lovakkal a sáros talajt vétek tapostatni. Nekünk a XXI. században figyelembe kell vennünk ezeket az intelmeket. Ha a földjeink túl szárazak, akkor rögösítünk, porosítunk, ha pedig túl nedvesek, akkor gyurmázunk. Ezeket szeretnénk elkerülni azzal, hogy mindig optimális körülmények között dolgozunk. Ehhez viszont az idő rövidsége miatt elengedhetetlenek a nagy teljesítményű gépek” – hangsúlyozta Vadasné Velker Magdolna.

Precíziós gazdálkodásra szabva

A gépek kiválasztásánál a teljesítmény mellett szintén fontos szempont volt, hogy azok illeszkedjenek a Vadas Agronál már évek óta működő és folyamatosan fejlesztett precíziós gazdálkodási rendszerhez.

A John Deere 9520RX traktor és a John Deere S780i kombájn a Vadas Agro Kft. telephelyén

Az első John Deere erőgép több mint másfél évtizede érkezett az öregcsertői gazdaságba. Azóta nagyon sok minden változott az üzem életében. 2011-ben egy John Deere önjáró permetezőgép alapozta meg a precíziós növénytermesztést, hiszen az eszközt automata kormányzással, nyomvonal-követéssel vásárolták meg. „Számunkra ezek teljesen új fogalmak voltak a hagyományos megoldások után. Komoly kihívást is jelentettek, és természetesen nem volt minden zökkenőmentes az átállás idején. Ugyanakkor vonzott bennünket az a pontosság, az a kiszámíthatóság és az a hatékonyság, valamint a nyomonkövethetőség, amit ezeknek a rendszereknek a segítségével elérhettünk” – fogalmazott a tulajdonos. Hozzátette: idővel a gépkezelők is felismerték, hogy a munkájukat könnyebbé, kényelmesebbé teszi a precíziós gazdálkodás.

Mára nem is kérdés, hogy mi az irány a Vadas Agronál. Napjainkban szinte nincs is olyan munkaművelet, ahol ne használnák ki a digitalizáció nyújtotta lehetőségeket – legyen szó vetésről, kultivátorozásról vagy bármely más műveletről.

Együtt a precíziós nyomvonalakon

A Vadas Agro Kft. már az indulása óta kapcsolatban áll a KITE Zrt.-vel, az együttműködés pedig az elmúlt másfél évtizedben még inkább elmélyült. Ezt mutatja a 13-as szám is, hiszen az öregcsertői vállalat mindezidáig ennyi John Deere gépet vásárolt a nádudvari vállalattól. Ha valami, akkor ez tényleg azt bizonyítja, hogy a partnerség mindkét fél számára gyümölcsöző és előnyös.

Gépátadás a Vadas Agro Kft. öregcsertői telephelyén a KITE Zrt. képviselőivel

Erre utalt Markó Csaba, a KITE Zrt. régióigazgatója is: „Magdi és Ferenc az időben elvégzett munkaműveletekre, valamint a nyomonkövethetőségre fektették a hangsúlyt, így az átadott gépek RTK kapcsolattal rendelkeznek. A Vadas Agroval együtt indultak el a precíziós gazdálkodás útján a párhuzamos nyomkövetéssel, a vetések tőszám-differenciálásával, illetve a helyspecifikus tápanyag-kijuttatással. Én úgy gondolom, hogy ez egy nagyon jó irány a számukra, és mind a költségcsökkentés, mind a hatékonyság területén rengeteget léptek előre velünk”.

A Vadas Agro területein cikkünk megjelenésekor már végeztek a napraforgó betakarításával, ami a John Deere S780i kombájn első bevetése volt az öregcsertői földeken. A folytatásban pedig jönnek az őszi talajmunkák, valamint a kukorica betakarítása, ami mostantól minden eddiginél nagyobb teljesítmény mellett történhet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Precíziós gyomirtás mesterséges intelligenciával: Kverneland és DAT EcoPatch

2025. július 23. 16:10

Az EcoPatch rendszer lényege az AI-alapú látástechnológia, amely képes megkülönböztetni a haszonnövényeket a gyomnövényektől.

Intelligens technológia, elsőosztályú precizitással – John Deere R900-as permetezőcsalád

2025. július 10. 11:10

A John Deere vontatott permetezőinek palettáján a „legek” megtestesítői a 900-as család R-es felszereltségű modelljei.

Egyre jobban fogynak a mezőgazdasági pótkocsik

2025. július 7. 14:10

Összesen 471 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első félévében Magyarországon. Ez 10,8 százalékos plusz tavalyhoz képest.

F8 és F9: silózás felsőfokon a John Deere-től

2025. július 5. 14:10

Még jobb vezetési élmény, intuitív kezelés, még jobb minőségű silótakarmány. A John Deere bemutatja az új F8 és F9 önjáró szecskázógépet.

Kombájnok a Dunán: új „útvonalak” a mezőgépek európai szállításában

2020. október 4. 06:36

A közúti szállítással járó problémák miatt a CNH Industrial Transport Logistics csapata új lehetőségeket keresett és talált a Dunán történő szállításban.

Nagyobb motorteljesítmény és magtartály – Új hibrid kombájnt mutattak be

2022. augusztus 24. 07:35

Közel három év kihagyás után rendezett újra nagyszabású sajtóeseményt a CLAAS, ahol a nemzetközi közönség első ízben találkozhatott a gyártó 2023-as modellévre szánt újdonságaival.

Case IH sikerek Amerikában és Európában

2019. január 31. 06:15

A Case IH társaság 3 mezőgazdasági innovációs díjat nyert az AE 50 (American Society of Agricultural and Biological Engineers) értékelésben. Továbbá a párizsi SIMA 2019 kiállítás megnyitása előtt a zsűri már bejelentette a díjazottak listáját, amelyen szintén szerepel a CNH Industrial társaság globális brand-je a Case IH.

A digitális technika növeli a kombájnvezetők teljesítményét

2018. november 20. 15:37

A közeljövőben már az is elérhető lesz, hogy a vezető munka közben újságot olvas, és időnként feltölti a hajtóanyag tartályt. A vágási, anyagmozgatási, cséplési, tisztítási és ürítési komplex folyamatok lehetővé teszik, hogy a kezelőnek nincs más dolga, mint felügyelni a kombájn képességeinek érvényesülését.