Növényvédelmi előrejelzés

A puszpángmoly hernyója áttelel

Agrofórum Online

A hónap második dekádjának végére ismét kellemesen meleg napok következtek, időnként 15-19 fokos hőmérséklettel. Csapadék csak szórványosan esett, az is inkább az ország nyugati felében.

A fény- és feromoncsapdák fogási adatai alapján gyakorlatilag lezárult a kártevők idei szezonja. A késői rajzású vetési bagolylepke néhány egyedét leszámítva már csak a lárvák károsítási tünetei jelzik az aktivitást. A szántóföldi kultúrákat leszámítva már a levéltetvek sem aktívak. A faggyal tarkított éjszakák hatására intenzív lombszíneződés kezdődött a gyümölcstermő-és dísznövényeken egyaránt.

A selyemfényű puszpángmoly rajzása néhány hete lezárult, de a hernyói a hűvösebb napok ellenére aktívan rágják a buxus bokrok lombozatát. Az idei évben a viszonylag kései rajzáskezdet után szinte folyamatosan rajzott a kártevő, emiatt csak fokozott nehézségek árán lehetett megmenteni a növények épségét. Az elhúzódó károsítás miatt többszöri védekezésre volt szükség, bizonytalan eredmény mellett. Az évek óta tartó bizonytalan védekezési hatásfok miatt az országban ma már alig található ebből az értékes dísznövényből.

A puszpáng helyettesítésére alkalmas, hozzá megtévesztésig hasonlító Ilex crenata (szeldeltlevelű magyal) kiváló helyettesítő növény lenne hazánkban is. A selyemfényű puszpángmoly hernyói most még aktívan rágják a bokrokat, egészen a keményebb fagyos napokig, majd téli nyugalomba vonulnak, és hernyó alakban telelnek át. A tavaszi, melegebb napok ismét aktivizálják a kártevőt, ismét táplálkoznak, majd bebábozódnak. Az első lepkék, hőmérséklettől függően április végétől kezdődően fognak rajzani.

A lombját vesztő szőlő tőkéken már jól felismerhetők a lisztharmat fertőzés áttelelő kazmotéciumai. A most már aktuális kénes lemosó permetezéssel megelőzhető a spórák beérése.

A növények szüreti időszaka már jórészt lezárult, ennek ellenére a foltosszárnyú muslica még repül a kihelyezett csapdákba, bár újabb károkat már nem tud okozni. Mindez jelzés arra, hogy a kártevő jelenlétével a jövőben is számolni kell.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Intenzíven látogatják a kártevők a szabadföldi káposztaféléket – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 11. 17:10

Október első dekádjának kellemes őszi időjárását rövid időre egy átvonuló hidegfront szakította meg. A front hozott ugyan némi csapadékot, de ez a kevés eső nem enyhített a hetek óta tartó szárazságon. A szabadföldi zöldségfélék sikeres termesztéséhez így elengedhetetlen a folyamatos öntözés. A jelenlegi időjárási körülmények most inkább a még rajzó kártevőknek kedveznek, bár a gyümölcsfélék rovarkártevői már nem rajzanak.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: még mindig okoz fejfájást a zöld vándorpoloska

2023. augusztus 29. 17:10

Az elmúlt hét időjárását főként a hőség jellemezte. A nappali hőmérséklet rendre meghaladta a 30 Celsius-fokot, éjszakánként pedig nem süllyedt 20 fok alá. Csapadék alig hullott, elsősorban a Nyugat Dunántúlon, másutt a szántóföldi és kertészeti növények érése gyorsult fel.

Olaszsáska jelent meg tömegesen Fejér megyében

2020. június 3. 10:46

Már most kijelenthető, hogy a kalászos gabona és őszi káposztarepce termése alulmúlja tél végén várt kilátásokat. Növény egészségügyi szempontból mindezek következtében a növénykórtani helyzet kedvezőnek mondható, inkább a rovarkártevők jelenléte a domináns.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (8. rész)

2020. január 7. 12:34

A kalászos gabonák termesztésében az időjárás változatos helyzetet teremtett 2019-ben, de már a 2018-as szezonkezdet sem bíztatott túl sok jóval az őszi kalászosok számára.