Növényvédelmi előrejelzés

Hogyan teleltessük a mediterrán növényeket?

Agrofórum Online

Október utolsó dekádjában továbbra is megmaradt az őszi, csendes, napsütésben bővelkedő időjárás. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen elérte a 15 Celsius fokot, éjszakánként azonban mindössze néhány fok volt a jobbára derült ég miatt. Több napon át hajnalra fagypont alá süllyedt a hőmérő higanyszála. Emiatt az érzékenyebb növények fagykárt szenvedtek, felgyorsult a fák őszi lombszíneződése és a levelek hullása.

A közelgő télies időjárás egyik legnagyobb dilemmája az eddig teraszon, szabadban tartott mediterrán dísznövények optimális környezetben való teleltetése. A csökkenő hőmérséklet és kevesebb napsütés hatására napjainkra ezek a növények is megálltak növekedésükben, nem fejlesztenek újabb hajtásokat, már nem virágzanak. Ezeknek a növényeknek is van téli nyugalmi állapota, ezért olyan fagymentes helyen kell őket teleltetni, ahol kapnak elegendő fényt, de a hőmérséklet nem haladja meg az 5-10 Celsius fokot.

Vízből csak annyit igényelnek, amitől a talaj csupán nyirkos, máskülönben a gyökérzet megbetegszik és elpusztul. A telelőhelyre szállítás előtt érdemes a növények hajtásait, lombozatát alaposan átvizsgálni, a betegnek tűnő részeket levágni, kicsit megcsinosítani a lombkoronát a könnyebb teleltetés érdekében.

Ha a növényeken levéltetű, pajzstetű, gyapjastetű szívogatás nyomait, magát a kártevőt látjuk, feltétlenül kezeljük le valamilyen felszívódó rovarölő készítménnyel, káliszappanos oldattal, vagy pedig kézzel szedegessük le a kártevőket.

Ha a hajtásvégek atkásak, akkor atkaölő készítménnyel permetezzünk, máskülönben a teleltető helyiségben tovább szaporodnak a kártevők. 10 Celsius foknál magasabb hőmérsékleten nem célszerű tartani a növényeket, mert nem állnak le fejlődésükben, a kártevők tovább szaporodnak, az újabb hajtások etioláltak, csenevészek lesznek, végeredményben tavaszra legyengülnek a növények, kevésbé fogják díszíteni környezetüket. Általános alapelv, hogy minél alacsonyabb a teleltetési hőmérséklet, annál kevesebb fénnyel beérik a növények, tehát sokszor egy fűtetlen garázs vagy lépcsőház is megfelel erre a célra. A terjedelmes leanderek lombozatát minden károsodás nélkül összekötözhetjük, mert így kevesebb helyet foglalnak el. A tisztogatás során ne vágjuk le az elszáradtnak tűnő virágzatot, mert tavasszal abból fejlődik ki az új virágzat, viszont a terméskezdeményeket távolítsuk el, mert azok sok energiát vonnak el a leándertől.

A virágzó, termést érlelő citromfát, narancsfát kissé magasabb hőmérsékleten tartsuk, hogy továbbra is fejlődni tudjon, de kapjon elegendő fényt is a téli napokon, máskülönben ledobja termését, elrúgja virágait.

A muskátli is könnyedén átteleltethető, a legszerényebb körülmények között. Kissé vissza kell vágni lombozatát a virágládában, vagy pedig kiszedve abból, csavarjuk papírba, és függesszük fel fagymentes helyen. Nem baj, ha lombozata leszárad, tavasszal visszavágva ismét ki fog hajtani becserepezés után.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Beteleltetéskor vagy tavasszal metsszük meg a muskátlit?

2024. október 29. 04:38

Beteleltetés idején vagy tavasszal kell inkább megmetszenem a muskátlit? Válaszukat köszönöm!

Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

2024. február 2. 04:38

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?

Mi okozza a muskátli alsó levelének sárgulását, majd barnulását?

2024. június 2. 04:36

A muskátli alsó levelein sárga és barna foltokat fedeztem fel. Mi okozhatja ezeket a tüneteket? Küldök fotókat a beteg növényről.

A muskátli gondozása és élettani károsodásai

2021. augusztus 23. 05:39

A muskátli Dél-Afrikából származik. Az eredeti élőhelyére jellemző körülményeknek megfelelően a napos és meleg helyeken fejlődik a legszebben.