Ház, táj blog

Seprűzanót: Minden, amit tudni érdemes

Agrofórum Online

A seprűzanót vagy seprőzanót hazai karrierje egy amerikai mesével kezdődött, majd a különleges téli dekorációt igénylők bejárati ajtajánál folytatódott. Mit kell tudnunk a növényről? Hogyan gondozzuk, hogy év közben a kertünket díszítse?

Az adventi időszakban idén is egyre több helyen láthatunk grincsfát (más néven manófát). Biztos többen is elgondolkodtunk, hogy vajon milyen növényből készülnek a legszembetűnőbb, legérdekesebb díszek. Melyik növény ez? Mit kell tudni róla? Ismerkedjünk meg közelebbről is a seprűzanóttal!

A zanótok a hüvelyesek rendjébe (Fabales), azon belül a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába, ezen belül a zanótfélék nemzetségébe tartoznak. Amiből a manófát készítik, az a közönséges seprűzanót vagy régies nevén seprőzanót (Cytisus / Sarothamnus scoparius).

Seprűzanót termesztése
A seprűzanót természetes élőhelyén 1-2 m magasra növő, mészkerülő félcserje

A növény egész Európában elterjedt, hazánkban a nyugat-magyarországi növénytársulások honos tagja. Természetes élőhelyén is 1-2 m magasra növő, mészkerülő félcserje. Sovány talajú erdőkben és szilíciumban gazdag területeken csoportosan nő.

Természetvédelmi státuszát tekintve hazánkban nem védett növény.

Seprűzanót megjelenése

Az évelő, lombhullató cserje. Jól tűri a fagyot, gyorsan nő. Alakja gömbölyű, ágai vékonyak, hosszúak, szürkés-zöld színűek, és egyenesen felfelé nőnek vagy a talajra terülnek. A növény magassága átlagosan 70-100 cm, de 2 méter magasra is megnőhet. Levelei aprók, ritkásan állnak, tojásdad alakúak, nagy részük már virágzáskor lehull. Különlegessége, hogy ágai télen is zöldek maradnak. Ez az oka annak, hogy sok helyen tévesen örökzöldként említik. Virágai aranysárga színűek, illatosak, és az ágak teljes hosszában nyílnak májusban és júniusban. A nemesítési munkáknak köszönhetően találkozhatunk már bíbor és fehér színű virágzatokkal is. Virágzása rövid, a virágok sajnos hamar lehullnak a növényről. Hüvelytermései hosszúkásak, éretten sötét színűek lesznek.

Bíbor vagy fehér virágú zanót
A kertészetekben találkozhatunk bíbor vagy fehér virágú zanóttal is

Környezeti igényei

Enyhén savanyú kémhatású talajt igényel, a tápanyag-tartalomra nem kényes. Jól tűri a szélsőségesen homokos és agyagos talajt is. A legszebben napos vagy félárnyékos helyen fejlődik.

Gondozása

A seprűzanót vízigénye közepes, virágzása idején és nagy hőségben gyakoribb (hetente többszöri) öntözést igényel. Virágzása után szükséges metszeni, egyrészt az idős, sérült vagy elhalt ágak eltávolításával a növény megújuló képességének és kondíciójának javításáért, másrészt a bőséges virágzás érdekében.

Az idősebb növények nem vetik meg a tápanyag-utánpótlást, akár tápoldat, akár szilárd szerves trágya formájában kapják azt. A tápanyagok kijuttatását az őszi hónapoktól kezdve egészen tavaszig szüneteltessük, hogy a növénynek legyen elég ideje és lehetősége felkészülni a téli hónapokra, és ne a növekedésre koncentráljon a tápanyag-dömpingben.

Zanót a kézben
A zanót a hüvelyesek családjába tartozik – hüvelytermése hosszúkás, éretten sötét színű

Növényvédelem

Előfordulhat, hogy a seprűzanótot gomba vagy baktérium támadja meg. Ezek a kórokozók levélfoltosodást okozhatnak. A kicsi, kör alakú, sötét színű, barna vagy fekete foltok súlyos esetben az egész növény lombozatát beboríthatják. A rovarok, a szélsőséges időjárás, a magas páratartalom, a fertőzött növények metszése után le nem fertőtlenített kertészeti eszközök is hozzájárulhatnak a kórokozók terjedéséhez.

A leghatékonyabb védekezés, ha minél előbb eltávolítjuk a növényről a fertőzött leveleket. Kerüljük az egész növényt beborító öntözést, a vizet próbáljuk inkább közvetlenül a talajra juttatni. Ne ültessük a növényeket túl szorosan egymás mellé!

Fontos tudni!

A zanót szpartein (kinolizidin-alkaloid) hatóanyagának köszönhetően minden része mérgező, de növényi hatóanyagait professzionálisan feldolgozva szív- és érrendszeri panaszok, alacsony vérnyomás, visszérbetegség kezelésében alkalmazták. A nyugati orvoslás a mai napig gyógyszeripari alapanyagként dolgozza fel.

Zanótfajok
A zanótfajoknak minden növényi része mérgező

Érdekességek

A seprűzanót nevet azért kapta a növény, mert régen seprűt fontak a hosszú, vesszőszerű ágaiból (innen ered a seprőfű neve is). Régen sokféleképpen hasznosították a növényt: nemcsak seprűt készítettek belőle, hanem rostjaiból textília is készült, a kérgét bőr cserzésére, leveleit sör ízesítésére használták fel.

Mivel gyökérzete futóhomok megkötésére és lejtők stabilizálására is alkalmas, egyre többször találkozhatunk vele az autópályák töltésein is.

A „Mindent a növényekről” cikksorozat előző részei:

Kapcsolódó cikkek:

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

2023. május 25. 05:36

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Az enyhe tél miatt idén különösen fontos a kalászosok védelme - ÚJ növényvédő szer csomagok!

2018. március 14. 09:19

A Riza® 250 EW előnye, hogy a kalászosokon kívül felhasználható őszi káposztarepcében, almatermésűekben, csonthéjasokban és szőlőben.

Határszemle-sorozatot tartottak kertészek és szőlészek számára

2023. április 24. 18:37

Nyolc időpontban és helyszínen rendezték meg a Lucza Kertész Praktikum szőlő-gyümölcs továbbképzést és határszemle-sorozatot.