Állattenyésztés

Állateledelt készítenek majd rovarokból

Kép: InnovaFeed

Az InnovaFeed francia biotechnológiai vállalat megállapodást írt alá az Archer-Daniels-Midland Co amerikai gabonakereskedővel, hogy rovarfehérjét szállítson az ADM állateledel-részlegének – jelentette be az InnovaFeed.

Az InnovaFeed még ebben az évben megkezdi egy nagy rovartenyésztő üzem építését az ADM Illinois állambeli Decatur kukoricafeldolgozó üzeme mellett, amely a rovarok számára takarmányt, valamint hulladékhőt és vizet szállít majd.

Az üzem a tervek szerint takarmány-összetevőket állít elő fekete katonalegyekből, és műtrágyát a hulladékukból. Az InnovaFeed azt mondta, hogy várhatóan még ebben az évben egy kutatási és fejlesztési központot nyit a telephelyen, és terveik szerint 2024-re a kereskedelmi takarmánygyártást is fel lehet fejleszteni.

Az állateledel-gyártók egyre gyakrabban használnak rovarokat, például legyeket, lisztkukacokat és tücsköket fenntartható fehérjeforrásként állateledelben és csemegékben, kihasználva a növekvő állattartást és a környezettudatos fogyasztók növekvő keresletét. A tenyésztett poloskák sokkal kevesebb földet, vizet és takarmányt igényelnek, mint az állatok, és kevesebb üvegházhatású gázt bocsátanak ki. „A rovarfehérje a következő innováció, méretre szabható alternatív fehérjéről van szó, hatalmas piaci potenciállal” – mondta Clement Ray, az InnovaFeed vezérigazgatója.

A kulcsfontosságú piacokon egyébként a szabályozás is enyhült az elmúlt időszakban. 2021-ben az Európai Unió tisztviselői engedélyezték egyes tenyésztett rovarok emberi élelmiszerekben való felhasználását, az Egyesült Államok állateledel- és takarmányszabályzói pedig felvették a fekete katonalegyeket a kutyaeledelben felhasználható rovarok listájára.

A Decatur rovarüzem 60 000 tonna fehérje és 20 000 tonna olaj előállítására lesz képes, amelyeket állateledelekhez, valamint állat-, baromfi- és haltakarmányokhoz használnak majd fel. Az üzemben 400 000 tonna műtrágyát is előállítanak majd rovarhulladékból. Az InnovaFeed ezenkívül emberi fogyasztásra szánt rovaralapú összetevőket kíván előállítani olyan termékekben, mint az energiaszeletek és sportitalok. Az ADM és az InnovaFeed nem hozta nyilvánosságra az ügylet pénzügyi feltételeit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Mi lesz télen a kártevő rovarokkal?

2024. december 4. 04:40

Szeretném megtudni, hogy mi lesz télen a kártevőkkel a kertben? Hogyan telelnek át a károsító rovarok?

Mit tegyünk, ha rovar mászik a fülünkbe?

2024. május 11. 14:10

Hazánkban, a statisztikák szerint, a leggyakoribb nemkívánatos vendégek a szúnyogok, a hangyák és a pókok.

A beporzóválságról

2022. május 20. 17:05

Május 20., a méhek világnapja alkalmából ,,legalább” egy cikk erejéig érdemes megemlíteni ezeket a mindennapjaink és az ökológiai egyensúly fennmaradása szempontjából pótolhatatlan szervezeteket, kiegészítve az egyéb beporzó rovarokkal.

Az ecetmuslica elleni küzdelem érdekében a kutatók a rovarok sterilizálására összpontosítanak

2023. augusztus 2. 11:10

A kutatók a „génvezérlés” elnevezésű koncepciót alkalmazva úgy módosították a rovarok DNS-ét, hogy a nőstény utódok sterilek legyenek.