Franciaország, az Európai Unió legnagyobb gabonatermesztője 1 millió tonnával csökkentette az aszály sújtotta kukoricatermésre vonatkozó előrejelzését, azaz az 1990 óta legalacsonyabb szintre.
A kukorica termelése – a vetőmag céljából termesztett növényeket nem számítva – most 11,33 millió tonnára csökkent, ami 8 százalékkal elmarad a mezőgazdasági minisztérium augusztusi eleji előrejelzésétől. „A vetések visszaesése, amely a műtrágya- és gázárak megugrásával függ össze, a hozamok aszály miatti meredek csökkenésével párosult” – közölte a párizsi minisztérium a kukoricatermésről szóló jelentésében.
A hozamok csökkenése minden termesztő régiót érintett, és különösen súlyos a nem öntözött növények esetében – tették hozzá. A kukorica, amelynek betakarítása folyamatban van, az egyik olyan növény, amely leginkább szenvedett Franciaországban az eddigi legsúlyosabb szárazságtól.
A minisztérium a napraforgómag-termelésre vonatkozó előrejelzését 1,86 millió tonnára csökkentette az augusztusi 1,92 millióról. Ez közel 3 százalékkal marad el a tavalyi terméstől, mivel az aszály miatti terméshozamok várhatóan ellensúlyozzák a vetésterület növekedését.
A burgonya is megsínylette a nyári időjárást, a termés a tavalyi évhez képest több mint 7 százalékkal, 6,14 millió tonnára esik vissza, mivel a hozamcsökkenést a megnövekedett vetésterület is ellensúlyozta – közölte a minisztérium.
Úgy tűnik azonban, hogy a cukorrépa jobban bírta a szárazságot, mint a többi tavaszi vetésű növény, a hozam az ötéves átlag felett várható – közölte a minisztérium. A 2022-es cukorrépa-termelésre vonatkozó első előrejelzésében a minisztérium 33,33 millió tonnára prognosztizálta a teljes termést, ami 3 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. A vetésterület változott.
A már betakarított őszi vetésű növényekre vonatkozó felülvizsgálatok során a minisztérium megerősítette, hogy ezeket többnyire nem érintette olyan súlyosan a szárazság és a meleg időjárás.
A búza esetében a 2022-es becsült termést második hónapja felfelé módosították, 34,12 millió tonnára az augusztusi előre jelzett 33,87 millióról, bár ez még mindig elmarad a tavalyi mennyiségtől és az ötéves átlagtól.
A becsült repcekibocsátást szintén felülvizsgálták, 4,50 millió tonnára módosították a múlt havi 4,35 millióról, ami 36 százalékkal magasabb a tavalyinál, és 10 százalékkal haladja meg az ötéves átlagot.