Agrárgazdaság

38 forintért vennék a léalmát, nem elégedettek a magyar gazdák

Agrofórum Online

Miközben tavalyhoz képest 50 százalékkal nőttek az almatermesztés költségei, a léalma induló felvásárlási ára alacsonyabb, mint egy éve: 38 forint kilogrammonként.

Felemásnak ígérkezik az idei almaszezon Európában. Lengyelországban például magasan indultak a léalmaárak, bár a tavalyi mennyiségekhez képest nincs kevesebb alma a piacon. De ez csak a frisspiaci szegmensre igaz, az ipari alma felvásárlásának területén más a helyzet: még mindig kevés a gyümölcs, jóval kevesebb, mint a feldolgozók által igényelt volumen – olvasható a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet összegzésében.

Lengyelországban jelenleg 0,50–0,55 PLN/kg között alakulnak a felvásárlási árak, ami 43–47 forintot jelent kilogrammonként. Minden bizonnyal irigykedve olvassák ezt a magyar termesztők, hiszen nálunk több helyen is 38 forint az induló felvásárlási ár.

Az RTL a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tuzsér egyik ültetvényébe látogatott el, ahol kézzel szedik a termést a napszámosok. Étkezési és léalmát, utóbbiért kínált 38 forintot a feldolgozó, amit az ültetvény gazdája érthető módon kevesell.

„Azt is figyelembe kell venni, hogy ezt az almát be is kell szállítani. A szállítási költségek kilónként 4 és 7 forint között vannak, és ha ezt levesszük belőle, akkor marad a termelőnek egy 31 forintos ár, ebből pedig nem tudja kihozni az önköltségi árát”

– sorolta Lakatos Bertalan őstermelő is. Értelemszerűen a betakarításhoz felfogadott embereket is fizetni kell, a munkagépek üzemanyagot fogyasztanak, a leszedett almákat hűtőkamrában tárolják, tehát ezek mind a termelési költségeket növelik.

A FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet számításai szerint egy év alatt legalább 50 százalékkal nőttek az almatermesztés költségei, az induló felvásárlási ár mégis alacsonyabb, mint egy éve.

„Ez is abba az irányba taszítja a termelőket, hogy fejezzék be az iparialma-termelést. Ez azt jelentené, hogy a feldolgozóipar alól 2-3 éven belül visszafordíthatatlanul eltűnne az alapanyag”

– figyelmeztetett Apáti Ferenc, a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke. Az RTL felidézte, hogy az almatermesztők 2008-ban és 2018-ban is blokáddal tiltakoztak az alacsony árak miatt.

(Fotó: Jill Wellington/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Magosz: az étkezési alma ára is „beszakadhat”

2018. augusztus 23. 08:30

Nemcsak az ipari, de az étkezési alma ára is „beszakadni látszik” - mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, az Országgyűlés alelnöke csütörtök reggel az M1 aktuális csatornán.

Jól jártak a nyírségi dohánytermesztők, jó pénzt kaptak idén

2023. december 12. 16:40

Eredményesen zárta a Virginia dohány felvásárlását a Continental Dohányipari Csoport dohánytermesztésért és feldolgozásért felelős tagja, a DOFER Dohányfermentáló Zrt.: a társaság összesen 1315 tonna termést vásárolt fel, amely mintegy 49 százalékos növekedést jelent a tavalyi szezonhoz képest.

Az alma felvásárlási áránál is szabályozott piaci viszonyok kellenének

2019. január 30. 05:17

A javaslat értelmében minden, a feldolgozóüzemekbe beszállított almára írásbeli szerződést kellene kötni és a feldolgozóknak augusztus 1-ig a feldolgozandó mennyiség legalább 60 százalékára kell ilyen kontraktusokkal rendelkezniük.

A napraforgó-feldolgozók vannak jobb helyzetben, nem a termelők: Európában 10 millió tonna termés várható

2023. szeptember 7. 13:10

Bő félmillió tonnával terem több napraforgó a tavalyinál Európában. Az oroszországi termés a 2022-es hasonló lesz, 16 millió tonna, az ukrajnai viszont nagyobb, így összességében 2-3 millió tonnával több termésre számíthatunk a kontinensen. Jelentős átmenő készletek is vannak az ótermésből, ez pedig nem a termesztőket hozza előnybe.