Miközben tavalyhoz képest 50 százalékkal nőttek az almatermesztés költségei, a léalma induló felvásárlási ára alacsonyabb, mint egy éve: 38 forint kilogrammonként.
Felemásnak ígérkezik az idei almaszezon Európában. Lengyelországban például magasan indultak a léalmaárak, bár a tavalyi mennyiségekhez képest nincs kevesebb alma a piacon. De ez csak a frisspiaci szegmensre igaz, az ipari alma felvásárlásának területén más a helyzet: még mindig kevés a gyümölcs, jóval kevesebb, mint a feldolgozók által igényelt volumen – olvasható a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet összegzésében.
Lengyelországban jelenleg 0,50–0,55 PLN/kg között alakulnak a felvásárlási árak, ami 43–47 forintot jelent kilogrammonként. Minden bizonnyal irigykedve olvassák ezt a magyar termesztők, hiszen nálunk több helyen is 38 forint az induló felvásárlási ár.
Az RTL a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tuzsér egyik ültetvényébe látogatott el, ahol kézzel szedik a termést a napszámosok. Étkezési és léalmát, utóbbiért kínált 38 forintot a feldolgozó, amit az ültetvény gazdája érthető módon kevesell.
„Azt is figyelembe kell venni, hogy ezt az almát be is kell szállítani. A szállítási költségek kilónként 4 és 7 forint között vannak, és ha ezt levesszük belőle, akkor marad a termelőnek egy 31 forintos ár, ebből pedig nem tudja kihozni az önköltségi árát”
– sorolta Lakatos Bertalan őstermelő is. Értelemszerűen a betakarításhoz felfogadott embereket is fizetni kell, a munkagépek üzemanyagot fogyasztanak, a leszedett almákat hűtőkamrában tárolják, tehát ezek mind a termelési költségeket növelik.
A FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet számításai szerint egy év alatt legalább 50 százalékkal nőttek az almatermesztés költségei, az induló felvásárlási ár mégis alacsonyabb, mint egy éve.
„Ez is abba az irányba taszítja a termelőket, hogy fejezzék be az iparialma-termelést. Ez azt jelentené, hogy a feldolgozóipar alól 2-3 éven belül visszafordíthatatlanul eltűnne az alapanyag”
– figyelmeztetett Apáti Ferenc, a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke. Az RTL felidézte, hogy az almatermesztők 2008-ban és 2018-ban is blokáddal tiltakoztak az alacsony árak miatt.
(Fotó: Jill Wellington/Pixabay)