Egy amerikai esküdtszék megállapította, hogy a Bayer Roundup gyomirtója nem okozott rákot egy oregoni férfinak – közölte a német mezőgazdasági és gyógyszeripari vállalat, így a cég zsinórban negyedik alkalommal nyerte meg az ilyen állításokkal szembeni perét.
Az oregoni Jackson megyei körzeti bíróság ítélete „összeegyeztethető a szakértői szabályozó hatóságok értékeléseivel világszerte, valamint a négy évtizedes tudományos tanulmányok elsöprő bizonyítékaival, amelyek arra a következtetésre jutottak, hogy a Roundup biztonságosan használható, és nem rákkeltő” – közölte a Bayer.
„Továbbra is kiállunk a Roundup biztonsága mellett, és magabiztosan megvédjük termékünk biztonságát, valamint jóhiszemű tevékenységünket minden jövőbeni peres eljárás során.” A glifozát a Bayer márkák, például a Roundup és a RangerPro hatóanyaga. Az Egyesült Államokban elsősorban lakossági kertészek által indított tömeges perek középpontjába került a cég, a pert indítók azt állítják, hogy a gyomirtó okozta a rákot. A cég dollármilliárdokat költött csaknem 100 000 Roundup ügy rendezésére – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A glifozát a világ legszélesebb körben használt gyomirtója, és nem csak a Roundup gyomirtó szer fő összetevője, hanem több száz egyéb termékben is megtalálható. A gazdálkodók széles körben használják közönséges élelmiszernövények termesztésénél. Néhány azért perelnek, mert a Roundup használatát okolják azért, hogy Non-Hodgkin-limfóma alakul ki náluk. A limfóma a nyirokrendszerben kialakuló, magukból a nyiroksejtekből kiinduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Non-Hodgkin limfómákról akkor van szó, ha a nyirokrendszer sejtjei rendellenesen szaporodnak, a rosszindulatú daganatos sejtek pedig más szervekre is átterjedhetnek.
A Bayer még a Monsanto 2018-as felvásárlásával örökölte meg a Roundup-pereket és negatív bírósági döntések esetén több tíz milliárd dolláros is lehet a teljes jóvátételként fizetendő összeg. A Roundup legfőbb összetevője a glifozát, amelyet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített.