Agrárgazdaság

A globális búzatermesztés kilátásai 2025/26-ban

Agrofórum Online

A 2024-ben zárult szezont követően a 2025/26-os már a második lenne, amikor enyhén, 0,2%-kal kevesebb búzát termesztünk.

A Nyugat-Európában, Közel-Keleten és Maghreb-országokban bekövetkező kedvező fejlemények azonban nagymértékben ellensúlyozhatják az Amerikában, Ázsiában és Ausztráliában bekövetkező csökkenést.

Európa nagyrészt a bővülés útján

Különösen az Európai Unióban ellentétes tendencia figyelhető meg: a búza termőterülete az előrejelzések szerint 4%-kal nő. Az előző évi területcsökkenést követően a gazdálkodók a versenyképesség javulása miatt ismét nagyobb területet művelhetnek.

Az északnyugat-európai nehéz vetési körülmények azonban – elsősorban a franciaországi belvizes helyzet miatt – részben problémákat okozhatnak. E nehézségek ellenére Franciaországban 2024. november 18-ig a szántóföldi munkák 90%-a befejeződött, amivel még a hosszú távú 87%-os átlagnál is előrébb vannak.

Oroszország és Ukrajna is aszálytól szenved

Oroszországban viszont az elégtelen csapadékmennyiség, különösen a déli régiókban, a búza termőterületének 2%-os csökkenéséhez vezetett. Az aszály miatt késett a vetés, ezért a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) a termőterületet 27,2 millió hektárra becsüli, ami 1,9%-os csökkenést jelent az előző évhez képest.

A tartós aszály Ukrajnában is hatással volt a búza termőterületére, ami várhatóan 3%-kal 6 millió hektárra csökken. Annak ellenére, hogy a hónap közepén javultak a körülmények, a növények lassan fejlődnek.

Egyesült Államok: jók a kilátások

Az Egyesült Államokban az őszi búza vetése november végére 94%-ban befejeződött, ami átlagos eredmény. Az elmúlt hetek csapadékos időjárásának köszönhetően a terméskilátások javulnak. Bár a búza termőterülete várhatóan stabil marad, a betakarítható terület 2%-kal 15,2 millió hektárra csökken.

Ezek a globális fejlemények tükrözik azokat a különböző éghajlati és gazdasági kihívásokat, amelyekkel a gazdálkodóknak világszerte szembe kell nézniük. Az általános mérleg azt mutatja, hogy a regionális ingadozások ellenére a globális búzakínálat valószínűleg viszonylag stabil marad.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magasabb árakat kényszerít ki a műtrágyaipar

2025. január 13. 12:10

A mezőgazdasági termelők részéről továbbra is visszafogott a kereslet, de a gyártók mégis erőteljesebben próbálják érvényesíteni áraikat.

Brazília 2025-ben rekordmértékű húsexportra számít

2025. január 11. 14:10

Brazília marhahúsexportja már 2024-ben 26%-kal nőtt, és 2025-ben a kedvező gazdasági környezetnek köszönhetően további bővülés várható.

Egyenrangúbbá válnak a termelők és a felvásárlók

2025. január 9. 12:10

Az Agrárminisztérium szándéka az, hogy egyértelmű és a termelők pozícióját védő szabályok között működjenek a felvásárlási folyamatok.

68 millió forint hektáronként: a világ legdrágább termőföldjei Magyarország közelében vannak

2025. január 3. 09:10

A KSH adatai szerint 2023-ban 2 266 800 forintba került a szántók hektárja Magyarországon, az átlagár 15 év alatt a négyszeresére emelkedett.

Csökkenhet az orosz búzatermés

2022. október 21. 08:03

A teljes betakarítás előtti búzaterületet Oroszországban 2023-ban 29,1 millió hektárra becsülik, ami 400 ezer hektárral kevesebb, mint az idén.

Olcsóbb lett a kukorica a folyamatos betakarítási nyomás miatt

2024. szeptember 21. 07:10

Európában a malmi búza és a kukorica kurzusa is pluszban zárt, de a repce és a takarmánybúza olcsóbb lett.

Kifulladt az odesszai rakétatámadás miatti búzarali

2024. augusztus 16. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, ám a repce pluszban zárt.

Európai árnövekedéssel zárult a hét

2021. február 20. 07:11

Az Egyesült Államokban eladói nyomás alá kerültek a főbb agrárpiaci termékek a hét utolsó kereskedési napján.