Agrárgazdaság

A kínai elektromos autók letarolhatják az európai tejpiacot

Agrofórum Online

A kínai kereskedelmi minisztérium október 14-én jelentette be, hogy megvizsgálja a három nagy európai tejüzem tejtermékeire vonatkozó importkorlátozásokat.

A hollandiai és belgiumi FrieslandCampina, a franciaországi Elvi és az olaszországi Sterilgarda érintett. Ez aggodalomra adhat okot, mert hatást gyakorolhat az európai tejpiacra: Kína a vállalatok exportvolumene és termékportfóliója alapján hozta meg a döntést.

Az EU a második legnagyobb tejtermék-beszállító

Az Eurostat adatai szerint az uniós tejüzemek tavaly 1,8 milliárd euró értékben exportáltak Kínába, egyebek mellett tejtermékeket, sajtot és tejport. Ezzel az EU Új-Zéland után az ázsiai ország legfontosabb tejtermék-beszállítójává vált. E piac összeomlása drasztikus következményekkel járhat az európai tejárakra nézve.

Persze mindennek oka van. Ugyanis ez Kína egyik válasza az EU által a kínai elektromos autókra kivetett, akár 45 százalékos dömpingellenes vámokra, amit a tagállamok többsége október 4-én hagyott jóvá. Kína ezeket a vámokat tisztességtelennek tartja, és protekcionista gyakorlatokkal vádolja az EU-t.

A kínaiak (is) kikérik maguknak

Az elektromos autókra kivetett vámok október végén léphetnek hatályba. A pekingi kereskedelmi minisztérium szóvivője kijelentette: „Kína határozottan ellenzi az EU tisztességtelen, illegális és indokolatlan protekcionista gyakorlatát ebben az ügyben, valamint a kínai elektromos járművekre kivetett kiegyenlítő vámokat.”

Az Európai Bizottság határozottan védelmébe veszi az európai tejipart, és az elektromos autókra kivetett vámok mellett a Kereskedelmi Világszervezetnél is panaszt nyújtott be a kínai kereskedelmi korlátozások ellen.

Ez a fejlemény egy nagyobb vita része, amelyben Kína már korábban is hozott büntetőintézkedéseket az uniós importtal, például a konyakkal szemben. Az érintett termékek között olyan jól ismert márkák vannak, mint a Martell, a Jas Hennessy és a Rémy Martin, amelyeknek most az áru értékének 34,8 és 39 százaléka közötti vámot kell fizetniük.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Amerikai agrártermékeket vennének a kínaiak

2019. július 22. 08:17

Amerikai beszállítóknál érdeklődtek, illetve bizonyos agrártermékekre vonatkozó vámok alóli mentességet kérelmeztek a kínai hatóságoknál egyes kínai vállalatok.

A kínaiak rózsaszínben látják a világot

2021. december 21. 05:36

A vezető nélküli (robot) mezőgazdasági gépek fejlesztésében a kínaiak nagy erőfeszítéseket tesznek és nem is eredménytelenül.

Kína miatt csökkent a szójabab ára

2020. május 5. 08:03

A Washington és Peking éleződő kereskedelmi konfliktus árnyékolta be a szójabab piacát.

Csökkenhet a globális kukoricatermés és Kína mindent vinne

2020. november 28. 08:17

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) elemzésében csökkentette a kukorica globális termésére vonatkozó előrejelzését a 2020/21-es gazdálkodási szezonra.