A Kreml azt közölte, hogy "negatív hatással" lesz a fekete-tengeri gabonaüzlet sorsára egy robbanás, amely megrongálta az orosz ammónia Ukrajnán keresztül történő exportálására használható csővezetéket, amelyet Moszkva újra akar indítani.
A Togliatti-Odessza vezeték, amely valaha évente 2,5 millió tonna ammóniát szállított a globális exportra Ukrajna Fekete-tengeri Pivdennyi kikötőjébe vezet a nyugat-oroszországi Togliattiból, és a háború tavaly februári kezdete óta nem működik.
Oroszország azzal vádolta meg az ukrán erőket, hogy hétfőn felrobbantották a világ leghosszabb ammóniát szállító vezeték egy részét Ukrajna Harkiv régiójában. Az ukrán regionális kormányzó közölte, hogy Oroszország kedden ágyúzta a vezetéket. Egyik fél sem szolgáltatott bizonyítékot állításaik alátámasztására.
Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságírói kérdésre, hogy a megrongálódott vezeték hogyan befolyásolhatja a fekete-tengeri gabonaüzlet sorsát, azt mondta: „Csak negatív hatással lehet.”
„Újabb bonyodalomnak” nevezte a megállapodás meghosszabbítása kapcsán, hozzátéve, hogy Oroszország nem tudja, hogy „miféle pusztítás” történt az ammóniavezetéken.
Oroszország azzal fenyegetőzött, hogy kilép a fekete-tengeri gabonaszerződéstől július 17-én, ha nem teljesítik a saját élelmiszer- és műtrágyaexportjának javítására vonatkozó követeléseket. A tavaly júliusban megkötött megállapodás megkönnyíti a gabona, az élelmiszerek és a műtrágyák – köztük az ammónia – „biztonságos tengeri szálítását” a globális piacokra.
Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő közölte, hogy ENSZ-tisztviselők folytatják a megbeszéléseket az egyezségben részt vevő összes féllel.
Folytatjuk erőfeszítéseinket a lehető legtöbb módon, tekintettel mindezek fontosságára a globális éhínség elleni küzdelemben és annak biztosításában, hogy az élelmiszerek ára ne emelkedjen meg a globális piacon”
– mondta Dujarric újságíróknak.
Dujarric azt mondta, hogy Rebeca Grynspan, az ENSZ kereskedelmi vezetőjének tisztviselője pénteken Genfben találkozik orosz tisztviselőkkel.
Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán közölte, hogy a vezeték sérült szakaszának helyreállítása egy-három hónapig tarthat.