14℃ 9℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Agrárgazdaság

A Kreml szerint tettekre van szükség a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

Agrofórum Online

Oroszország pénteken közölte, hogy lépésekre van szüksége, nem pedig ígéretekre az Egyesült Államok részéről, hogy teljesítse azokat a feltételeket, amelyeket a fekete-tengeri gabonaszerződéshez való visszatéréshez szükségesek.

Oroszország a múlt hónapban elutasította a megállapodás megújítását, amely lehetővé tette Ukrajna számára, hogy a háború ellenére gabonát szállítson fekete-tengeri kikötőiből. A moszkvai lépés fő magyarázata az volt, hogy a másik oldalon a nyugati országok nem tettek eleget saját élelmiszer- és műtrágyaexportja előtt álló akadályok felszámolására. A Kreml azt mondta, kész visszatérni a megállapodáshoz, amint az érintett a kérdéseket megoldják.

Ha hozzá akarnak járulni a gabonaszerződés Oroszországnak járó részének teljesítéséhez, akkor az amerikaiaknak teljesíteniük kell a feltételeket, nem pedig csak megígérniük, hogy gondolkodnak rajta”

– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak.

Amint ez megtörténik, a megállapodást azonnal megújítjuk.”

Azután arról is beszélt, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter nemrég újságíróknak azt mondta:

Természetesen a megállapodáshoz való visszatérés esetén továbbra is mindent megteszünk annak érdekében, hogy mindenki szabadon exportálhassa élelmiszereit és élelmiszertermékeit, és biztonságosan bevonjuk a folyamatokba Oroszországot is.”

A nyugati országok azzal vádolták Oroszországot, hogy az élelmiszert háborús fegyverként használja fel a fekete-tengeri egyezmény felmondásával, ez pedig hozzájárult az élelmiszerárak globális emelkedéséhez, és az elmúlt hetekben ismétlődő légicsapásokat mértek Ukrajna kikötőire és gabonaraktáraira.

Oroszország szerint a megállapodás nem működött megfelelően, mivel nem jutott elegendő gabona a legszegényebb országokba – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Moszkva azt állítja, hogy bár saját élelmiszerexportját nem közvetlenül célozza meg, a nyugati szankciók hátráltatják a kikötői hozzáférést, a biztosítást és a banki tevékenységet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A kisebb termés ellenére növelheti jövőre a gabonaexportot Oroszország

2021. május 24. 08:36

Oroszország versenyben áll az Európai Unióval a világ legnagyobb búzaexportőre címért.

Kreml: az orosz „jóindulat” nem végtelen a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

2023. június 15. 07:36

Oroszország „jóakarata” nem tarthat a végtelenségig a fekete-tengeri gabonaszerződés megújítása kapcsán – közölte a Kreml szerdán.

Sikeresek a hazai agrárcégek az orosz piacon

2019. április 24. 10:16

Nemrég orosz sajtóhírek szerint felmerült az orosz embargó esetleges szigorításának lehetősége is, ami igen érzékenyen érintené Magyarország és az uniós országok eddig még nem korlátozott tenyésztési célú szarvasmarha kivitelét is.

25 euró lesz az orosz exportadó a búzára, de csak februártól

2020. december 15. 06:41

Az exportadót tonnánként 25 euróban (30,4 dollárban, mintegy 8850 forintnyiban) állapítják meg február 15. és június 30. között.