Oroszország pénteken közölte, hogy lépésekre van szüksége, nem pedig ígéretekre az Egyesült Államok részéről, hogy teljesítse azokat a feltételeket, amelyeket a fekete-tengeri gabonaszerződéshez való visszatéréshez szükségesek.
Oroszország a múlt hónapban elutasította a megállapodás megújítását, amely lehetővé tette Ukrajna számára, hogy a háború ellenére gabonát szállítson fekete-tengeri kikötőiből. A moszkvai lépés fő magyarázata az volt, hogy a másik oldalon a nyugati országok nem tettek eleget saját élelmiszer- és műtrágyaexportja előtt álló akadályok felszámolására. A Kreml azt mondta, kész visszatérni a megállapodáshoz, amint az érintett a kérdéseket megoldják.
Ha hozzá akarnak járulni a gabonaszerződés Oroszországnak járó részének teljesítéséhez, akkor az amerikaiaknak teljesíteniük kell a feltételeket, nem pedig csak megígérniük, hogy gondolkodnak rajta”
– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak.
Amint ez megtörténik, a megállapodást azonnal megújítjuk.”
Azután arról is beszélt, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter nemrég újságíróknak azt mondta:
Természetesen a megállapodáshoz való visszatérés esetén továbbra is mindent megteszünk annak érdekében, hogy mindenki szabadon exportálhassa élelmiszereit és élelmiszertermékeit, és biztonságosan bevonjuk a folyamatokba Oroszországot is.”
A nyugati országok azzal vádolták Oroszországot, hogy az élelmiszert háborús fegyverként használja fel a fekete-tengeri egyezmény felmondásával, ez pedig hozzájárult az élelmiszerárak globális emelkedéséhez, és az elmúlt hetekben ismétlődő légicsapásokat mértek Ukrajna kikötőire és gabonaraktáraira.
Oroszország szerint a megállapodás nem működött megfelelően, mivel nem jutott elegendő gabona a legszegényebb országokba – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Moszkva azt állítja, hogy bár saját élelmiszerexportját nem közvetlenül célozza meg, a nyugati szankciók hátráltatják a kikötői hozzáférést, a biztosítást és a banki tevékenységet.