Románia arra számít, hogy a következő két napban mintegy 30 Ukrajnából érkező hajó fog vámkezelést végezni a Dunán, mivel az Ukrajna fő folyami kikötője, Izmajil városában elkövetett szerdai orosz támadás utáni torlódások felszámolására készül.
A kereskedelmi hajók nyomon követési adatai szerint a folyón és torkolatánál, immár Ukrajna utolsó vízi gabonaexport-útvonalán, az ukrán kikötőkbe tartó és onnan induló hajók jelenléte a jellemző. A vízi utat kezelő román hatóságok a támadás ellenére továbbra is „csúcsot” várnak a forgalomban augusztusban – mondta egy illetékes.
Oroszország több mint két hete támadja Ukrajna mezőgazdasági és kikötői infrastruktúráját. Mielőtt Oroszország kilépett a gabonamegállapodásból, Ukrajna gabonaexportjának mintegy negyedét a dunai kikötők adták.
Klaus Iohannis román államfő szerint az ukrán polgári infrastruktúra elleni orosz támadások a Dunán háborús bűnöknek minősülnek. Az ukrán főügyészség a Reuters hírügynökséghez eljuttatott közleményében közölte, hogy lehetséges háborús bűnökként vizsgálja a mezőgazdasági infrastruktúra elleni támadásokat.
Florin Uzumtoma, a román Duna Közigazgatási Ügynökség navigációs igazgatója a Reutersnek elmondta:
Igyekszünk a lehető legjobban kezelni ezeket a helyzeteket, hogy enyhítsük a dunai hajózási torlódásokat. Körülbelül 30 hajót szolgálunk ki két nap alatt, legalább 12-t ma, ha nem 14-et, a többit pedig holnap.”
Uzumtoma elmondta, hogy az adminisztráció májusban és júniusban rekordszámú, havi 477-et meghaladó számú, ukrán belvízi kikötőkből érkező hajót jelentett.
A romániai konstancai kikötő közelében várakozó hajókon kívül legalább 20 kereskedelmi hajó állt meg az ukrán Izmajil kikötőjébe vezető Duna-csatornában – derült ki a MarineTraffic elemző cég nyomkövetési adataiból.
További 30 hajó horgonyt vetett ki a fekete-tengeri Musura-öböl körül, amely egy külön csatornába vezet és kapcsolódik Izmajillel.
Egy ukrán iparági forrás a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a román fél még nem engedte be az új hajókat a Dunára, a rossz időjárási körülményekre hivatkozva.
Az Izmail elleni dróntámadások már legalább két biztosító működését befolyásolták, akik felfüggesztették a Dunán keresztüli szállítmányok fedezetét – közölte két biztosítási forrás.
Iparági források a Reuters hírügynökségnek azt mondták, hogy az ukrán kikötők háborús kockázati fedezetét, amelyek a korábbi gabonamegállapodás részét képezték, már felfüggesztették.