A jövő héten felbomolhat az ukrán gabona fekete-tengeri exportját lehetővé tevő megállapodás, miután Oroszország bejelentette, hogy nem hagyja jóvá egyetlen új hajó közlekedését sem, hacsak üzemeltetőik nem garantálják, hogy a tranzitszállítást május 18-ig – a megállapodás jelenlegi végső várható időpontjáig – befejezik.
Oroszország határozottan jelezte, hogy nem engedi a tavaly júliusban megkötött ukrán fekete-tengeri kiviteli megállapodás folytatását május 18-án túl, mert nem teljesültek a saját gabona- és műtrágyaexportjának megkönnyítésére vonatkozó követelések.
A Reuters munkatársához eljutott levélrészlet szerint Oroszország azt közölte, hogy „a kezdeményezés lezárásának várható időpontja (május 18.)” alapján az új hajók további regisztrációja „csak azután történik meg, hogy a hajótulajdonosok garanciát kaptak a hajók szállításának befejezésére május 18-ig”. „Ez lehetővé teszi a kereskedelmi veszteségek elkerülését és az esetleges biztonsági kockázatok megelőzését” – figyelmeztetett Oroszország a levélben.
A megállapodás értelmében az orosz, ukrán, török és az ENSZ tisztviselőiből álló isztambuli Közös Koordinációs Központ (KKK) dönt a részt vevő hajókról.
Ezeket a hajókat ezután a KKK tisztviselői megvizsgálják Törökország közelében, majd egy tengeri humanitárius folyosón keresztül egy ukrán fekete-tengeri kikötőbe mennek, hogy felvegyék rakományukat, és visszatérjenek a török vizekre végső ellenőrzésre.
A KKK nyilvános adatai alapján áprilisban átlagosan 21 nap telt el a kimenő ellenőrzés és a beérkező ellenőrzés közt.
Nem világos, hogy Oroszország úgy értelmezi-e a „kezdeményezésben való részvételt”, hogy egy hajónak május 18-ig be kell fejeznie végső ellenőrzését, vagy egyszerűen csak május 18-ig kell elhagynia a tengeri humanitárius folyosót.
Ha egy hajónak addig az időpontig be kell fejeznie a végső ellenőrzést, az azt jelenti, hogy Oroszország már a jövő héttől nem hagyhat jóvá semmilyen új hajót a megállapodás értelmében. Az ENSZ nem kívánta kommentálni az orosz levelet.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn New Yorkban találkozik Antonio Guterres ENSZ-főtitkárral, és megvitatják az ukrán gabonaexport-megállapodás jövőjét.
A megállapodást az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország közvetítette, hogy segítsenek leküzdeni a globális élelmiszerválságot, amelyet az ENSZ-tisztviselők szerint tovább rontott Oroszország Ukrajna elleni inváziója, amely a második világháború óta a legtöbb halálos áldozatot követelő háború Európában.
Kiemelt kép: Pixabay