Agrárgazdaság

Aki őstermelőnek adja ki magát, gyorsan lebukhat

Agrofórum Online

Mint azt a Nébih hírül adta, álőstermelőket szűrtek ki a szolgálat munkatársai a nyári szezonális ellenőrzésen. A kéthetes vizsgálatsorozat alkalmával Budapesten és hat vidéki településen 32 őstermelőt ellenőriztek, több esetben felkeresve közvetlenül a termőhelyet. Összesen 10 eljárás indult.

A napokban egy kisváros hajnali piacán vásárolva némileg eltűnődtem az egyik őstermelő standja előtt, ahol a többiek árujához viszonyítva a portrékák skálája jóval szélesebb volt, néhány közülük pedig szezonálisnak a legnagyobb jóindulattal sem mondható.

Határozottan ellene vagyok az összeesküvés-elméleteknek, ekkor azonban komolyan felmerült bennem, hogy a túlontúl szabályos zöldségek, gyümölcsök nem közvetlenül az árus termőföldjéről érkeztek ide.

Ezek után kevéssé lepődtem meg az adminisztratív, piaci és termőhelyi ellenőrzések eredményeit látva. A szakemberek nem saját termesztésből származó, valamint a nyilvántartásba nem bejelentett terméket forgalmazó őstermelőkkel szemben is intézkedtek.

A NAV is bevonva

A Nébih szakemberei Budapesten és hat vidéki városban – Győrben, Mezőcsáton, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsett és Szigetszentmiklóson – tartottak adminisztratív, piaci, valamint termőhelyi ellenőrzéseket, esetenként a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársaival közösen.

A felügyelők többek között azt vizsgálták, hogy az értékesített termék szerepel-e az őstermelői nyilvántartásban, a piacon arra jogosult áll-e a pult mögött, és kiírták-e a kötelező alapinformációkat.

A szakemberek azt is ellenőrizték, hogy saját gazdaságban előállított terméket értékesít-e az őstermelő, továbbá, hogy az árusítandó termék mennyisége arányban áll-e a nyilvántartás alapján megtermelhetővel, vagy az állatállomány nagyságával.

A helyszíni szemléken tapasztaltak alapján több ellenőrzést a termelés helyén is folytatni kellett. Ilyenkor a felügyelők a termőterületet, annak állapotát, használati jogcímét, a megtermelt terményt és az esetleges készleteket egyaránt megvizsgálták.

Az akcióban 32 őstermelő tevékenységét ellenőrizték és 10 esetben indult eljárás jogsértés miatt. Az őstermelők egy része nem saját termesztésből származó, vagy az őstermelői nyilvántartásba be nem jelentett terméket forgalmazott.

Miért is gond ez?

Fogyasztóként azt sérelmezem leginkább ezekben az esetekben, hogy megtévesztettek. Azzal a tudattal vásároltam, hogy rövid élelmiszerláncból származó termékhez jutottam hozzá, támogattam a helyi gazdaságot, a helyi szereplőket. Vagyis a magam minimális eszközeivel, de tettem valamit a fenntartható gazdálkodásért. A valódi őstermelőket pedig az ilyen jellegű magatartás egész egyszerűen hátrányos helyzetbe hozza.   

Következmények

Az érintett termelőket a hatóság eltiltotta az őstermelői tevékenységtől, valamint velük szemben összesen mintegy egymillió forint bírságot szabott ki. A fenti tapasztalatok szerint továbbra is az a leggyakoribb jogsértés, ha az őstermelői nyilvántartásban nem rögzített, felvásárolt termékeket értékesítenek.

Növekszik ugyanakkor azok száma is, akik bár bejelentik a terméket – ezzel „legalizálva” az árusítást –, a nyilvántartásban szereplő terület ellenőrzésekor azonban az ellenőrök azt tapasztalják, hogy ott egész egyszerűen nincs ültetvény vagy állomány.

Folytatódik az ellenőrzés-sorozat

A nyári szezonális ellenőrzés-sorozat augusztus 15-ig tart szerte az országban. A kormány- és járási hivatalok, valamint a Nébih szakemberei a fesztiválokat, a Balaton-környéki vendéglátóhelyeket, a nyári táborokat, a street foodokat és a strandbüféket is ellenőrzik.

A grillsajtok, a növényvédőszerek, a macskák számára engedélyezett külső élősködők elleni készítmények, a szezonális gyümölcsök és zöldségek (például görögdinnye), valamint az élőállat-szállítmányok is a hatóságok figyelmének középpontjában lesznek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Súlyos búzaellátási problémákkal küzdenek Afrikában

2024. november 24. 14:10

Megzavarta a globális búzaellátást és súlyosbította az afrikai kontinens gabonahiányát, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

A Nébih 71 piaci árus ellen indított eljárást

2018. július 5. 08:57

Az őstermelőknél több esetben tájékozatlanságból vagy hanyagságból eredő szabálytalanságokat találtak, ezért őket tájékoztatták az árusítás előírásairól.

Egyszerűsített foglalkoztatással, őstermelői járulékokkal kapcsolatos változások

2020. május 26. 08:23

December 31-ig az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény szabályait a gazdaságvédelmi akcióterv keretében kihirdetett 122/2020. kormányrendelet bizonyos helyeken megváltoztatta.

Gazdainfó: uniós intézkedések és halasztott határidők

2020. április 23. 11:13

Az Európai Bizottság legutóbbi ülésén két intézkedést fogadott el az agrár-élelmiszeripar támogatására. A gazdálkodók pénzforgalmának növelése érdekében a Bizottság magasabb kifizetési előlegeket fogadott el a mezőgazdasági termelők számára.

A NAV segít az őstermelőknek az szja-bevallásban

2018. február 2. 16:40

A tervezeteket a NAV 2018. március 15-től az ügyfélkapun elérhetővé teszi. A befizetési határidő május 22.