Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter vasárnap kijelentette, hogy Ankara keményen dolgozik azon, hogy meghosszabbítsa az ENSZ által támogatott kezdeményezést, amely lehetővé tette Ukrajnának, hogy gabonát exportáljon az Oroszország által az inváziót követően blokkolt kikötőkből.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés tavaly júliusban lehetővé tette a gabona exportálását három ukrajnai kikötőből. A megállapodást novemberben meghosszabbították, és március 18-án jár le, hacsak nem születik megállapodás a meghosszabbításról. Oroszország jelezte, hogy nem elégedett a megállapodás egyes aspektusaival.
Keményen dolgozunk a fekete-tengeri gabona-megállapodás zökkenőmentes végrehajtásán és további meghosszabbításán
– mondta Cavusoglu az Egyesült Nemzetek egyik konferenciáján a katari Dohában tartott beszédében.
Oroszország kijelentette, hogy csak akkor hajlandó meghosszabbítani a fekete-tengeri gabonaszerződést, ha figyelembe veszik saját mezőgazdasági termelőinek érdekeit. Vasárnap Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője megismételte ezt az álláspontot.
Ha ez a megállapodás egyenlő feltételeket biztosít, akkor mindig teljesítettük a ránk eső részeket, és minden megállapodásban teljesíteni fogjuk
– közölte a szóvivő.
Az orosz mezőgazdasági exportra nem kifejezetten vonatkoznak a nyugati szankciók, de Moszkva szerint a fizetési, logisztikai és biztosítási ágazataira vonatkozó korlátozások „gátolják”, hogy saját gabonáját és műtrágyáját exportálhassa.
Cavusoglu elmondta, hogy Antonio Guterres ENSZ-főtitkárral is megvitatta a megállapodás meghosszabbítására irányuló erőfeszítéseket. A megállapodás végrehajtását felügyelő törökországi közös koordinációs központ szerint március 3-ig csaknem 23 millió tonna gabonát és egyéb élelmiszert exportáltak a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés keretében – számolt be a Reuters.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábban azzal vádolta a Nyugatot, hogy „szégyentelenül eltemették” a fekete-tengeri gabona-kezdeményezést. Antony Blinken amerikai külügyminiszter egy találkozóján azt mondta, hogy Oroszország az elmúlt néhány hónapban „szándékosan és szisztematikusan” lemaradt az együttműködés keretében a gabonaszállítmányok tekintetében, miközben saját élelmiszer-, gabona- és műtrágyaexportja is folyik.