Agrárgazdaság

Az alacsony vízállás akadályozza a rajnai terményszállítást

Agrofórum Online

A száraz időjárás miatti alacsony vízállás miatt a teherszállító hajók nem tudnak teljesen megrakottan közlekedni a Rajna folyón Németországban, ami azt jelenti, hogy a szokásos fuvardíjak mellé felárat is hozzáadnak - közölték árukereskedők hétfőn. Ez a gabonapiacokat is érzékenyen érinti Nyugat-Európában.

A kereskedők elmondása szerint az alacsony vízállás akadályozta a hajózást a Duisburgtól és Kölntől délre fekvő folyószakaszok nagy részén, beleértve az úgynevezett Kaub torlópontot is.

A Rajna fontos szállítási útvonal az olyan áruk számára, mint a gabonafélék, ásványok, szén és olajtermékek, beleértve a fűtőolajat is. A német vállalatok 2022 nyarán ellátási nehézségekkel és termelési problémákkal szembesültek, miután a szárazság és a hőhullám szokatlanul alacsony vízszinthez vezetett a Rajnán.

A sekély víz azt jelenti, hogy a hajóüzemeltetők pótdíjakat számolnak fel a fuvardíjak mellett, hogy kompenzálják a nem teljesen megrakott hajókat, ami növeli a rakománytulajdonosok költségeit.

Kaub vízszintje 135 cm körüli a májusi 350 cm körülihez képest. Tavaly júniusban a vízszint 120 cm alá esett, és 2022 augusztusában kritikusan alacsonyra, 32 cm-re apadt. A Deutsche Bank szerint a 135 cm alatti vízszint azt jelenti, hogy egy nagy konténerhajónak körülbelül 50 százalékra kell csökkentenie a rakományát.

A Refinitiv Eikon adatai szerint a 2018-2020-as években június közepén 220-320 cm körül mozgott a vízállás.

Marc Schattenberg, a Deutsche Bank közgazdásza azt nyilatkozta, hogy „a Rajna vízállásának jelenlegi alakulását tekintve felidézhetők az előző év emlékei, amikor a nyáron súlyos problémák voltak a rajnai hajózásban”.

A kereskedők szerint a németországi folyók vízgyűjtő területein e héten előre jelzett esők megemelhetik a vízszintet, bár a Riverlake hajózási adatszolgáltató szerint az eső mennyisége nem biztos, hogy elegendő ahhoz, hogy a vízszintet az átlagos mélységre állítsa vissza – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Aszálykár: hiába várják a gazdák a segélyt

2018. december 23. 12:28

Az ország több tartományában 25 százalékkal is csökkent a gabonatermés, mint például az északnyugati Alsó-Szászországban, ahol több mint 4 ezer támogatási kérelmet nyújtottak be.

Tovább élénkül a vita a német bioüzemanyagokról

2023. február 5. 08:43

Németországban évente körülbelül 3 millió tonna biodízelt kevernek össze fosszilis dízelolajjal, és az állati takarmányt is repce feldolgozásával állítják elő.

Segítette a gazdákat a tej és a marhahús magasabb termelői ára

2022. december 25. 06:47

A mezőgazdasági eredmények jelentősen javultak a lezárult 2021/22-es pénzügyi évben Németországban.

Komlótermesztésben Németország maga mögé utasította az Egyesült Államokat

2024. június 23. 14:10

Sokkal kevesebb komlót ültettek Amerikában, ami lehetővé teszi, hogy Németország visszatérjen az élre a termelők listáján.