Antonio Guterres ENSZ-főtitkár levélben fordult Oroszországhoz, Ukrajnához és Törökországhoz, hogy aggodalmát fejezze ki a gabonaszállítási megállapodás végrehajtásával kapcsolatban, amely lehetővé teszi több ukrán fekete-tengeri kikötőből a gabona biztonságos exportját – közölte pénteken az ENSZ szóvivője.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete közölte, hogy a tavaly júliusban megkötött megállapodás értelmében kedden egyetlen hajót sem ellenőriztek, „mivel a feleknek több időre volt szükségük ahhoz, hogy megállapodásra jussanak a műveleti prioritásokról”. Az ellenőrzések szerdán folytatódtak.
A főtitkár leveleket írt a feleknek, és Törökországgal szoros együttműködésben dolgozunk azon, hogy fenntartsuk a létfontosságú megállapodást”
– mondta Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője újságíróknak.
A megállapodást az ENSZ és Törökország közvetítette, hogy segítsen leküzdeni a globális élelmiszerválságot, amelyet az ENSZ-tisztviselők szerint súlyosbított az ukrajnai háború. A megállapodás eredményeként újraindult Ukrajna fekete-tengeri gabonaexportja, amelyet Oroszország 2022. február 24-i inváziója leállított.
Minden hajót Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ tisztviselői ellenőriznek a Törökországhoz közeli vizeken Ukrajnába be- és kifelé menet. Az ENSZ szerint több tucat hajó vár ellenőrzésre.
„Különböző nézetek vannak, a következő napokban regisztrálandó és ellenőrzött hajókkal kapcsolatban” – mondta Dujarric, hozzátéve, hogy „aktív megbeszélések” folynak a kérdésről az isztambuli Közös Koordinációs Központban. Dujarric elmondta, hogy pénteken két bejövő és két kimenő hajót ellenőriztek.
A beérkező hajók ellenőrzése kevésbé hatékony, mivel Oroszország ragaszkodni kezdett az ellenőrzésre minden nap kiválasztott hajók véletlenszerű listájához – mondta a helyzetet ismerő forrás a hét elején.
A múlt hónapban Oroszország beleegyezett a gabonaexport-megállapodás legalább 60 napos megújításába, ami a tervezett időtartam fele, Moszkva pedig azt mondta, hogy csak akkor fontolja meg a további meghosszabbítást, ha több saját exportjával kapcsolatos követelés is teljesül – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Az orosz külügyminisztérium kijelentette, hogy „nincs értelme a fekete-tengeri kezdeményezés további kiterjesztéséről beszélni május 18. után”, hacsak nem történik előrelépés a saját élelmiszer- és műtrágyaexportjával kapcsolatos „rendszerszintű problémák” megoldásában.