Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Az EU keleti tagállamai behozatali vámot követelnek az ukrán gabonára

Az EU keleti tagállamai behozatali vámot követelnek az ukrán gabonára

Agrofórum Online

Tisztességtelen versenyre hivatkozva importvámot követelnek az EU-tól az Európai Unió keleti államai az ukrán gabonára.

Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia mezőgazdasági miniszterei levélben kérték az Európai Bizottságot, hogy az Ukrajnából származó, olcsóbb mezőgazdasági termékekre vessenek ki vámot, mert azok érzékenyen érintik exportpiacaikat.

Az öt aláíró ország azon hat uniós tagállam közé tartozik, amelyek több búzát és kukoricát termelnek, ami kulcsfontosságú az európai élelmiszerbiztonság és az EU stratégiai szuverenitása szempontjából – közölték a miniszterek.

„Ezért Brüsszelnek olyan intézkedéseket kell bevezetnie, amelyek védik az Ukrajnával határos tagállamok piacait, ugyanakkor segítik őket a teljes exportpotenciál kihasználásában” – áll a levélben, amelyet Nagy István magyar mezőgazdasági miniszter is aláírt.

„Az egyik ilyen intézkedés lehet az importvámok bevezetése a legérzékenyebb mezőgazdasági termékekre” – tette hozzá. 

Kiszorítják az uniós gazdálkodókat

A miniszterek szerint Ukrajna nagyobb üzemméretei olcsóbbá teszik az ország gabonaexportját, és ez kiszorítja az uniós gazdálkodókat hagyományos exportpiacaikról.

A bulgáriai, lengyelországi, magyarországi, romániai és szlovákiai gazdálkodók „jelentős károkat szenvedtek” azóta, hogy az EU tavaly felfüggesztette az Ukrajnából származó gabonára vonatkozó importkvótákat és vámokat – közölték.

Felülvizsgálatot kérnek

A miniszterek arra is felszólítják az Európai Bizottságot, a blokk végrehajtó testületét, hogy egy jelentésben vizsgálja meg, hogy Ukrajna termelési irányelvei összhangban vannak-e az uniós normákkal.

A panaszokat Valdis Dombrovskis uniós kereskedelmi biztosnak és Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztosnak címezték.

Piactorzítás

Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia alternatív tranzitútvonalakká váltak az ukrán gabona számára, hogy segítsenek ellensúlyozni a 2022-es orosz invázió után Ukrajna fekete-tengeri kikötőin keresztül lelassuló exportot.

Ezekben az országokban a mezőgazdasági termelők tiltakoztak a szállítmányok ellen, azt állítva, hogy azok torzítják a helyi piacokat – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. 

Lengyelország, Szlovákia és Magyarország tavaly szeptemberben jelentette be az ukrán gabonaimport korlátozását, miután az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a behozatali tilalmat Ukrajna öt EU-szomszédjára.

Mindhárom tilalom csak a belföldi importra vonatkozik, és nem érinti a további piacokra irányuló tranzitot. Ukrajna válaszul panaszt emelt a Kereskedelmi Világszervezetnél a három ország ellen, míg a többi EU-tag elítélte az egyoldalú lépéseket.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Már 11,3 millió tonna búzát arattak le Romániában

2021. augusztus 22. 06:41

A korábban vártaknak megfelelően a termés helyreállt az elmúlt években megszokott szintekre Romániában, amely az Európai Unió legnagyobb gabonaeladói közé tartozik Franciaországgal.

280 millió euró uniós finanszírozást hagytak jóvá környezetvédelemre

2020. november 17. 08:02

A 280 millió eurót meghaladó finanszírozásból az unió megközelítőleg 220 millió eurót juttat a környezetvédelem és forráshatékonyság, a természetvédelem és biológiai sokféleség, valamint a környezetvédelmi irányítás és tájékoztatás projektjeinek.

Fehérjenövények jövője az EU-ban

2022. július 4. 15:22

Felkérik az Európai Bizottságot arra, hogy vállaljon vezető szerepet a növényi alapú fehérjék előállításának előremozdításában.

Természetes bevonatok segíthetnek az élelmiszer-pazarlás csökkentésében

2021. május 16. 04:38

A termékvédelem egyik módszere olyan bevonatok alkalmazása, amelyek hosszabb távon megakadályozzák a vízveszteséget, és lassítják a betakarítást követő bomlási folyamatokat, így meghosszabbítják a termékek eltarthatóságát.