24℃ 13℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Agrárgazdaság

Az EU keleti tagállamai behozatali vámot követelnek az ukrán gabonára

Agrofórum Online

Tisztességtelen versenyre hivatkozva importvámot követelnek az EU-tól az Európai Unió keleti államai az ukrán gabonára.

Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia mezőgazdasági miniszterei levélben kérték az Európai Bizottságot, hogy az Ukrajnából származó, olcsóbb mezőgazdasági termékekre vessenek ki vámot, mert azok érzékenyen érintik exportpiacaikat.

Az öt aláíró ország azon hat uniós tagállam közé tartozik, amelyek több búzát és kukoricát termelnek, ami kulcsfontosságú az európai élelmiszerbiztonság és az EU stratégiai szuverenitása szempontjából – közölték a miniszterek.

„Ezért Brüsszelnek olyan intézkedéseket kell bevezetnie, amelyek védik az Ukrajnával határos tagállamok piacait, ugyanakkor segítik őket a teljes exportpotenciál kihasználásában” – áll a levélben, amelyet Nagy István magyar mezőgazdasági miniszter is aláírt.

„Az egyik ilyen intézkedés lehet az importvámok bevezetése a legérzékenyebb mezőgazdasági termékekre” – tette hozzá. 

Kiszorítják az uniós gazdálkodókat

A miniszterek szerint Ukrajna nagyobb üzemméretei olcsóbbá teszik az ország gabonaexportját, és ez kiszorítja az uniós gazdálkodókat hagyományos exportpiacaikról.

A bulgáriai, lengyelországi, magyarországi, romániai és szlovákiai gazdálkodók „jelentős károkat szenvedtek” azóta, hogy az EU tavaly felfüggesztette az Ukrajnából származó gabonára vonatkozó importkvótákat és vámokat – közölték.

Felülvizsgálatot kérnek

A miniszterek arra is felszólítják az Európai Bizottságot, a blokk végrehajtó testületét, hogy egy jelentésben vizsgálja meg, hogy Ukrajna termelési irányelvei összhangban vannak-e az uniós normákkal.

A panaszokat Valdis Dombrovskis uniós kereskedelmi biztosnak és Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztosnak címezték.

Piactorzítás

Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia alternatív tranzitútvonalakká váltak az ukrán gabona számára, hogy segítsenek ellensúlyozni a 2022-es orosz invázió után Ukrajna fekete-tengeri kikötőin keresztül lelassuló exportot.

Ezekben az országokban a mezőgazdasági termelők tiltakoztak a szállítmányok ellen, azt állítva, hogy azok torzítják a helyi piacokat – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. 

Lengyelország, Szlovákia és Magyarország tavaly szeptemberben jelentette be az ukrán gabonaimport korlátozását, miután az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a behozatali tilalmat Ukrajna öt EU-szomszédjára.

Mindhárom tilalom csak a belföldi importra vonatkozik, és nem érinti a további piacokra irányuló tranzitot. Ukrajna válaszul panaszt emelt a Kereskedelmi Világszervezetnél a három ország ellen, míg a többi EU-tag elítélte az egyoldalú lépéseket.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

A magyarok eszik az unióban a legkevesebb zöldséget

2019. április 2. 08:04

Kevesebb mint egyharmada a lakosságnak evett legalább egyszer naponta zöldséget (30 százalék), ezzel a lista utolsó helyén állunk.

Az EU nem állapodott meg a mezőgazdasági támogatásokról

2021. június 1. 06:03

Az egyik megoldatlan vita az, hogy mennyit kell költeni a környezet védelme érdekében az "ökoszisztémákra".

Csúsznak a drónokkal kapcsolatos uniós előírások

2020. június 7. 08:36

A drónalapú szolgáltatásokkal jelentős mértékben növelhető a vállalatok innovációs szintje, költséghatékonysága, hozzáadott értéke, ezek által pedig értékteremtő, gazdaságélénkítő képességeik is.

A Bayer meghozta a döntést: nem kérvényezi az imidakloprid rovarölő hatóanyag megújítását

2020. február 8. 09:38

A Bayer közlése szerint a döntést nem volt könnyű meghozni. A vállalat minden tőle telhetőt megtett azért, hogy bemutassa, a hatóanyagot tartalmazó termékek mekkora jelentőséggel bírnak.