Az Európai Unió továbbra is „nyitott arra, hogy olyan megoldásokat keressen” az ENSZ-szel, amelyek hozzájárulnának az ukrán gabona biztonságos fekete-tengeri exportját lehetővé tévő megállapodás újjáélesztéséhez – közölte az EU ENSZ-megbízottja, miután Oroszország kilépett a paktumból.
Mielőtt Oroszország hétfőn kilépett a megállapodásból, az ENSZ „konkrét javaslatot közvetített” az Európai Bizottsággal, hogy lehetővé tegye az orosz Mezőgazdasági Bank (Rosselkhozbank) leányvállalatának a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez való csatlakozását.
Konstancai kikötő
A romániai konstancai kikötő, Ukrajna fő alternatív gabonaútvonala mióta Oroszország kilépett a fekete-tengeri szállítási megállapodásból. Augusztus közepéig képes extra rakományok kezelésére a kikötő – közölte a kikötő üzleti szövetségének vezetője. Hozzátette, az üzemeltetők a kapacitás növelésére is törekednek. Tranzitnyomás nehezedik Konstancára, amely hagyományosan kezeli Románia és a tengerparttal nem rendelkező szomszédok, köztük Magyarország és Szerbia terményexportját.
Összességében 15,25 millió tonna gabonát kezeltek az idei év első hat hónapjában, ami 24,5%-os növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte a konstancai kikötői hatóság a Reuters hírügynökséggel. A teljes mennyiségből 7,5 millió tonnát tett ki az ukrán gabona. Összehasonlításképpen: a román kikötői üzemeltetők 8,6 millió tonna ukrán gabonát kezeltek 2022 egészében.
Orosz támadások
Oroszország egymást követően negyedik napja támadta az ukrán élelmiszerexport létesítményeit pénteken, és hajókat foglalt le a Fekete-tengeren, fokozva azt a tevékenységet, amely a nyugati vezetők szerint globális élelmiszerválsággal fenyeget.
A globális élelmiszerlánc jelentős részét képező ukrajnai gabonaszállítások elleni támadások Kijev ígéretét követték, hogy szembeszáll az exportkikötőire vonatkozó orosz tengeri blokáddal.
Az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy a világ szegény országaiban több millió embert fenyeget az éhezés és az éhezés élelmiszerárakra gyakorolt hatása is.
Ukrajnában Oleh Kiper helyi kormányzó közölte, hogy egy odesszai mezőgazdasági vállalat gabonatermináljait légi csapás érte, amely 100 tonna takarmányborsót és 20 tonna árpát semmisített meg. Moszkva a támadásokat bosszúnak nevezte az oroszok által épített Krím-félszigeten – a Moszkva által 2014-ben elfoglalt ukrán fekete-tengeri félszigeten – végrehajtott csapásért. Ukrajnát azzal vádolja, hogy a tengeri folyosót „terrortámadások” indítására használja.
Kiemelt kép: Pixabay