A háború teljes erővel sújtja az ukrajnai mezőgazdaságot. De az agrárszektor nyugati vállalatai is érzik az orosz invázió következményeit - részben a nyereség óriási ugrásán, részben a nagy értékesítési veszteségeken keresztül. Egyesek hatalmas profitot termelnek, mások milliárdokat veszítenek – a háború és a válságok felforgatják az agrárgazdaságot.
A háború nem ismer győzteseket – mondta állítólag Neville Chamberlain brit miniszterelnök. De biztosan ismeri a nyerészkedőket – és ismeri a veszteseket is. Ez legalábbis a gazdaságra vonatkozik. Az ukrajnai orosz invázió és az azt követő szankciók néhány hónapon belül átalakították a mezőgazdasági nyersanyagok, a működési források és az energiaforrások piacát. Az évtizedek óta felépített ellátási kapcsolatok és értékesítési piacok egyik napról a másikra összeomlottak – írta elemzésében a német agrarheute oldal. Ezzel szemben a gabona, az olajos magvak és a műtrágyák árai óriásit megugrottak. Az agrárgazdaság üzleti adataiból kiderül, hogy jelenleg mely cégek termelnek nem várt nyereséget, és kik szenvednek anyagilag a háború következményeit. Az olyan válságok, mint a koronavírus-járvány és az éghajlatváltozás gyakran felerősítik a hatásokat.
A BayWa új rekordnyereség felé tart
A BayWa AG egy olyan csoport, amely nagyon jó helyzetben van. A műtrágyák, mezőgazdasági áruk és energiatermékek kereskedelme, de a megújuló energiák kereskedelme is hónapok óta úgy virágzik, mint még soha. A BayWa tehát új rekordév felé tart. Az első félévben a müncheni társaság több mint kétszeresére tudta növelni kamat- és adózás előtti eredményét (EBIT) az előző évhez képest. Az eladások csaknem 40 százalékkal nőttek. Az év egészére a konglomerátum 400 és 450 millió euró közötti EBIT-előrejelzést vár; ez akár 200 millió euróval több lenne, mint 2021-ben, a cég történetének legnagyobb profitjával. A tőzsde ezt a BayWa részvényárfolyam 55 százalék körüli emelkedésével jutalmazta a háború kezdete óta.
A K+S számára előnyös a magas műtrágyaár
A K+S alapanyagcsoport is jelenleg szinte mesebeli számokat jelenthet. Az első félévben megötszörözték a kamat, adó, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredményét (EBITDA), 1,2 milliárd euróra. Egy évvel ezelőtt ez nagyjából féléves eladásokat jelentett. A csoport a mezőgazdasággal, azaz a K+S esetében elsősorban hamuzsírral és speciális műtrágyákkal csaknem megháromszorozhatta árbevételét az első hat hónapban az igen magas árak miatt. Ha Németországban gázhiány is van 25 százalékos gázelérhetőség-csökkenés mellett, a K+S 2022-re legalább kétszer akkora eredményt vár, mint az amúgy is nagyon jó előző évben, amikor 30 százalékos volt az árrés.
Rövid munkaidő az SKW Priesteritznél
Vannak azonban olyan cégek is, ahol az ukrajnai háború és annak következményei negatív hatással voltak a mérlegre. Míg a K+S profitál a műtrágyaárak emelkedéséből, Németország legnagyobb ammóniatermelőjénél, az SKW Priestitznél a magas energiaköltségek felemésztik a profitelőnyöket. A cég szerint önmagában a gázadó bevezetése havi 30 millió euróba kerül a cégnek. A gáz a legfontosabb költségtényező a nitrogénműtrágya-gyártásban. Az SKW ezért azt fontolgatja, hogy októbertől leállítja a karbamidgyártást, és bevezeti a rövidített munkaidőt.
Rabobank leírás Oroszországban
Egy másik példa a negatívan érintett vállalatra a Rabobank, amely globális mezőgazdasági finanszírozásra specializálódott. A holland hitelező a háborúra válaszul teljesen kivonult Oroszországból. A banknak ezért le kellett írnia a pénzügyi eszközöket. Emiatt a Rabobank nettó eredménye az első félévben éves szinten 27 százalékkal 1,57 milliárd euróra zsugorodott. A bank az éghajlatváltozás negatív hatásait, például aszályokat és árvizeket is érzi a mezőgazdaságban világszerte.
A Tönnies időben elhagyta Oroszországot
Az oroszországi kötődésű Clemens Tönnies még időben kihúzta a fejét a hurokból – írta az agrarheute. A Tönnies csoport 2021 szeptemberében adta el a sertéságazatra szakosodott orosz leányvállalatát, az APK Don-t a thaiföldi mezőgazdasági csoportnak, a Charoen Pokphand Foods-nak.
A Claasnál a krasznodari gyártás továbbra is szünetel
A Claas-csoport viszont nem szállt ki. A mezőgazdasági gépgyártó a nyugati szankciók ellenére továbbra is aktív Oroszországban. De az üzlet nem megy jól. Az oroszországi krasznodari kombájnüzemben március óta szünetel a termelés. A világszerte elért jó eredményeknek köszönhetően a cég az oroszországi veszteségeket további európai és amerikai értékesítésekkel tudja kompenzálni. A cég tartja magát az idei előrejelzéséhez.
A John Deere nem szállít új gépeket Oroszországba
A mezőgazdasági gépkereskedő Ekotechnika nehéz időszak előtt áll. Az Ekotechnika a John Deere traktorok és mezőgazdasági gépek legnagyobb importőre Oroszországban. Az amerikai székhelyű, világpiaci vezető cég azonban leállította az új gépek szállítását Oroszországba.