Oroszország a becslések szerint 100 000 tonna búzát küldött szövetségesének, Szíriának, amióta megszállta Ukrajnát – közölte Ukrajna bejrúti nagykövetsége, „bűnözői tevékenységnek” minősítve a szállítmányokat.
A Reutersnek adott nyilatkozatában a nagykövetség azt mondta, hogy a szállítmányok között szerepelt egy orosz zászló alatt közlekedő Matros Pozynich nevű hajó is, amely május végén kötött ki Szíria fő tengeri kikötőjénél, Latakiánál. A Refinitiv adatai azt mutatták, hogy a Matros Pozynich búzát rakott be a krími Szevasztopol kikötőjében – amelyet Oroszország 2014-ben csatolt el Ukrajnától – május 19-i indulási dátummal és Szíria volt a kirakodási hely. A Planet Labs PBC műholdfelvételei május 29-én azt mutatták, hogy ugyanaz a hajó Latakiában dokkolt.
Ukrajna libanoni nagykövetsége az ukrán bűnüldöző szervekre hivatkozva azt állította, hogy a Matros Pozynich fedélzetén lévő gabonát „ellopták” az orosz erők által újonnan megszállt területek ukrán tároló létesítményeiből. Az orosz védelmi minisztérium és a szíriai információs minisztérium nem válaszolt azonnal a Reuters kérésére. Oroszország korábban visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint búzát loptak volna Ukrajnából.
A búzát egy olyan létesítményből lopják el, amely három ukrán régió búzáját egyesíti egy tételben
– közölte a nagykövetség. „Ez bűncselekmény” – mondta, hozzátéve, hogy megpróbált kapcsolatba lépni a szíriai hatóságokkal, de nem kapott választ.
A nagykövetség tájékoztatása szerint több mint 100 ezer tonna „lopott” ukrán búza érkezett Szíriába az elmúlt három hónapban. Ha a nemzetközi búzaárak tonnánként 400 dollár felett vannak, akkor egy ilyen mennyiség több mint 40 millió dollárt érne. A Reuters nem tudta ellenőrizni az ukrán vádakat.
Ukrajna nemzetközi partnerekkel egyébként azon dolgozik, hogy létrehozzon egy, az ENSZ által támogatott missziót a fekete-tengeri hajózási útvonalak helyreállítására és az ukrán mezőgazdasági termékek exportjára
– közölte Oleg Nikolenko, a külügyminisztérium szóvivője. Oroszország elfoglalta Ukrajna néhány legnagyobb tengeri kikötőjét, és haditengerészete ellenőrzi a fő szállítási útvonalakat a Fekete-tengeren, blokkolva az ukrán szállítmányokat és elmélyítve a globális élelmiszerválságot.